Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Duńczycy szykują wyjście Baltic Pipe z Morza Północnego 

Duńczycy szykują wyjście Baltic Pipe z Morza Północnego 

Duński Energinet rozpoczął przygotowania do budowy wyprowadzenia na brzeg Jutlandii biegnącego pod Morzem Północnym odcinka gazociągu Baltic Pipe. Rura zostanie zagrzebana w piasku pod popularną plażą Houstrup. 
gaz-system BP

Wyjście z Morza Północnego

Ponad 100 km w głąb Morza Północnego rura, która wyjdzie na ląd w Houstrup połączy się z gazociągiem Europipe II, biegnącego z instalacji wydobywczych na norweskim szelfie do odbiorców w Europie Zachodniej. Pierwszym przystankiem dla gazociągu na duńskim lądzie będzie leżący 20 km od zachodniego wybrzeża Półwyspu Jutlandzkiego terminal gazowy i stacja oczyszczania gazu Nybro.

Jak mówi kierownik projektu Baltic Pipe w Energinet, Søren Juul Larsen doprowadzenie gazociągu zachodniego wybrzeża i dalej do Nybro będzie operacją trudną technicznie, którą latem dodatkowo skomplikują turyści, oblegający plażę. Dlatego Duńczycy chcą jak najlepiej przygotować się do właściwych pracy budowlanych i skończyć roboty na plaży przed sezonem letnim.gaz system BP

Styczeń 2021 r. wykonawcy spędzili na badaniu plaży i wydm w poszukiwaniu potencjalnych niebezpieczeństw, przede wszystkim niewybuchów z czasów II wojny światowej.

Rynna w plaży

W ciągu najbliższych kilku tygodni w piachu na brzegu wykopana zostanie 200-metrowa rynna, zabezpieczona przed osuwaniem się ścian specjalnymi obudowami. Sięgnie ona aż do wody. Gazociąg będzie spawany z 12-metrowych rur na specjalnym statku, który stanie kilometr od brzegu i stopniowo wciągany rynną na brzeg. Duńczycy zamontują na plaży specjalne urządzenie, które będzie wyciągało całą zespawaną rurę na brzeg.

Zobacz także: Skromniejsza i tańsza rozbudowa gazowego interkonektora z Niemcami w Lasowie

Energinet na Houstrup jesienią 2020 r. przecisnął pod wydmami 850 metrów rury, która zostanie połączona z gazociągiem, pociągniętym z morza na brzeg. Rynna i niezbędne instalacje mają być gotowe w marcu. Wyciągarka rurociągu stanie w kwietniu, a w maju u brzegów pojawi się statek do układania rur. Na maj i czerwiec 2021 zaplanowano 50-dniowe okienko dla ułożenia 105 km rur, od połączenia z Europipe II po plażę. Według wstępnych planów Energinetu, operacja na plaży dojdzie do skutku w maju. W czerwcu plaża ma być przywrócona do pierwotnego wyglądu. Do lata potrwa budowa gazociągu od wydm po terminal Nybro.

Mikrotunele Gaz-Systemu

To metoda inna, niż zastosuje Gaz-System. Zadaniem polskiego operatora w całym projekcie jest między innymi budowa wyjścia gazociągu na polski brzeg oraz przejścia pod klifem na wybrzeżu duńskiej wyspy Zelandia. Właśnie tam Baltic Pipe opuści duński ląd, na który wejdzie w Houstrup. Gaz-System zastosuje metodę mikrotuneli, które wywierci miniaturowa tarcza TBM, podobna do tej, która wierci w warszawskim metrze, choć wielokrotnie mniejsza. Tunele będą zaczynać się pod wodą, a kończyć w głębi lądu, rury zostaną nimi przepchnięte, nie potrzeba będzie żadnych robót na samym brzegu.

Jeszcze inną metodę zastosowano jesienią zeszłego roku, kiedy  Duńczycy przekroczyli z budową Baltic Pipe Mały Bełt. To najmniejsza i najwęższa z Cieśnin Duńskich, łączących Bałtyk z Morzem Północnym. 4 kilometry rury przeciągnięto z półwyspu jutlandzkiego na wyspę Fionia i zagrzebano w wykonanej na dnie rynnie.

Zobacz także: Rura Baltic Pipe ułożona pod plażą na zachodnim wybrzeżu Danii

W środę, 17 lutego, z kopalni Adamów wyjechała ostatnia tona węgla. W sumie przez 60 lat kopalnia wydobyła ponad 216 mln ton węgla brunatnego. W tym roku pracę zakończy kolejna odkrywka w Wielkopolsce, a za rok następna. Co dalej z pracownikami, terenami pokopalnianymi i całym koncernem energetycznym ZE PAK?
kwb adamow wydobycie
Zaczął się boom na czyste ogrzewanie. Sprzedaż powietrznych pomp ciepła, wykorzystywanych do ogrzewania domów i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, na polskim rynku w ubiegłym roku podwoiła się. Czy pompy ciepła powtórzą sukces fotowoltaiki i równie szybko trafią pod polskie strzechy?
Pompy ciepla
Technologie wspiera:
W raporcie opublikowanym przez SolarPower Europe Polska uplasowała się na czwartym miejscu w Europie pod względem nowych mocy w PV uruchomionych w 2020 roku. To pokazuje, że w naszym kraju dynamicznie przybywa instalacji fotowoltaicznych. Według niektórych danych rzadko ulegają one awarii, jednak nie są w pełni niezawodne. Tymczasem aż 21,6% Polaków obawia się o serwis posprzedażowy. Warto zatem wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia usterek i które z nich są najpopularniejsze.
technician-3936984 640
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Całkowita likwidacja obliga giełdowego na energię elektryczną będzie miała rozliczne konsekwencje - zgodnie przyznali prezesi URE i TGE podczas dyskusji na kongresie EEC Trends Online. Wśród tych konsekwencji wskazywano np. spłycenie rynku, i co za tym idzie zachwianie wiarygodnością ustalanej na giełdzie ceny.
gielda akcje rynek
Businessman on blurred background using 3D rendering stock exchange datas and charts
Rynek energii rozwija: