Duńczycy szykują wyjście Baltic Pipe z Morza Północnego 

Duńczycy szykują wyjście Baltic Pipe z Morza Północnego 

Duński Energinet rozpoczął przygotowania do budowy wyprowadzenia na brzeg Jutlandii biegnącego pod Morzem Północnym odcinka gazociągu Baltic Pipe. Rura zostanie zagrzebana w piasku pod popularną plażą Houstrup. 

Wyjście z Morza Północnego

Ponad 100 km w głąb Morza Północnego rura, która wyjdzie na ląd w Houstrup połączy się z gazociągiem Europipe II, biegnącego z instalacji wydobywczych na norweskim szelfie do odbiorców w Europie Zachodniej. Pierwszym przystankiem dla gazociągu na duńskim lądzie będzie leżący 20 km od zachodniego wybrzeża Półwyspu Jutlandzkiego terminal gazowy i stacja oczyszczania gazu Nybro.

Jak mówi kierownik projektu Baltic Pipe w Energinet, Søren Juul Larsen doprowadzenie gazociągu zachodniego wybrzeża i dalej do Nybro będzie operacją trudną technicznie, którą latem dodatkowo skomplikują turyści, oblegający plażę. Dlatego Duńczycy chcą jak najlepiej przygotować się do właściwych pracy budowlanych i skończyć roboty na plaży przed sezonem letnim.

Styczeń 2021 r. wykonawcy spędzili na badaniu plaży i wydm w poszukiwaniu potencjalnych niebezpieczeństw, przede wszystkim niewybuchów z czasów II wojny światowej.

Rynna w plaży

W ciągu najbliższych kilku tygodni w piachu na brzegu wykopana zostanie 200-metrowa rynna, zabezpieczona przed osuwaniem się ścian specjalnymi obudowami. Sięgnie ona aż do wody. Gazociąg będzie spawany z 12-metrowych rur na specjalnym statku, który stanie kilometr od brzegu i stopniowo wciągany rynną na brzeg. Duńczycy zamontują na plaży specjalne urządzenie, które będzie wyciągało całą zespawaną rurę na brzeg.

Zobacz także: Skromniejsza i tańsza rozbudowa gazowego interkonektora z Niemcami w Lasowie

Energinet na Houstrup jesienią 2020 r. przecisnął pod wydmami 850 metrów rury, która zostanie połączona z gazociągiem, pociągniętym z morza na brzeg. Rynna i niezbędne instalacje mają być gotowe w marcu. Wyciągarka rurociągu stanie w kwietniu, a w maju u brzegów pojawi się statek do układania rur. Na maj i czerwiec 2021 zaplanowano 50-dniowe okienko dla ułożenia 105 km rur, od połączenia z Europipe II po plażę. Według wstępnych planów Energinetu, operacja na plaży dojdzie do skutku w maju. W czerwcu plaża ma być przywrócona do pierwotnego wyglądu. Do lata potrwa budowa gazociągu od wydm po terminal Nybro.

Mikrotunele Gaz-Systemu

To metoda inna, niż zastosuje Gaz-System. Zadaniem polskiego operatora w całym projekcie jest między innymi budowa wyjścia gazociągu na polski brzeg oraz przejścia pod klifem na wybrzeżu duńskiej wyspy Zelandia. Właśnie tam Baltic Pipe opuści duński ląd, na który wejdzie w Houstrup. Gaz-System zastosuje metodę mikrotuneli, które wywierci miniaturowa tarcza TBM, podobna do tej, która wierci w warszawskim metrze, choć wielokrotnie mniejsza. Tunele będą zaczynać się pod wodą, a kończyć w głębi lądu, rury zostaną nimi przepchnięte, nie potrzeba będzie żadnych robót na samym brzegu.

Jeszcze inną metodę zastosowano jesienią zeszłego roku, kiedy  Duńczycy przekroczyli z budową Baltic Pipe Mały Bełt. To najmniejsza i najwęższa z Cieśnin Duńskich, łączących Bałtyk z Morzem Północnym. 4 kilometry rury przeciągnięto z półwyspu jutlandzkiego na wyspę Fionia i zagrzebano w wykonanej na dnie rynnie.

Zobacz także: Rura Baltic Pipe ułożona pod plażą na zachodnim wybrzeżu Danii

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PSE