Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Odliczenie fotowoltaiki od PIT: sam musisz o tym pamiętać

Odliczenie fotowoltaiki od PIT: sam musisz o tym pamiętać

To ostatnie dni na rozliczenie podatku dochodowego za ostatni rok. Jedną z najpopularniejszych ulg podatkowych jest ulga termomodernizacyjna, w ramach której można odpisać od dochodu wydatki na instalację fotowoltaiczną. Przypominany, jak z niej skorzystać.
fotowoltaika dom efektywnosc

Skarbówka przygotowała rozliczenia dla każdej osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Jeśli nie zrobimy nic, to takie zeznanie podatkowe zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia. Trzeba jednak pamiętać, że w usłudze Twój e-PIT automatycznie uwzględniona jest tylko ulga na dzieci, ale ulga termomodernizacyjna już nie.  Z tego powodu, jeśli chcemy odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku, to trzeba samemu zalogować się i zmienić dane w rozliczeniu.

Czytaj także: Jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku

Ulgę termomodernizacyjną rozliczamy na formularzu PIT-0

W PIT/O kwotę odliczenia wpisujemy w części B „Odliczenia od dochodu (przychodu)” w wierszu 6 „Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”. Natomiast przykładowo w najpopularniejszym zeznaniu PIT–37 kwota ulgi termomodernizacyjnej jest wykazywana w części E „Odliczenia od dochodu”, gdzie wpisywana jest jedna zbiorcza kwota przysługująca z tytułu wszystkich odliczeń od dochodu wykazanych w części B załącznika PIT/O. Podatnicy wpisują ją w pozycji 108 (podatnik) i 109 (małżonek).

Ile można odliczyć?

Maksymalna kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wynosi 53 tys. zł na podatnika, co oznacza że w przypadku małżeństwa jest to razem 106 tys. zł. Dowodem są faktury VAT wystawione na podatnika z odpowiednią datą sprzedaży. Nie ma znaczenia liczba prowadzonych termomodernizacji i domów. Inwestycje muszą być zakończona w ciągu trzech lat, natomiast kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie może zostać rozliczona w ciągu kolejnych 6 lat.

Czytaj także: Jak odliczyć od podatku panele fotowoltaiczne i rozliczyć dotację z programu Mój Prąd

Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych, w którym dokonano inwestycji termomodernizacyjnej. Jeżeli w dniu składania zeznania podatkowego podatnik nie prawa własności do budynku mieszkalnego, wówczas nie może skorzystać z odliczenia.

Z ulgi mogą skorzystać osoby, które rozliczają swoje dochody według skali podatkowej (17 i 32 proc.), jednolitej stawki  (19 proc.), a także ryczałtowcy.

Co odliczamy?

Katalog wydatków znajdziemy w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Wymienione jest m.in. ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem oraz usługa montażu instalacji fotowoltaicznej.

Przypominamy, że instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana na domu jednorodzinnym lub w innym miejscu, np. na garażu, budynku gospodarczym, podjeździe, ale musi służyć budynkowi mieszkalnemu.

Co z dotacjami z programu Mój Prąd?

Wydatki na instalację fotowoltaiczną odliczamy od podstawy opodatkowania, ale bez otrzymanych dotacji. Jeśli więc ktoś dostał dotację z programu Mój Prąd, to musi j odjąć od kosztów poniesionej inwestycji. Wszystko jest jasne, jeśli dotacja wpłynęła na konto w ubiegłym roku. Jeśli zaś przyszła w tym roku i nie złożyliśmy jeszcze deklaracji, to najlepiej ją teraz uwzględnić i od razu pomniejszyć kwotę wydatków o dotację.

Czytaj także: Jak skorzystać z ulgi podatkowej, gdy czekasz na dotację z Mojego Prądu

Jeśli już wysłaliśmy PIT, to możemy po uzyskaniu dotacji, złożyć jego korektę. Inna opcja to w zeznaniu podatkowym za 2021 rok doliczyć dochody, które zostały zwrócone.

 

Na rynku ciepła systemowego nie działa niewidzialna ręka rynku i mechanizm konkurencji. W ich miejsce wchodzi Urząd Regulacji Energetyki a jego zadaniem jest zapewnienie nabywcy ciepła systemowego możliwości nabycia tego produktu po odpowiedniej cenie oraz w odpowiedniej jakości
przemysl rury chlodzenie
Technologie wspiera:
Redaktor naczelny - Rafał Zasuń odpowiada na pytanie czym jest i do czego jest potrzebna Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.
media (2)