Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Dopłaty do samochodów elektrycznych „Mój elektryk” − PRZEWODNIK

Dopłaty do samochodów elektrycznych „Mój elektryk” − PRZEWODNIK

„Mój elektryk” rusza – ogłosił NFOŚiGW. Dopłat do aut elektrycznych na razie otrzymają tylko klienci indywidualni kupujący nowy samochód całkowicie elektryczny o wartości do 225 tys. zł brutto. Trzeba będzie jednak spełnić kilka warunków. Co, jak, kiedy i ile? Tłumaczymy krok po kroku.
erajd pire ekoen

Dopłaty do samochodów elektrycznych „Mój Elektryk”

Zgodnie z informacjami WysokieNapiecie.pl Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił dziś, 2 lipca, start programu dofinansowania do zakupu samochodów elektrycznych. Wnioski będzie można składać od 12 lipca.

Oto przewodnik po tym programie, który – mamy nadzieję – ułatwi pozyskanie finansowania.

Kto będzie mógł uzyskać dopłatę do samochodu elektrycznego?

Z programu „Mój elektryk” będą mogły skorzystać jedynie osoby fizyczne, które przez dwa lata nie będą wykorzystywać auta w działalności gospodarczej, w szczególności nie wprowadzą go do ewidencji środków trwałych.

Ile wynosi maksymalna cena samochodu elektrycznego umożliwiająca dopłatę?

Warunkiem otrzymania dofinansowania jest zakup samochodu elektrycznego w cenie do 225 tys. zł brutto (z podatkiem VAT). Na samochody zakupione w wyższych cenach nie będzie można uzyskać ani złotówki dofinansowania. Limit wartości nie dotyczy jednak posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Ile wyniesie dopłata do zakupu auta elektrycznego?

Dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego wyniesie 18750 zł. W przypadku kupującego, który posiada Kartę Dużej Rodziny (ma trójkę dzieci na utrzymaniu), dofinansowanie wyniesie 27000 zł. W obu przypadkach kwoty dofinansowania są niezależne od ceny kupowanego samochodu (o ile mieści się on w limicie).

Na jaki samochód elektryczny będzie można otrzymać dopłatę?

Dotacje będą przysługiwać jedynie do pojazdów fabrycznie nowych, wcześniej niezarejestrowanych. Objęte będą nimi jedynie auta w 100% elektryczne.

Dopłaty nie będą zatem przysługiwać na auta hybrydowe, hybrydy plug-in, ani auta elektryczne, ale z agregatem napędzanym paliwem. Nie otrzymamy ich także przy zakupie auta na wodór.

Kiedy dostaniemy pieniądze?

Dotacja będzie wypłacana jedynie jako refundacja poniesionych kosztów, już po zarejestrowaniu i ubezpieczeniu samochodu.sieci ladowania aut elektrycznych dc 2021 ev

Czy wsparcie będzie można łączyć z innymi dopłatami?

Nie. Dofinansowania z „Mojego elektryka” nie będzie można łączyć z innymi formami wsparcia z publicznych środków krajowych lub unijnych.

Brak wymaganego przebiegu

NFOŚiGW nie wymaga w tym programie wykazania się przez beneficjenta minimalnym przebiegiem kupowanego samochodu elektrycznego w trakcie okresu trwałości, jak miało to miejsce w ubiegłorocznym programie „Zielony samochód”.

Obowiązkowa naklejka na samochodzie

Beneficjent zobowiązuje się do oznaczenia pojazdu logotypem NFOŚiGW i utrzymywania tego logotypu przez cały okres obowiązywania umowy, licząc od dnia rejestracji auta, czyli przez 24 miesiące. Naklejkę trzeba będzie wyprodukować na własny koszt.

Wizualizacja samochodu z naklejką „Wpieramy elektromobilność” i logo NFOŚiGW, z którą beneficjent dotacji zobowiązuje się jeździć przez dwa lata.

Ile samochodów z dofinansowaniem będzie można kupić?

W danym naborze będzie można uzyskać dofinansowanie do zakupu jednego auta.

Kiedy będzie można sprzedać samochód elektryczny kupiony z dofinansowaniem?

Podpisując z NFOŚiGW umowę na dofinansowanie zakupu auta elektrycznego, kupujący będzie musiał zobowiązać się do niezbywania go przez co najmniej dwa lata od zakupu.

Gdzie musi być zarejestrowany samochód elektryczny?

Samochodu, do którego uzyskało się dofinansowanie, nie będzie można zarejestrować poza Polską, także w ciągu dwóch lat od zakupu. Auto musi zostać zarejestrowane na osobę pozyskującą dotację z NFOŚiGW.

