Menu
Patronat honorowy Patronage

AMBRA S.A. będzie mieć jedną z największych przyzakładowych instalacji fotowoltaicznych w Polsce

Materiał Partnera
Notowana na Warszawskiej Giełdzie Grupa AMBRA - czołowy producent, importer i dystrybutor win w Europie Środkowo-Wschodniej oraz firma Quanta Energy S.A. specjalizująca się w rozwiązaniach fotowoltaicznych dla przemysłu i logistyki podpisały umowę na wykonanie pierwszej fazy instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 MW. Docelowa, zakładana moc instalacji wyniesie łącznie 2 MW.

Charakterystyka instalacji fotowoltaicznej zaprojektowanej dla AMBRA S.A.

Jedna z największych w Polsce przyzakładowych instalacji fotowoltaicznych, z których wyprodukowana energia przeznaczona będzie na zużycie własne, powstanie na gruncie przy zakładzie produkcyjnym w Woli Dużej pod Biłgorajem. Projekt zespołu inżynierów Quanta Energy zakłada, że instalacja powstanie w oparciu o panele dwustronne o podwyższonej o 7% produktywności względem oczekiwanej produktywności standardowych paneli. Zakładany termin oddania pierwszego etapu inwestycji to maj 2022 roku. Do tego czasu powstanie instalacja o mocy 1 MW, która zajmie łącznie 1,3 ha powierzchni terenu przy zakładzie produkcyjnym. W drugim etapie powstanie kolejne 1 MW instalacji zbudowanej zarówno na dachu, jak i na gruncie.

Przedsięwzięcie AMBRA S.A., zakładając poziom cen energii czynnej na 2022 rok, zwróci się w około 7 lat, a stopa zwrotu z inwestycji wyniesie około 17%. Koszt zastępowalny w ciągu pierwszego roku użytkowania instalacji wyniesie około 460 tys. zł, a łączna oszczędność w perspektywie 30 kolejnych lat da firmie 19 mln zł oszczędności. Nie bez znaczenia jest też wysoka redukcja emisji CO2. Dzięki instalacji fotowoltaicznej czołowy producent win (m.in. marki CIN&CIN, DORATO) zredukuje emisję tego gazu aż o 23 tys. ton w ciągu 30 lat. Produkcja energii (tzw. uzysk z instalacji), co warto podkreślić, jest zaś objęta gwarancją producencką na 25 lat.

Dlaczego AMBRA S.A. postawiła na fotowoltaikę z Quanta Energy?

– Celem AMBRA S.A. jest nie tylko rozwój stricte biznesowy. Na naszą działalność spoglądamy także w szerszym kontekście. Chcemy wzrastać jako firma społecznie odpowiedzialna i jednym z celów, jakie sobie stawiamy, jest zeroemisyjność. Instalacja fotowoltaiczna budowana wspólnie z Quanta Energy S.A. przybliży nas do realizacji tych założeń. Dzięki temu nasze produkty będą jeszcze bardziej „zielone”, co staje się coraz ważniejsze nie tylko dla nas, ale i dla naszych Klientów. Cieszymy się, że nasza firma weźmie udział w zielonej transformacji polskiego przemysłu. – tłumaczy Prezes Zarządu Grupy AMBRA, Robert Ogór.

Dlaczego warto, by sektor firm i przedsiębiorstw inwestował w rozwiązania fotowoltaiczne?

– W polskim biznesie wzrasta świadomość ekologiczna. Jednak poza ekologią, fotowoltaika daje firmom również potężne oszczędności. Stopy zwrotu sięgają nawet ponad 20% (biorąc pod uwagę ceny energii czynnej na 2022 rok), a inwestycje firmowe zwracają się w 5-7 lat. Są to zupełnie inne rentowności od tych, które widzieliśmy jeszcze 3 lata temu. Ceny energii i opłat dystrybucyjnych mocno poszły w górę. To efekt kilku czynników, m.in. wprowadzonej od stycznia 2021 roku tzw. opłaty mocowej. Rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, które w ostatnich dniach przekroczyły już poziom 50 euro za tonę, przekładają się natomiast na ceny energii czynnej. Jednocześnie koszt technologii fotowoltaicznych od 2019 roku spadł. W segmencie elektrowni fotowoltaicznych widzimy więc ogromny potencjał. – wyjaśnia Piotr Grzybczak, Prezes Quanta Energy S.A.

——————————————————-

AMBRA S.A.

Czołowy producent, importer i dystrybutor win w Europie Środkowo-Wschodniej. Wśród jej marek są takie ikony jak: CIN&CIN, DORATO, FRESCO, PLISKA, J.A. BACZEWSKI, PICCOLO, najpopularniejszy w Polsce CYDR LUBELSKI czy najnowsza w portfolio WINIARNIA ZAMOJSKA. W 2005 roku Grupa AMBRA zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a w ciągu ponad 10 lat od debiutu giełdowego wypracowała ponad 200 mln zysków.

Quanta Energy S.A.

Wiodąca ogólnopolska firma specjalizująca się w instalacjach fotowoltaicznych dla przemysłu i logistyki. Posiada bogate doświadczenie w konsultingu energetycznym pozwalającym na dobór rozwiązań maksymalizujących zwrot z inwestycji. Wykorzystując nowoczesne technologie, proponuje unikalne rozwiązania dla projektów trudnych technicznie, np. dachów z graniczną nośnością. Firma oferuje kompleksowe podejście do projektów: od audytu energetycznego, analizy technicznej i prawnej, poprzez proces pozwoleniowy, po realizację i sfinansowanie inwestycji.

 

Fotowoltaikę wspiera:
Technologie wspiera:
Ministerstwo Klimatu przygotowało nowelizację Prawa energetycznego i ustawy o OZE. Zlikwiduje ona system net-meteringu, który dziś jest podstawą opłacalności domowych instalacji fotowoltaicznych, ale jednocześnie skutkuje wzrostem zużycia energii zimą. Oprócz tego, rząd szykuje jeszcze kilkanaście innych ważnych zmian.
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Często zapominamy, że cena prądu jest nie tylko na naszym rachunku z elektrowni, ale też we wszystkim, co kupujemy. Sieci handlowe wiedzą o tym aż za dobrze. Rachunek za prąd dla przeciętnego sklepu wielkości dyskontu może wynosić nawet 50 tys. złotych rocznie.
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
Impact Clean Power Technology S.A., polska firma będąca od ponad 15 lat liderem produkcji mobilnych i stacjonarnych systemów bateryjnych dla transportu i energetyki, uruchomiła nową linię produkcyjną magazynów energii.  Zdolność produkcyjna linii wynosi 30 tysięcy systemów modułowych rocznie, w tym magazynów energii FONA ENERGY dedykowanych prosumentom do domowych instalacji fotowoltaicznych oraz innych źródeł OZE. Dzięki lokalizacji w Pruszkowie koło Warszawy, firma wpisuje się w światowy trend skracania łańcucha dostaw oraz budowy unikatowych wartości. Naszym polskim i europejskim odbiorcom dajemy gwarancję najwyższej jakości i ciągłości zamówień.
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Na rządowym portalu opublikowane zostały tereny na których wprowadzono zakaz budowy budynków mieszkalnych. To ponad 6 tys. km2, a więc powierzchnia równa większości województwa opolskiego. Jeżeli przepisy się nie zmienią, wiele wsi będzie skazanych na powolne wymieranie.
Zielone technologie rozwijają: