Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Rząd szykuje kolejny magazyn węgla za 130 milionów zł

Rząd szykuje kolejny magazyn węgla za 130 milionów zł

Pieniądze trafią z budżetu na podtrzymanie tonącej Polskiej Grupy Górniczej. Spółka może utracić płynność, a program restrukturyzacji został wstrzymany ze względu na wybory. W tym roku powinny zostać zamknięte trzy kopalnie.
gornictwo energetyka wegiel

Po krótkiej przerwie spowodowanej kampanią wyborczą wracamy do serialu „W węglowym kręgu”. W poprzednim odcinku rząd wymusił na górnikach z PGG cięcia pensji w zamian za możliwość skorzystania z rządowej „małej” tarczy antykryzysowej. Dzięki temu spółka jakoś przetrwała do lipca. Na hałdach w samym tylko górnictwie zalegało w maju ponad 7 mln ton węgla czyli ponad jedna czwarta surowca, który spaliła polska energetyka w 2019 r. . Miliony ton węgla leżą także przy elektrowniach.

Czytaj takżePolska Grupa Górnicza chce obniżyć pensje i prosi o pomoc rządową

Węgiel leży na hałdach, spółka na łopatkach

Możliwości finansowania PGG się kończą. Według informacji portalu WysokieNapiecie.pl Polski Fundusz Rozwoju poinformował PGG, że ewentualne kolejne transze będą wymagały zgody  Komisji Europejskiej. – Zdajemy sobie sprawę, że Bruksela, tak jak w 2016 r., zażąda restrukturyzacji tj. zamknięcia kolejnych kopalń. Ale to nie wystarczy – tym razem trzeba będzie przyjść z programem zamknięcia górnictwa, bo oni drugi raz nie uwierzą, że po zamknięciu trzech kopalń spółka nagle stanie się trwale rentowna – wyjaśnia osoba zaangażowana w proces ratowania firmy.

Na razie rząd ucieka się do starych, sprawdzonych już sposobów-  szykuje kolejny magazyn na polski węgiel kamienny.  na kupno którego szykuje dla Agencji Rezerw Materiałowych 130 mln zł.

Czytaj także: Centralny magazyn węgla się wypełnia, a zużycie dalej spada

Pierwsza wzmianka o nowym pomyśle pojawiła się w piątek 17 lipca, w opublikowanym późnym wieczorem przez ministerstwo aktywów sążnistym komunikacie, który był odpowiedzią na zarzuty górniczych związków. Związkowcy zażądali wtedy rozmów bezpośrednio z premierem Morawieckim, argumentując, że rozmowy z ministrem aktywów Jackiem Sasinem uznają już za bezcelowe. Zarzucili Sasinowi bezczynność i brak jakichkolwiek pomysłów na przyszłość dla sektora.

wyniki gornictwa wegla kamiennego 2019

MAP przedstawiło długą listę swych sukcesów na polu walki o pomyślność polskiego węgla, oraz zapowiedziało, że na skutek działań ministerstwa „Agencja Rezerw Materiałowych utworzy rezerwę strategiczną węgla kamiennego na cele energetyczne”. Szacowana wartość węgla na potrzeby utworzenia tej rezerwy wynosi ok. 130 mln zł netto – dodało MAP. Chodzi o zupełnie nową inicjatywę, a nie słynny już centralny magazyn węgla w Ostrowie Wlkp.

Czytaj także: Jak pandemia uleczy polską energetykę i górnictwo

Kolejna odsłona rozegrała się w środę 22 lipca na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych. Otóż pojawił się tam celem zaopiniowania wniosek ministra finansów o zmianę przeznaczenia rezerw celowych w tegorocznym budżecie. Na kwotę dokładnie 130 mln zł.

Przedstawiciel MF wyjaśnił, że chodzi o 30 mln z rezerw ZUS i 100 mln z rezerw na wkłady własne do projektów dofinansowywanych przez UE.

Na co mają iść? Według MF, na „na zakup asortymentów odtworzeniowych rezerw strategicznych”. Zakup jest związany ze „zmianą zagrożeń bezpieczeństwa państwa w szczególności zakłóceń w ciągłości dostaw towarów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania gospodarki i zaspokajanie podstawowych potrzeb obywateli, oraz ratowania ich życia i zdrowia” – wyjaśniał szczegółowo komisji wiceminister finansów.

pgg wyniki 2019 wydobycie wega mln t

Jednak posłowie opozycji wykazali się czujnością, indagując o jakież to rezerwy strategiczne chodzi. I wysuwali podejrzenie, że być może chodzi o zakupy węgla.

Przedstawiciel ministerstwa klimatu ograniczył się jednak do stwierdzenia, że chodzi o uzupełnienie rezerw strategicznych związanych z bezpieczeństwem energetycznym kraju. I przypomniał, że to co ma ARM w zapasach strategicznych, jest tajne.

Ostatecznie komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek ministra finansów w głosowaniu. ARM nie ogłosiła na razie przetargu na zakup węgla, ale można się spodziewać, że na dniach to zrobi.

Kto kogo nawiedzi

Według naszych źródeł nowy magazyn węgla ma pomóc w przetrwaniu najbliższych tygodni, zanim rząd zawrze jakieś porozumienie ze związkowcami.

ARM nie powinna kupować węgla, bo nie jest on do niczego potrzebny, ale rząd nie ma innego sposobu żeby szybko podsypać pieniędzy i utrzymać PGG na powierzchni.

Tymczasem na razie trwają negocjacyjne gierki kto do kogo ma przyjechać. Minister Sasin zaprosił górników na prezentację programu naprawczego PGG na 23 lipca do Warszawy. Jednak związki napisały, że zaproszenia nie traktują jako odpowiedzi na ich wystąpienie do premiera. I oczekują prezentacji programu naprawczego PGG w siedzibie firmy w Katowicach. Domagają się przyjazdu Mateusza Morawieckiego.

Centralny magazyn węgla w Ostrowie Wielkopolskim

Rynek energii rozwija:
Rynek energii rozwija:
W ciągu najbliższych tygodni gotowe ma być studium wykorzystania gazociągu GIPL, zamówione przez Gaz-System i litewskiego operatora gazowego Amber Grid. Studium ma wskazać, jak najbardziej efektywnie i z największa korzyścią operować gazociągiem, który ma być gotowy do końca przyszłego roku. 
GAZ gaz system gipl