Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Czyste Powietrze zyskuje na popularności

Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Czyste Powietrze zyskuje na popularności

Po zakończeniu naboru wniosków w programie Mój Prąd wzrosło zainteresowanie dotacjami, które oferuje program Czyste Powietrze. Przy wymianie kopciucha można starać się jednocześnie o 5 tys. zł dofinansowania do własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 2-10 kW. Liczba takich wniosków wzrosła o połowę. O czym trzeba pamiętać żeby dotację dostać?
dom pv oze dachowka
Od 15 maja 2020 r. w programie Czyste Powietrze istnieje możliwość połączenia wymiany przestarzałego pieca na paliwo stałe z montażem domowej fotowoltaiki. W miejsce uprzednio funkcjonującej pożyczki pojawiła się dotacja do 5 tys. zł do instalacji o mocy 2-10 kW. Założenie było takie, by właściciele domów nie musieli sięgać po dotacje z dwóch programów. Dlatego dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Czyste Powietrze jest takie, jak w programie Mój Prąd. O ile Mój Prąd szybko wyczerpał się, to budżet Czystego Powietrza jest znacznie większy i obliczony na lata. Na razie nie ma więc zagrożenia, że i tu źródło finansowania skończy się. Do końca stycznia w ramach programu „Czyste Powietrze” złożono ponad 9,3 tys. wniosków o dofinansowanie, w których uwzględniono montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Średnia liczba wniosków składanych miesięcznie na ten zakres, do końca października ubiegłego roku, wyniosła 610 szt. Od listopada 2020 r. do końca stycznia 2021 r. miesięcznie składano średnio 960 wniosków na zakup fotowoltaiki, a więc po zakończeniu naboru w programie „Mój Prąd” nastąpił wzrost średniej miesięcznej liczby złożonych wniosków na tego rodzaju inwestycję – informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na jednym wniosku

Zgodnie z zapisami w programie „Czyste Powietrze”, możliwe jest uzyskanie dotacji na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, jeśli ten sam wniosek o dofinansowanie obejmuje również wymianę nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła, którego wymagania techniczne zostały określone w programie. To oznacza, że jeśli nie wymieniamy pieca – nie możemy starać się o dotację do fotowoltaiki. Co więcej, ma to być ten sam wniosek. To oznacza, że jeśli ktoś wymienił piec i złożył wniosek o dofinansowanie  z programu Czyste Powietrze, a potem  chciałby jeszcze dołożyć do tego fotowoltaikę, to nie otrzyma na to dotacji. Czytaj także: Kto dostanie dotacje do fotowoltaiki i co z Mój Prąd 2.0? Gdy w budynku nie ma kopciucha do wymiany, właściciel może starać się tylko o dotacje na termomodernizację. Natomiast nie może wnioskować o zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej. moj prad cena instalacji pv zl kw

Co z zakończonymi inwestycjami?

Przy niezakończonych inwestycjach beneficjent zobowiązany jest zrealizować przedsięwzięcie w ciągu 30 miesięcy od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie. Czytaj także: Mój Prąd wyczerpany, jakie dotacje do fotowoltaiki można dostać W ramach programu możliwe jest też dofinansowanie przedsięwzięć rozpoczętych, a nawet zakończonych. Warunek jest taki, by nie zostały rozpoczęte wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie i nie wcześniej niż 15 maja 2020 r. Jeśli przedsięwzięcie mieści się w tych terminach, to  przy spełnieniu pozostałych warunków, można otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej z programu „Czyste Powietrze”. Do końca stycznia dotacje na zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej w ramach programu „Czyste Powietrze” dostało  1 262 prosumentów. Pieniądze wypłacane są po zrealizowaniu części bądź całości prac, na podstawie wniosku o płatność wraz z wymaganymi załącznikami. W przeciwieństwie do Mojego Prądu, którego budżet się wyczerpał jeszcze przed końcem 2020 r., Czyste Powietrze ma być realizowane aż do 2029 r.
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
W 2020 roku zużycie energii elektrycznej w Polsce spadło kolejny rok z rzędu. Mniej prądu wyprodukowaliśmy z węgla (w sumie jego udział w miksie energetycznym spadł do rekordowo niskiego poziomu − 70%). Wzrosły generacja z gazu, wiatru i fotowoltaiki oraz import.
zrodla energii w polsce 2020
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Moc elektrowni słonecznych w Polsce wzrosła do 4 GW. W samym 2020 roku uruchomiliśmy 2,4 GW nowych instalacji PV za 10 mld zł. Ile z tych pieniędzy zostało w Polsce, wspierając naszą gospodarkę i przemysł? Sprawdzamy.
moc fotowoltaiki polska 2020
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Zawarcie umowy dzierżawy gruntu pod budowę farmy fotowoltaicznej jako pierwszy etap inwestycji w energię odnawialną (OZE) wiąże się z koniecznością zabezpieczenia praw inwestora w przypadku wystąpienia sytuacji, które mogą zniweczyć całe przedsięwzięcie. W tej publikacji przedstawiamy rozwiązanie gwarantujące trwałość umowy (czas dzierżawy) w razie zbycia nieruchomości przez wydzierżawiającego.
fotowoltaika farma (2)
Fotowoltaikę wspiera: