Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Prawo(OLE)
  4. >
  5. Koniec wspierania kotłów na węgiel. Jest projekt

Koniec wspierania kotłów na węgiel. Jest projekt

Wydatki na kotły węglowe nie będą mogły od przyszłego roku zostać zaliczone do wydatków, które można odpisać w zeznaniu podatkowym w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Tak przewiduje skierowany do uzgodnień nowy projekt rozporządzenia w sprawie rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
dom ogrzewanie biomasa emisja smog drewno

Ulga termomodernizacyjna jest obecnie najpopularniejszym odpisem w zeznaniu podatkowym, z którego korzystają Polacy. W zeznaniach podatkowych za 2020 rok skorzystało z niej 451 tys. osób. W ramach tej ulgi można odpisać od dochodu lub przychodu wydatki na inwestycje termomodernizacyjne do 53 tys. zł. Listę kwalifikujących się wydatków określa rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r.  Po prawie trzech latach jego obowiązywania pojawić się ma jedna zmiana. Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu „Czyste Powietrze” przesłał propozycję wyeliminowania z tej listy kotłów na węgiel.

Zamiast „kocioł na paliwo stałe” proponuje się zapis: „kocioł przeznaczony wyłącznie do spalania biomasy”. Chodzi o biomasę  pozyskaną z drzew i krzewów oraz biomasę roślinną z rolnictwa. Zaproponowano ponadto warunek, by eksploatacji takiego kotła nie zabraniała uchwała antysmogowa.

Nie planuje się poddawania projektu konsultacjom publicznym. Jak czytamy w ocenie skutków regulacji, projektowane rozporządzenie ma na celu dostosowanie ulgi termomodernizacyjnej do zmian zasad wspierania ze środków publicznych wymiany kotłów na paliwa stałe. Przypomniano, że od 1 stycznia 2022 r. nie będzie dofinansowania kotłów węglowych w ramach programu „Czyste Powietrze”. „Ze względu na konieczność zachowania spójności obowiązującego systemu wsparcia termomodernizacji, projektowane rozporządzenie powinno wejść w życie w dniu 1 stycznia 2022 r.” – argumentuje Minister Rozwoju Pracy i Technologii.

Projekt zmiany rozporządzenia został skierowany do konsultacji i planuje się go przyjąć w tym kwartale.

 

Polska energetyka potrzebuje nie tylko sensownej wizji transformacji, ale także politycznego zawodnika wagi ciężkiej, który będzie umiał ją zrealizować. Nowa minister Anna Moskwa jest na razie wielką niewiadomą
ministerstwo energii me
Rynek energii rozwija:
Elektromobilność napędza:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
Wielu nowych posiadaczy samochodów elektrycznych staje przed dylematem, jaką ładowarkę należy wybrać. Rynek oferuje wiele rozwiązań dostosowanych do różnych potrzeb. Jak sprawdzić, które najlepiej pasuje do naszego elektryka?
wallbox – mat partnera
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:
Do Sejmu wpłynął projekt zmiany Prawa energetycznego, zgłoszony przez grupę posłów PiS, a przewidujący dla sprzedawców możliwość rozłożenia w czasie przerzucenia do taryf dla gospodarstw domowych nadspodziewanie wyższych kosztów zakupu gazu w pierwszej połowie 2022 r.
gaz-kuchenka
Rynek energii rozwija:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!