Obowiązek ubezpieczenia z cesją

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, samochód objęty dofinansowaniem będzie musiał przez cały okres trwałości (24 miesiące od rejestracji) być objęty także polisą AC z cesją na rzecz NFOŚiGW.

Co się stanie jeżeli odsprzedamy samochód wcześniej lub zostanie zniszczony?

Jeżeli przed upływem dwóch lat beneficjent sprzeda auto, na które otrzymał dofinansowanie lub zarejestruje je poza Polską albo auto trafi w tym czasie do kasacji, beneficjent będzie musiał zwrócić dopłatę proporcjonalnie do okresu w jakim umowa nie zostanie zrealizowana. Jeżeli np. sprzedamy auto po roku, będziemy musieli zwrócić połowę dotacji.

Kontrola samochodu

W całym okresie trwałości (24 m-ce od rejestracji lub umowy o dofinansowanie) NFOŚiGW będzie mógł skontrolować pojazd i jego dokumenty. W praktyce zastrzeżenie to ma jednak charakter bardziej teoretyczny niż faktyczny.

Kiedy trzeba kupić auto?

Dopłaty będą wypłacane do samochodów kupionych od 1 maja 2020 roku, ale nie dłużej niż do wyczerpania budżetu.

Ile wynosi budżet „Mojego elektryka”?

W pierwszym konkursie ogłoszonym przez NFOŚiGW do rozdysponowania jest 100 mln zł, które powinny wystarczyć na zakup ok. 5,5 tys. aut elektrycznych przez osoby prywatne.

Do kiedy będzie obowiązywać program dopłat?

NFOŚiGW będzie przyjmować zgłoszenia od 12 lipca 2021 roku. Program formalnie kończy się w 2025 roku lub wraz z wyczerpaniem budżetu. W praktyce sprzedaż 5,5 tys. samochodów elektrycznych osobom indywidualnym może zająć nawet 2-3 lata. Nawet jednak po jego wyczerpaniu ministetstwo i NFOŚIGW rozważają już jego zwiększenie.

Jak złożyć wniosek?

Trzeba będzie wypełnić go on-line w generatorze wniosków NFOŚiGW dostępnym tutaj: https://gwd.nfosigw.gov.pl/ podpisując podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym (przez ePUAP).

Kiedy wysłać wniosek?

Podobnie jak w programie dopłat do fotowoltaiki Mój Prąd, wniosek w Moim Elektryku można złożyć po zakupie pojazdu. Trzeba będzie dołączyć do niego fakturę zakupu, rejestracji i ubezpieczenia auta.

Kiedy dostaniemy pieniądze na konto?

Po zakupie samochodu, ubezpieczeniu go, zarejestrowaniu i złożeniu wniosku NFOŚiGW będzie mógł go rozpatrzyć. To będzie następować na bieżąco. Ze względu na dużo mniejsze zainteresowanie niż w programie Mój Prąd, można się spodziewać, że decyzja i przelew powinny nastąpić w ciągu miesiąca od złożenia prawidłowo wniosku

 

Kalkulator dopłat NFOŚiGW. Sprawdź, ile zapłacisz za samochód elektryczny

Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:
Kierował piątym największym koncernem elektroenergetycznym w Polsce w czasach rządów kilku premierów. Dłużej niż jakikolwiek prezes państwowego koncernu elektroenergetycznego, bo w sektorze prywatnym zmiany nie zachodzą w tempie kalendarza wyborczego. Zapytaliśmy go m.in o to, kiedy zrozumiał, że węgiel nie ma przyszłości i w jaką gałąź energetyki zainwestowałby milion euro.
gielda akcje rynek
Businessman on blurred background using 3D rendering stock exchange datas and charts
Rynek energii rozwija:
Odnawialne źródła energii mogą w przyszłości pomóc w obniżeniu kosztów utrzymania rozwijającej się sieci drogowej. Jak dowiedział się portal WysokieNapiecie.pl, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje w najbliższych miesiącach pilotażowo ująć w przetargu na budowę nowej drogi wykonanie instalacji fotowoltaicznej.
E4LHBGMWQAQUIfT
fot. GDDKiA
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Program „Mój elektryk”, czyli dofinansowanie zakupu samochodu elektrycznego ruszy jeszcze w lipcu. Jak wynika z ustaleń WysokieNapiecie.pl osoby fizyczne kupujące auto na własny użytek będą mogły liczyć na 18,75 tys. zł lub 27 tys. zł dotacji. Istotnie wzrośnie maksymalna cena auta elektrycznego, które będzie można kupić ze wsparciem. Oto szczegóły programu.
ev ladowanie tesla smart

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!