Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Gaz-System bada rynek dla nowego terminala LNG w Gdańsku

Gaz-System bada rynek dla nowego terminala LNG w Gdańsku

Gaz-System bada zainteresowanie uczestników rynku gazu terminalem  LNG w Zatoce Gdańskiej. W planach jest zakotwiczenie tam jednostki typu FSRU i stworzenie punktu wejścia o przepustowości co najmniej 4,5 mld m sześc. rocznie. 
gaz system lpg gdansk

Badanie zapotrzebowania rynkowego dla nowych zdolności przesyłowych w systemie ma charakter niewiążący. Wyniki tego badania mają w pierwszej kolejności pomóc operatorowi w ustaleniu odpowiednich paramentów pływającego terminala, tak by zaspokoiły potencjalne oczekiwania uczestników rynku gazu. W założeniu FSRU w Gdańsku zacząłby funkcjonować w roku gazowym 2027.

Co najmniej 4,5 mld m sześc. gazu rocznie przez FSRU

Jak podkreśla dyrektor Pionu Rozwoju Rynku Gazu Gaz-Systemu Sławomir Sieradzki, biorąc pod uwagę prognozy zużycia gazu w Polsce, należy przyjąć założenie, że nowy terminal będzie miał powyżej 4,5 mld m sześc. rocznej zdolności regazyfikacyjnej. Gaz-System, zgodnie z obowiązującymi regulacjami, jako operator usługi regazyfikacyjnej musi ją udostępnić uczestnikom rynku w sposób transparentny i niedyskryminacyjny.

Idea drugiego polskiego terminala LNG jest na etapie koncepcyjnym i przedprojektowym. Co prawda operator zakłada taki, a nie inne zdolności przyszłego FSRU, jednak na ostateczny kształt projektu będzie miała mieć wpływ opinia, czy też oczekiwanie, uczestników rynku.

To rynek i zainteresowani zdecydują

Zakładamy 4,5 mld m sześc. rocznie, ale jakie parametry ostatecznie będzie mieć jednostka, i w ogóle jak kształt będzie miał cały projekt, to juz zależeć będzie od uczestników rynku i sygnałów, jakie od nich otrzymamy – tłumaczy Agnieszka Ozga z Pionu Rozwoju Rynku Gazu Gaz-Systemu.

Niewiążąca procedura ma za zadanie sprawdzenie, jaka dodatkowa przepustowość interesowałaby użytkowników nie tylko w Polsce, ale i za granicą, zakładając dostarczenie LNG, regazyfikację i przesył. – podkreśla. gaz system lpg gdansk

Gaz-System prowadzi stały dialog z uczestnikami rynku i regularnie bada rynkowe oczekiwania i zapotrzebowanie na infrastrukturę przesyłową. Badanie ma oszacować poziom zapotrzebowania krajowego rynku na nowe zdolności przesyłowe, a zwłaszcza zdolności w fizycznym punkcie wejścia do systemu, utworzonym w wyniku budowy nowego terminala.

To nic innego jak możliwość sprowadzenia dodatkowych ilości LNG i odebrania gazu w nowym punkcie wejścia do systemu przesyłowego – tłumaczy Agnieszka Ozga. I zaznacza, że operator w ramach badania pytamy też  o to, dokąd gaz, po odebraniu z nowego terminala, mógłby ewentualnie zostać przesłany. Chodzi o fizyczne punkty wyjścia z polskiego systemu, istniejące, i planowane.

Badanie podpowie kierunki rozwoju systemu gazowego

Dla nas to bardzo istotna informacja, bo pozwoli poznać zainteresowanie kierunkami przepływu gazu w systemie. Czy zostanie w kraju, czy może będzie eksportowany, a jeśli tak w jakim kierunku? To bardzo ważne dla planowania rozbudowy systemu przesyłowego – podkreśla Agnieszka Ozga.

W ramach badania można więc wskazać czy gaz wprowadzony do systemu w nowym punkcie wejścia, zostanie odebrany w jednym z fizycznych punktów wyjścia, w jakiej ilości itp. Z kolei brak takich informacji będzie wskazywać, że wolumeny odbierane z FSRU będą przewidziane dla odbiorców końcowych w kraju albo do sprzedaży w punkcie wirtualnym.

Pytania Gaz-Sysytemu dotyczą też usług dodatkowych: składowania, bunkrowania, przeładunku LNG.

Każda informacja jest istotna, nawet mimo niewiążącego charakteru. Na podstawie wyników zaplanujemy w przyszłości wiążącej procedury alokacji mocy regazyfikacyjnej albo przepustowości na nowym fizycznym punkcie wejścia do systemu przesyłowego – podkreśla Agnieszka Ozga.

Partner działu Klimat:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Polacy na własne mikroinstalacje fotowoltaiczne wydali już 6 mld złotych, z czego aż 5 mld zł z własnej kieszeni. Fotowoltaika jest w tym roku liderem inwestycji w nowe moce wytwórcze. Czy oszczędności obywateli mogą pomóc sfinansować transformację energetyczną?
PV boom

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!