Menu
Patronat honorowy Patronage

Cykl podcastów Polska Neutralna Klimatycznie

W grudniu 2020 roku uruchomiony został cykl podcastów Polska Neutralna Klimatycznie, dotyczących transformacji energetycznej. Tematem rozmów są odnawialne źródła energii oraz dynamicznie rozwijająca się energetyka rozproszona i prosumencka.

Przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu i wypełnienie zobowiązań unijnych dotyczących poziomu redukcji gazów cieplarnianych wiąże się z koniecznością prowadzenia w kraju transformacji energetycznej. Według ekspertów zapewnienie optymalnego kosztowo procesu, w którym z jednej strony uwolnimy prywatne środki inwestycyjne, stymulując rozwój małych i średnich krajowych firm, a z drugiej strony zapewnimy, że duże spółki z branży paliwowo-energetycznej znajdą swoje nowe nisze, doprowadzi do rozwoju polskiego miksu energetycznego i konkurencyjności w OZE.

Do udziału w cyklu rozmów zaproszeni zostali przedstawiciele trzech obszarów związanych z technologiami niskoemisyjnymi:

  • firmy specjalizujące się w energetyce słonecznej – zarówno w fotowoltaice, jak i kolektorach słonecznych;
  • firmy i instytucje działające w obszarze energetyki wiatrowej, w szczególności morskiej (offshore) oraz
  • firmy związane z produkcją wodoru.

Podcasty dostępne są na stronie www.anchor.com/polska-neutralna

Organizatorem nagrań jest Agencja City.

Partnerzy portalu

W 2020 roku wzrósł import energii elektrycznej z Czech, Szwecji, Niemiec, Słowacji i Ukrainy, osiągając rekordowe 13,1 TWh netto. Na zakup prądu za granicą wydaliśmy ok. 3 mld zł. Zdarzają się już chwile, gdy bez importu groziłoby nam wprowadzenie stopni zasilania, ale nie brakuje też godzin, w których to nasi sąsiedzi potrzebują naszej pomocy.

Partnerzy portalu

Odpowiedzialność za zapewnienie mieszkańcom stolicy dostaw ciepła spoczywa na władzach Warszawy i one powinny opracować raport, który powie nam skąd się brały awarie tegorocznej zimy.
golden steel pipe network in crude oil refinery

Partnerzy portalu

NFOŚiGW zlicza ostatnie wnioski o dopłaty do paneli fotowoltaicznych. Już wiadomo, że ich liczba znacznie przekroczyła, i tak powiększony, budżet programu. Dla kogo wystarczy pieniędzy i co o tym zdecyduje? Kiedy ruszy nowy program Mój prąd? Sprawdzamy.
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:

Partnerzy portalu

Francja, podobnie jak Polska, nie osiągnęła unijnego celu udziału OZE w miksie energetycznym kraju na koniec 2020 roku. Zdaniem państwowego audytora Pałac Elizejski popełnił błąd. Przesadził z dotowaniem „zielonego” prądu, rywalizującego z bezemisyjnym atomem, zapominając o sektorze ciepłowniczym. O tym ostatnim rzadko pamięta się także w Warszawie.
Klimat wspiera:
Zielone technologie rozwijają:

Partnerzy portalu