Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Kiedy fotowoltaika będzie opłacalna

Kiedy fotowoltaika będzie opłacalna

Materiał Partnera
Fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność w gospodarstwach domowych. Decydują o tym przede wszystkim dwa czynniki: chęć zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków i troska o środowisko. Sukces naszej inwestycji zależy od wielu czynników. Dlatego tak ważne jest, aby świadomie podejmować wszystkie decyzje – od planowania, przez wybór oferty po odbiór prac ekipy monterskiej.
tauron banery ebook fotowoltaika Fotowoltaika czy to naprawdę się opłaca

Odpowiednio dobierz moc

Im mocniejsza instalacja, tym większe zyski i oszczędności? Nic bardziej mylnego. Najbardziej efektywna instalacja to ta, która jak najbardziej precyzyjnie pokrywa zapotrzebowanie danego domu na energię elektryczną. Wynika to z systemu rozliczeń. Dlatego tak ważne jest, aby już na etapie planowania inwestycji dobrze obliczyć zapotrzebowanie na moc – uwzględnić to aktualne, ale także przeanalizować, jak zużycie będzie wyglądać w przyszłości. Może się okazać, że w przyszłości z jakiegoś powodu (np. wymiana ogrzewania na elektryczne) nasze zapotrzebowanie będzie większe. Jeżeli takie zmiany uwzględnimy w planowaniu instalacji fotowoltaicznej – będziemy mogli optymalnie dobrać jej moc.

Wybierz ofertę sprawdzonej i wiarygodnej firmy

Duża popularność fotowoltaiki sprawiła, że na rynku pojawiło się wiele podmiotów oferujących tego typu rozwiązania. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze to, co najtańsze, jest najlepsze – a już na pewno cena nie powinna być jedynym kryterium, które weźmiemy pod uwagę podejmując decyzję o tak poważnej domowej inwestycji. To od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy, bezpośrednio zależeć będzie efektywność pracy paneli i ich żywotność. O tym, na jakie parametry paneli powinniśmy w sposób szczególny zwrócić uwagę, przeczytamy np. w e-booku „Fotowoltaika dla domu”, który powstał z inicjatywy TAURONA.

Przeanalizuj możliwości finansowania

Koszty instalacji to dla wielu właścicieli budynków jednorodzinnych kluczowy czynnik determinujący zakup fotowoltaiki. Szacuje się, że instalacja w domu jednorodzinny to wydatek około 26 tys. zł. Pamiętajmy jednak, że jest to średnia cena – ta, którą my zapłacimy, zależeć będzie od wielu indywidualnych czynników, np. mocy instalacji czy rodzaju paneli. Zakup fotowoltaiki to dość spory wydatek, warto więc jeszcze przed podjęciem decyzji dokładnie przeanalizować możliwości, jakie istnieją na rynku w zakresie finansowania tego typu inwestycji. Mowa tu nie tylko o programach dopłat czy ulg. Warto przeanalizować opcje kredytu – np. TAURON oferuje swoim klientom możliwość zakup fotowoltaiki na raty w kredycie 0% (RRSO 0%). Więcej informacji na ten temat możliwości sfinansowania inwestycji e-booku „Fotowoltaika dla domu”.

Dopilnuj prawidłowego montażu

Dobrze dobrana instalacja i wysokiej jakości panele to nie wszystko. Bardzo ważny jest też sam montaż – powinien przebiegać sprawnie i zgodnie z zasadami BHP. Dlatego powinniśmy kontrolować pracę ekipy monterskiej. Tu wracamy do zasady z punktu 2 – wybór sprawdzonej firmy, która ma na swoim koncie wiele realizacji i dobre referencje, pozwoli nam zminimalizować ryzyko błędów monterskich.

Na co warto zwrócić uwagę w czasie montażu? Przede wszystkim nieuważne obchodzenie się komponentami przez ekipę monterską, chodzenie po modułach, czy uszkodzenia pokrycia dachowego. Na takie sytuacje powinniśmy od razu reagować, zgłaszać swoje uwagi i wymagać naprawienia błędów.

Zobacz także: Dopłaty z programu Czyste Powietrze: na co i ile dostaniemy?

tauron banery ebook fotowoltaika Fotowoltaika czy to naprawdę się opłaca

Zobacz także:Do kiedy wystarczy dotacji na fotowoltaikę z programu Mój Prąd?

Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Zielone technologie rozwijają:
Druga połowa maja 2020 r. przyniosła elektryzujące niektórych doniesienia o „rezygnacji” Gazpromu z gazociągu jamalskiego, czy wręcz o „zakręceniu” gazu. Tymczasem bardzo niskie wykorzystanie zdolności przesyłowych rury daje się wytłumaczyć całkowicie w kategoriach biznesowych.
gaz system jamal