Menu
Patronat honorowy Patronage

Rząd przyjął Politykę Energetyczną Państwa do 2040 r.

Co się zmieniło w porównaniu z projektem z września?

Rząd przyjął po trwających od 2018 r.  dyskusjach Politykę Energetyczną Państwa do 2040 r.

Obecny dokument, opracowany już w resorcie kierowanym przez Michała Kurtykę, opisywaliśmy we wrześniu 2020.

Czytaj także: Nowy projekt polityki energetycznej państwa wieszczy przyspieszony koniec węgla

Według informacji portalu WysokieNapiecie.pl w porównaniu z prezentowaną we wrześniu wersją skierowaną do konsultacji niewiele się zmieniło. Dodano kilka zdań na temat wykorzystania czystych technologii węglowych, co ma być ukłonem w stronę coraz bardziej zirytowanych górników. Nie udało nam się dowiedzieć, czy w PEP 40 znalazło się odniesienie do planu zamknięcia kopalń w 2049 r.

Przyjęciu dokumentu sprzeciwili się ministrowie Solidarnej Polski.

Pełna wersja PEP 40 przyjęta przez rząd będzie opublikowana w Monitorze Polskim.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków zbliża się wielkimi krokami. Na początek ma objąć rejestr źródeł ogrzewania. Kto będzie musiał złożyć deklarację i co trzeba będzie w niej uwzględnić? Na początek informacji ma być niewiele, z czasem baza zostanie rozbudowana.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło pierwszy etap konkursu na opracowanie samochodów dostawczych o napędzie elektrycznym zasilanym z sieci lub ogniw paliwowych wodorowych. WysokieNapiecie.pl jako pierwsze publikuje wizualizacje czterech zwycięskich projektów.
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:
Polscy entuzjaści niemieckiej Energiewende nie wspominają o jej systemowych wadach i słabościach. Tymczasem także nad Renem i Odrą nie brakuje naukowców, którzy uważają ją za "ekonomiczny obłęd" - pisze w komentarzu dla WysokieNapiecie.pl prof. Strupczewski.
Cartoon by Steve Hunter (Australia)
Zielone technologie rozwijają:
Czy własny magazyn prądu będzie marzeniem wielu posiadaczy domów, którzy przekonali się na własnej skórze, że na dystrybutora prądu nie zawsze można liczyć? Rozproszone magazyny energii mogą błyskawicznie poprawić niezawodność dostaw, a przy okazji pomóc naszej energetyce w radzeniu sobie z rosnącym udziałem OZE.
Elektromobilność napędza:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera: