Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Czy zmiana zasad rozliczania prosumentów musi zapowiadać problemy?

Czy zmiana zasad rozliczania prosumentów musi zapowiadać problemy?

Materiał Partnera
Planowane transformacje systemu prosumenckich opustów mogą przynieść inwestorom straty finansowe i spowolnić wzrost liczby prosumentów. Uniknięcie negatywnych konsekwencji konsultowanych zmian jest jednak możliwe. Jeśli dostawcy już teraz zaczną działać, unikną strat i będą mieli szansę, by wykorzystać sytuację na swoją korzyść. O tym, jak to zrobić, opowiadają eksperci z Energia Polska Solare.
fotowotlaika solare1

Z początkiem czerwca branżę fotowoltaiczną obiegła informacja o planowanych przez Ministerstwo Klimatu zmianach systemu prosumenckich opustów. Do tej pory Prosument nadwyżkę prądu mógł odsyłać do sieci i magazynować, a w momencie zapotrzebowania otrzymywał od 70% do 80% oddanej wcześniej energii bez dodatkowych opłat. Potencjalna zmiana zakłada likwidację systemu net-meteringu od 1 stycznia 2022 roku. Nowy system ma opierać się na zasadach kupna i sprzedaży. Analiza przeprowadzona przez WysokieNapiecie.pl pokazuje, że nowe zasady rozliczania mogą przynosić zyski mniejsze nawet o 1000 zł rocznie.

Konstrukcja planowanych zmian wcale jednak nie przekłada się bezpośrednio na spadek opłacalności instalacji fotowoltaicznych, bowiem ustawowe ceny sprzedaży nie będą obowiązkowe, a dostawcy energii będą mieli możliwość indywidualnego negocjowania korzystnych stawek. Wszystko więc zależy od gotowości firm obsługujących instalacje PV do udoskonalania swoich produktów i usług, tak aby Prosumenci nie tracili dotychczasowych korzyści.

Wszystko leży teraz w rękach dostawców. Na ten moment Energia Polska Solare posiada bardzo atrakcyjne stawki za odkup, których nie przewidujemy modyfikować, nawet w obliczu nadchodzących zmian. Jesteśmy otwarci na negocjacje z Klientem, tak aby warunki były dla niego jak najbardziej korzystne. Dzięki temu wiemy, że nasza oferta będzie atrakcyjna nawet w obliczu planowanych zmian. To bardzo ważne, aby regulacje prawne nie ograniczały rozwoju odnawialnych źródeł energii, a w tym kluczowa jest właśnie m.in. fotowoltaika. Jej dalszy rozwój wymaga świadomej i prokonsumenckiej perspektywy. Tak właśnie działamy w Energia Polska Solare. Szerokie podejście i kontrolowanie zmian pozwala nam na ustalanie indywidualnych warunków z każdym Klientem, a nasze instalacje również po wejściu planowanych zmian będą stanowiły atrakcyjną inwestycję. – tłumaczy dr Tomasz Żołyniak, prezes zarządu Energia Polska Sp. z o.o. oraz wiceprezes Energia Polska Solare Sp. z o.o. – spółek tworzących jeden z najbardziej doświadczonych i kompleksowych podmiotów na rynku OZE.

fotowotlaika solare2
Na ten moment liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce gwałtownie rośnie. Istnieje jednak szansa na znaczny wzrost liczby Prosumentów, dla których zmiany okażą się niekorzystne. Fotowoltaika znajduje się na drugim miejscu wśród OZE, zaraz po wietrze, z największym przyrostem mocy. W ubiegłym roku był to przyrost aż o 47% względem poprzedniego.

Nadchodzące zmiany – wielka niepewność czy nowa perspektywa?

Jak się jednak okazuje, zmiany nie muszą oznaczać problemów. Według wstępnych informacji – dla tych, którzy zdecydują się na instalację PV do 31 grudnia 2021 roku, zakładają one możliwość rozliczania się na dotychczasowych zasadach net-meteringu przez kolejne 15 lat. Dla tych, którzy planowali montaż instalacji, ale z jakiegoś powodu odsuwali tę decyzję w czasie, będzie to ostateczny argument do podjęcia szybkiej decyzji. Zmiana ta otwiera więc nową perspektywę dla firm z branży energetycznej, ale jednocześnie wymaga od nich ulepszania swoich produktów, aby wyróżnić się na zagęszczonym rynku. Jak się zdaje, kluczowy będzie nie tylko montaż, ale i późniejsza obsługa.

fotowotlaika solare3
Solare Synergy to przykład nowoczesnego produktu odpowiadającego na potrzeby Prosumentów. W ramach produktu Klient otrzymuje nie tylko montaż instalacji PV, ale również bilansowanie energii 1:1 z możliwością jej 100% odkupu oraz specjalistyczną opiekę nad odkupem i sprzedażą energii.

Kompleksowość naszej usługi na rynku i przede wszystkim nastawienie na Klienta spowoduje, że perspektywa nadchodzących zmian nie będzie stanowiła problemu dla naszej spółki. Energia Polska Solare to przede wszystkim spółka obrotu. Do każdego zlecenia podchodzimy holistycznie. Nie ograniczamy się jedynie do montażu instalacji, ale oferujemy również podłączenie do sieci OSD, sprzedaż i odkup energii, a także nadzorujemy inwestycję po zakończeniu montażu. I właśnie dzięki takiemu podejściu jesteśmy w stanie zapewnić potencjalnym Klientom kompleksowość w działaniu oraz bezpieczeństwo zawieranej umowy. Obecnie rynek energetyczny błyskawicznie się zmienia. Sęk w tym, aby kontrolować te zmiany i systematycznie się do nich dostosowywać. W Energia Polska Solare nie boimy się przyszłości. Jesteśmy na nią gotowi. Jesteśmy również otwarci na wszystkich tych, którzy chcieliby tworzyć ją razem z nami. Stale poszukujemy nowych Handlowców, dzięki którym wspólnie wykorzystamy ten ważny moment dla polskiego rynku energetycznego. W tej sprawie można skontaktować się z nami przez naszą stronę internetową www.solare.pl. – komentuje Mateusz Kania, prezes zarządu Energia Polska Solare, dynamicznie rozwijającej się spółki, oferującej jedyną tak kompleksową usługę w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznych, odkupu nadwyżek oraz sprzedaży energii elektrycznej.

Dostosowanie warunków oferty jako klucz do sukcesu.

Choć zmiany wcale nie muszą oznaczać dla Prosumentów strat, przewiduje się znaczące spowolnienie rozwoju tego segmentu rynku OZE. Na dzień dzisiejszy status prawny nowego rozwiązania nie jest jeszcze jasny, ponieważ projekt nowelizacji ustawy o OZE nie ujrzał dotychczas oficjalnie światła dziennego. Warto jednak już na tym etapie sprzedawać te rozwiązania, które pozostaną atrakcyjne biznesowo w każdej sytuacji, tak aby w przyszłości pomimo zmian, jak największa ilość z nich zdecydowała się na pozostanie przy swoim dotychczasowym dostawcy energii.

Biorąc pod uwagę nadchodzące zmiany widoczne na horyzoncie, potencjalny Klient będzie poszukiwał jak najbardziej kompleksowej usługi, która zapewni mu już nie tylko montaż instalacji PV, ale również nadzór inwestycji, który zagwarantuje stabilność i bezpieczeństwo. Kompleksowość naszej oferty, a także wieloletnie doświadczenie Energii Polskiej Solare pozwala nam dostarczać właśnie taką, profesjonalną usługę na najwyższym poziomie. – dodaje Mateusz Kania, prezes zarządu Energia Polska Solare.

Tekst powstał dzięki ekspertom z Grupy Energia Polska, którzy monitorują sytuację rynkową, kontrolując nadchodzące zmiany. Każdego dnia aktywnie działają oni na rzecz transformacji energetycznej, dbając o rozwój nowoczesnej energetyki, która nie tylko upraszcza życie i chroni środowisko, ale również znacząco obniża koszty, oferując Klientom jedyną tak kompleksową usługę na rynku. Po więcej informacji serdecznie zapraszamy na naszą stronę internetową www.solare.pl.

Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Towarowa Giełda Energii wprowadzi specjalne indeksy cenowe dla energii elektrycznej ze źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych. Będzie to pierwszy etap wprowadzania instrumentów, przeznaczonych dla branży OZE, w kolejnych TGE będzie pracować nad próbą ustandaryzowania kontraktów cPPA, tak by mogły w jakiś sposób stać się przedmiotem obrotu giełdowego. 
20210702132153  02A7448
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Zapowiedziane zmiany dotyczące systemu rozliczania prosumentów oznaczają, że mikroinstalacje fotowoltaiczne uruchomione od początku następnego roku będą znacznie mniej opłacalne dla użytkowników. Zanim to się stanie, wejdzie w życie obowiązek certyfikacji falowników. Czy część prosumentów utknie w niekorzystnym systemie wsparcia? Na co jeszcze powinni zwrócić uwagę instalatorzy?
fotowoltaika falownik
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Niskie zainteresowanie premiami w kogeneracji. Sojusz Orlenu z Synhosem. Co napisze Westinghouse o polskim atomie. Wyciekł projekt nowelizacji dyrektywy ETS
tydzien energetyka
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Materiał Partnera
Impact Clean Power Technology S.A., wiodący dostawca systemów bateryjnych dla transportu w Europie rozszerza swoją ofertę o magazyny stacjonarne dla trakcji. Wykorzystując 15-letnie, unikalne doświadczenie w projektowaniu i produkcji baterii do wielu różnych aplikacji heavy duty, firma rozpoczęła wdrożenia również na rynku trakcji stacjonarnej. W ramach konsorcjum z firmą Mysoft, Impact zrealizował pierwszy projekt magazynu energii dla PKP Energetyka. Magazyn został zbudowany niedaleko kolejowego przystanku osobowego w Garbcach na Dolnym Śląsku (gmina Żmigród), gdzie pełni funkcję stabilizującą dla sieci trakcyjnej, pozwala na chwilowe ograniczenie mocy szczytowej oraz stanowi źródło awaryjnego zasilania. Obiekt jest pierwszym z ok. 300, których budowę planuje PKP Energetyka, realizująca Program Zielona Kolej.
PKP Energetyka Garbce3
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!