Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Transformacja lokalnego ciepłownictwa napędzi gazyfikację 

Transformacja lokalnego ciepłownictwa napędzi gazyfikację 

Przestawianie lokalnych ciepłowni na gaz powinno przyspieszyć gazyfikację kraju - ocenia prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Ireneusz Krupa. Jego zdaniem, proces taki potrwa około 10 lat i wymaga poważnych pieniędzy, także w formie wsparcia dla rozbudowy sieci. 
gaz PRACOWNIK STACJA LNG PŁUDY – 042

Podczas dyskusji poświęconej dalszym perspektywom gazownictwa na VII Kongresie Polskiego Przemysłu Gazowniczego, Krupa oceniał zdolności produkcyjne krajowych lokalnych ciepłowni na 5 GWt, z czego 70 proc. pochodzi z węgla. Udziały gazu, biomasy i innych nośników są rzędu kilku procent.

Rozbudowa sieci dzięki przejściu ciepłowni na gaz

„Od razu widać ogromny potencjał, zwłaszcza jeśli chodzi o źródła do 50 MW. Wszystkie te małe ciepłownie czeka transformacja i zmiana paliwa. Wydaje się, że w najbliższych latach nie ma innego wyboru, niż gaz. Nie ma innego racjonalnego rozwiązania” – mówił prezes PSG. Jak dodał, nawet jeśli na gaz przejdzie trzy czwarte tych ciepłowni, to i tak oznaczać to będzie bardzo duży wzrost popytu na gaz, dostarczany sieciami dystrybucyjnymi.

Jak wskazywał prezes PSG, rozbudowa sieci dystrybucyjnych na potrzeby ciepłownictwa lokalnego potencjalnie niesie ze sobą dużą korzyść w postaci gazyfikacji przyległych terenów. „Trudno nam gazyfikować tereny gdzie jest kilku-kilkunastu odbiorców na 10 km sieci. To najnormalniej się nie opłaca. Ale kiedy powstaje większy odbiorca, lokomotywa popytu, to po drodze do tego odbiorcy można zgazyfikować przyległy teren” – tłumaczył Krupa.

Problem finansowania i pomoc biometanu

Sam proces transformacji ciepłownictwa lokalnego będzie kosztowny i – w ocenie Krupy – potrwa ok. 10 lat. Jednak pojawiają się w nim ogromne pieniądze, liczone w miliardach złotych, na rozbudowę sieci, ponieważ, aby umożliwić przejście na gaz ciepłowniom – trzeba to paliwo do nich dostarczyć. Aktualne pozostaje pytanie, w jaki sposób to sfinansować. Czy będzie można przenieść koszty poprzez taryfę na klientów, czy też skorzystać ze źródeł zewnętrznych.

Czytaj także: PSG: przez 20 lat co roku 80 tys. nowych odbiorców gazu

Pytanie, czy takie cele będą zgodne z polityką UE, i czy takie pieniądze będą dostępne – zastanawiał się prezes PSG. W ocenie Krupy, pewnym rozwiązaniem może być program budowy biometanowni i wprowadzania biometanu do sieci dystrybucyjnych.

„Jeżeli będziemy podłączali biometanownie, to potrzebujemy chłonności tych sieci, co oznacza ich rozbudowę. Z drugiej strony dzięki wprowadzaniu biometanu do sieci będzie możliwość zdobycia pieniędzy unijnych” – oceniał. Pojawienie się zatem wielu producentów biometanu uzupełnia możliwości sfinansowania także i rozbudowy sieci ze środków unijnych – uważa Krupa.

Regazyfikacja LNG: szybsze dotarcie do klienta

Innym obszarem aktywnego działania największego dystrybutora gazu są wyspowe instalacje do regazyfikacji LNG. Jak poinformował Ireneusz Krupa, PSG ma dziś 47 takich stacji w całej Polsce, a buduje kolejnych 20 i pod koniec tego roku będzie ich co najmniej 65.

Czytaj także: Gaz-System pyta rynek o przyszłość przesyłu gazu

Dystrybutor stawia je w miejscach, gdzie klientom zależy na szybkości uzyskania dostępu do paliwa gazowego. Budowa stacji jest procesem szybszym niż doprowadzenie gazu sieciowego do danego klienta czy miejscowości. To jest przewaga LNG – można umożliwić korzystanie z gazu szybciej niż dojdzie do planowanej rozbudowy systemu gazowego – wyjaśniał Ireneusz Krupa.

Skierowany na Komisję Prawniczą projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych wprowadza nowe rozwiązania dotyczące m.in. dodatkowych opłat koncesyjnych. Jednocześnie dużo zmian odnośnie pozwoleń lokalizacyjnych umieszczono w ustawie o obszarach morskich. Projekt jeszcze może ulec zmianie.
offshore plywak
Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System rozpoczął badanie rynku pod kątem oczekiwanego wzrostu zużycia, a więc i przesyłu gazu. Oczekiwania odbiorców przełożą się na kolejny KDPR, czyli Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju sieci przesyłowej gazu.
rurociag ropa gaz sieci
Bartłomiej Derski odpowiadał na pytania dotyczące opłacalności paneli fotowoltaicznych zamontowanych na jednym z kościołów
gazeta komputer media

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!