Koniec wspierania kotłów na węgiel. Jest projekt

Koniec wspierania kotłów na węgiel. Jest projekt

Wydatki na kotły węglowe nie będą mogły od przyszłego roku zostać zaliczone do wydatków, które można odpisać w zeznaniu podatkowym w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Tak przewiduje skierowany do uzgodnień nowy projekt rozporządzenia w sprawie rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Ulga termomodernizacyjna jest obecnie najpopularniejszym odpisem w zeznaniu podatkowym, z którego korzystają Polacy. W zeznaniach podatkowych za 2020 rok skorzystało z niej 451 tys. osób. W ramach tej ulgi można odpisać od dochodu lub przychodu wydatki na inwestycje termomodernizacyjne do 53 tys. zł. Listę kwalifikujących się wydatków określa rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r.  Po prawie trzech latach jego obowiązywania pojawić się ma jedna zmiana. Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu „Czyste Powietrze” przesłał propozycję wyeliminowania z tej listy kotłów na węgiel.

Zamiast "kocioł na paliwo stałe" proponuje się zapis: "kocioł przeznaczony wyłącznie do spalania biomasy". Chodzi o biomasę  pozyskaną z drzew i krzewów oraz biomasę roślinną z rolnictwa. Zaproponowano ponadto warunek, by eksploatacji takiego kotła nie zabraniała uchwała antysmogowa.

Nie planuje się poddawania projektu konsultacjom publicznym. Jak czytamy w ocenie skutków regulacji, projektowane rozporządzenie ma na celu dostosowanie ulgi termomodernizacyjnej do zmian zasad wspierania ze środków publicznych wymiany kotłów na paliwa stałe. Przypomniano, że od 1 stycznia 2022 r. nie będzie dofinansowania kotłów węglowych w ramach programu „Czyste Powietrze”. "Ze względu na konieczność zachowania spójności obowiązującego systemu wsparcia termomodernizacji, projektowane rozporządzenie powinno wejść w życie w dniu 1 stycznia 2022 r." - argumentuje Minister Rozwoju Pracy i Technologii.

Projekt zmiany rozporządzenia został skierowany do konsultacji i planuje się go przyjąć w tym kwartale.

 

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PGE PSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej

 

Chcesz płacić co miesiąc skontaktuj się z nami: [email protected]