Nawet 25 lat bez awarii
Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie korzystne zarówno dla portfela, jak i środowiska. Dobrej jakości konstrukcja oparta na komponentach znanych i cenionych producentów powinna posłużyć gospodarstwu domowemu bez żadnej awarii co najmniej 10-15 lat. Zdaniem specjalistów firmy, zajmującej się opieką serwisową i posprzedażową paneli fotowoltaicznych, okres ten może być jednak zdecydowanie dłuższy.
– Na polskim rynku rynku można znaleźć podzespoły, dzięki którym instalacja będzie działała bezawaryjnie nawet 25 lat. Trzeba przy tym zaznaczyć, iż najstarsze polskie konstrukcje mają około 10 lat – wyjaśnia Sławomir Gonet, Project Manager FIXIT SA.
Dobry montaż paneli fotowoltaicznych to podstawa
Podstawą w przypadku instalacji fotowoltaicznych jest nie tylko zastosowanie najwyższej jakości komponentów, ale także odpowiednie zamontowanie konstrukcji. To w głównej mierze od tej kwestii zależy to, jak długo będzie ona działała bezawaryjnie. W przeciwieństwie do paneli solarnych, panele fotowoltaiczne produkowane są tak, by unikać konieczności wymiany pojedynczych części. Według serwisantów najczęstszym czynnikiem wpływającym na konieczność wymiany jakiegoś elementu są błędy wynikające z nieodpowiedniego wykonania instalacji lub właśnie niedbały montaż.
Najszybciej zużywające się podzespoły
Jednak nawet najwyższej klasy komponenty poprawnie zamontowanej instalacji fotowoltaicznej mogą z czasem po prostu się zużyć. Najszybciej los ten spotyka ogniwa krzemowe, które są umieszczone wewnątrz panela fotowoltaicznego. Stanowią one bowiem element bezpośrednio narażony na czynniki atmosferyczne. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na kwestie związane z gwarancją.
– Zgodnie z kartami gwarancyjnymi większości producentów gwarancja panela wynosi od 10 do 15 lat i jest to gwarancja produktowa. Drugi rodzaj gwarancji dotyczy sprawności paneli, która zazwyczaj jest przedstawiona na wykresie i wskazuje na co najmniej 25-letnią pracę ze sprawnością spadającą równomiernie do około 80% mocy początkowej – wyjaśnia Sławomir Gonet.
– Na drugim miejscu najczęściej zużywających się komponentów są natomiast falowniki. Pozostałe elementy, jeżeli są produktami dobrej jakości, powinny pracować bezawaryjnie przez wiele lat – dodaje.
Regularne przeglądy to konieczność
Odpowiednia gwarancja producenta w przypadku zakupu tego typu konstrukcji to zatem podstawa. Warto jednak pamiętać również o regularnych przeglądach instalacji. Weryfikacja poprawności jej wykonania oraz późniejsze przeglądy opierają się głównie na pomiarach elektrycznych oraz termicznych. W teorii poza tymi elementami nie ma konieczności wykonywania innych czynności. W praktyce jest to jednak zależne m.in. od warunków atmosferycznych.
– Ze względu na mocne zanieczyszczenie powietrza oraz w zależności od miejscowych czynników typu kurz, zapylenie zalecane jest mycie paneli. Uzależnione jest to jednak od częstotliwości pojawiania się deszczu, który naturalnie myje panele. Ptasie odchody lub liście, mogą znacznie ograniczyć sprawność całej instalacji i doprowadzić do miejscowego wypalenia się paneli jednak obfity deszcz powinien rozwiązać problem – tłumaczy rozmówca
– Oczywiście istnieje wiele wyspecjalizowanych firm, które pomagają w utrzymaniu powierzchni w należytej czystości, ale zbyt częste korzystanie z nich niepotrzebnie wydłuża czas zwrotu poniesionych kosztów. Zdrowy rozsądek oraz natura będą więc najlepszymi sprzymierzeńcami – podsumowuje.