Skarbówka przygotowała rozliczenia dla każdej osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Jeśli nie zrobimy nic, to takie zeznanie podatkowe zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia. Trzeba jednak pamiętać, że w usłudze Twój e-PIT automatycznie uwzględniona jest tylko ulga na dzieci, ale ulga termomodernizacyjna już nie. Z tego powodu, jeśli chcemy odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku, to trzeba samemu zalogować się i zmienić dane w rozliczeniu.
Czytaj także: Jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku
Ulgę termomodernizacyjną rozliczamy na formularzu PIT-0
W PIT/O kwotę odliczenia wpisujemy w części B „Odliczenia od dochodu (przychodu)” w wierszu 6 „Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”. Natomiast przykładowo w najpopularniejszym zeznaniu PIT–37 kwota ulgi termomodernizacyjnej jest wykazywana w części E „Odliczenia od dochodu”, gdzie wpisywana jest jedna zbiorcza kwota przysługująca z tytułu wszystkich odliczeń od dochodu wykazanych w części B załącznika PIT/O. Podatnicy wpisują ją w pozycji 108 (podatnik) i 109 (małżonek).
Ile można odliczyć?
Maksymalna kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wynosi 53 tys. zł na podatnika, co oznacza że w przypadku małżeństwa jest to razem 106 tys. zł. Dowodem są faktury VAT wystawione na podatnika z odpowiednią datą sprzedaży. Nie ma znaczenia liczba prowadzonych termomodernizacji i domów. Inwestycje muszą być zakończona w ciągu trzech lat, natomiast kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie może zostać rozliczona w ciągu kolejnych 6 lat.
Czytaj także: Jak odliczyć od podatku panele fotowoltaiczne i rozliczyć dotację z programu Mój Prąd
Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna?
Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych, w którym dokonano inwestycji termomodernizacyjnej. Jeżeli w dniu składania zeznania podatkowego podatnik nie prawa własności do budynku mieszkalnego, wówczas nie może skorzystać z odliczenia.
Z ulgi mogą skorzystać osoby, które rozliczają swoje dochody według skali podatkowej (17 i 32 proc.), jednolitej stawki (19 proc.), a także ryczałtowcy.
Co odliczamy?
Katalog wydatków znajdziemy w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Wymienione jest m.in. ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem oraz usługa montażu instalacji fotowoltaicznej.
Przypominamy, że instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana na domu jednorodzinnym lub w innym miejscu, np. na garażu, budynku gospodarczym, podjeździe, ale musi służyć budynkowi mieszkalnemu.
Co z dotacjami z programu Mój Prąd?
Wydatki na instalację fotowoltaiczną odliczamy od podstawy opodatkowania, ale bez otrzymanych dotacji. Jeśli więc ktoś dostał dotację z programu Mój Prąd, to musi j odjąć od kosztów poniesionej inwestycji. Wszystko jest jasne, jeśli dotacja wpłynęła na konto w ubiegłym roku. Jeśli zaś przyszła w tym roku i nie złożyliśmy jeszcze deklaracji, to najlepiej ją teraz uwzględnić i od razu pomniejszyć kwotę wydatków o dotację.
Czytaj także: Jak skorzystać z ulgi podatkowej, gdy czekasz na dotację z Mojego Prądu
Jeśli już wysłaliśmy PIT, to możemy po uzyskaniu dotacji, złożyć jego korektę. Inna opcja to w zeznaniu podatkowym za 2021 rok doliczyć dochody, które zostały zwrócone.