Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Koreańczycy mówią, że atom zbudują najtaniej

Koreańczycy mówią, że atom zbudują najtaniej

Tydzień Energetyka: Czym Korea Płd kusi polski rząd; Zamieszanie w sprawie daty odejścia od węgla; Czy bony energetyczne zrekompensują podwyżki; Gaz z rurociągu jamalskiego popłynął w drugą stronę
High voltage post or High voltage tower
High voltage post or High voltage tower

Koreańskie podchody do polskiego atomu

Oferta o 30% tańsza od tej francuskiego EDF, model finansowy do wybory, objęcie 49% udziałów w spółce budującej elektrownię, ekwiwalentny albo zastrzyk gotówki – tak z grubsza wyglądają zapowiedzi atomowej oferty koreańskiego KHNP. Szefowie koncernu spotkali się w Polsce z ministrem Piotrem Naimskim, pełnomocnikem rządu ds. infrastruktury energetycznej. Korea Hydro&Nuclear Power reklamuje się terminową i mieszczącą się w budżecie budową elektrowni Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. I przypomina – opóźnienia to źródło największych dodatkowych kosztów w nuklearnym biznesie. Koreańczycy nie są jednak jeszcze w stanie podać kosztów produkcji, zakładając, że uruchomią pierwszy reaktor APR1400 w Polsce w 2033 r. Oferta ma zostać złożona w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Polskie odejście od węgla -wiele hałasu o nic

Sporo zamieszania wywołało w kraju przystąpienie przez Polskę na szczycie COP 26 w Glasgow do porozumienia państw, zobowiązujących się do wycofania się z użycia węgla. Zgodnie z tą deklaracją,  największe gospodarki (major economies) zrobią to do 2030 lub tak szybko, jak to możliwe. W przypadku reszty (rest of the world) miałoby to nastąpić najszybciej jak się da po 2040.

Na liście 46 krajów, które poparły deklarację są: Albania, Azerbejdżan, Belgia, Botswana, Brunei, Kanada, Chile, Chorwacja, Cypr, Dania, Ekwador, Egipt, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Indonezja, Irlandia, Izrael, Włochy, Kazachstan, Lichtenstein, Malediwy, Mauritius, Mauretania, Maroko, Nepal, Niderlandy, Nowa Zelandia, Macedonia Północna, Filipiny, Polska, Portugalia, Senegal, Singapur, Słowacja, Somalia, Korea Płd., Hiszpania, Sri Lanka, Ukraina, Wielka Brytania, Wietnam i Zambia. Podzielone na te największe i resztę. Jak łatwo zauważyć, nie ma wśród nich USA, Japonii, Australii i Chin.

Gdy wieść o deklaracji się rozeszła i zaczęły się pytania, czy oto w końcu odchodzimy od węgla, rząd zdegradował Polskę do „reszty świata”, twierdząc, że podpisano coś, co jest zgodne z umową z górniczymi związkami, głoszącą wydobywanie węgla aż do 2049.

Bony za energię?

Rząd szykuje „bony energetyczne” za 1,5 mld zł – ujawnił przedstawiciel ministerstwa finansów. Według wiceministra Piotra Patkowskiego, bony funkcjonowałyby niezależnie od rekompensat dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym i mogłyby być przeznaczone na pokrycie dowolnych wydatków – nie tylko na uregulowanie wyższych rachunków za energię. Szczegóły nie są jednak znane, podobnie jak i szczegóły rekompensat. W ich przypadku ministerstwo klimatu nie opublikowało jeszcze proponowanych zmian w Prawie energetycznym.

Tymczasem, według Polskiego Komitetu Energii elektrycznej, utrzymanie w 2022 r. cen energii elektrycznej w taryfach dla gospodarstw domowych przełożyłoby się na nawet kilka mld złotych strat sprzedawców. Taki scenariusz oznaczałby duże wyzwanie dla zachowania płynności finansowej spółek energetycznych i możliwości realizacji podejmowania przez nie jakichkolwiek inwestycji – ocenia PKEE. Jak wskazała ta organizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, zakup uprawnień do emisji stanowi obecnie już nawet 50 proc. kosztów energii i jest głównym czynnikiem kosztotwórczym.

Tydzień z „Jamałem” w drugą stronę

Po raz pierwszy w historii fizyczny rewers na gazociągu jamalskim w Mallnow był przez kilka dni jedyną formą wykorzystania tej rury na polsko-niemieckiej granicy. Gaz płynął bez przerwy w kierunku wschodnim, z Niemiec. Przy czym, jak ujawniło PGNiG, nie było to gaz z kontraktu jamalskiego, ale od innego sprzedawcy. Widocznie polski koncern upolował jakąś okazję na niemieckiej giełdzie. PGNiG podkreślało, że odbiór gazu od Gazpromu – w wolumenach zgodnych ze zgłoszonym zapotrzebowaniem – następuje na punktach wejścia do krajowego systemu na wschodniej granicy.

Gazpromowi najwyraźniej przesył przez Jamał na zachód nie przeszkadzał w wywiązaniu się z kontraktowych zobowiązań, bo Rosjanie cały czas realizują je bardzo skrupulatnie. W czwartek po południu przepływ gazu został odwrócony i zaczął już płynąć w bardziej tradycyjnym kierunku – ze Wschodu na Zachód.

 

 

Partner działu Klimat:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Chińska korupcja i próby walki z nią, pandemia i ogólnoświatowa polityka pieniężna, nieprzewidywalne awarie w Rosji i Norwegii, zawirowania polityczne i decyzje biznesowe- wszystko ułożyło się w scenariusz, którego jeszcze rok temu nikt sobie wyobrażał. Rynek surowców energetycznych rozchwiał się kompletnie a zawirowania na drugiej stronie kuli ziemskiej odbijają się w naszych rachunkach.
chiny.wegiel
Rynek energii rozwija:
Europa płacze i płaci za drogi gaz. Ale nie wszyscy narzekają, część europejskich dostawców sporo na nim zarobi. Jest wśród nich polski PGNiG. Przynajmniej na razie
gas pipe line
gas pipe line that laid through green field
Ponad tysiąc polskich rodzin złożyło wnioski o dofinansowanie zakupu samochodu elektrycznego. NFOŚiGW zatwierdził już pierwsze z nich. Od 22 listopada o wsparcie mogą wnioskować także firmy. Natomiast dofinansowanie do leasingu i wynajmu elektryków ma ruszyć do końca miesiąca – dowiedziało się WysokieNapiecie.pl.
samochody elektryczne ladowarka arval ev
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:
Polenergia, kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, ma umowę przedwstępną na zakup drugiej największej w Polsce firmy instalującej domową fotowoltaikę. Edison Energia został wyceniony na ok. 80 mln zł. Dla porównania kapitalizacja giełdowa lidera, Columbus Energy, sięga 1,7 mld zł. Skąd ta różnica i jakie plany wobec Edisona i Zielonego Rysia ma Polenergia?
fotowoltaika ludzie dach pv oze
engineer team working on replacement solar panel in solar power plant;engineer and electrician team swapping and install solar panel after solar panel voltage drop