Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Nowe ruchy kadrowe w PGE

Nowe ruchy kadrowe w PGE

Po zmianach w spółce-matce Polskiej Grupy Energetycznej przyszła pora na najważniejszą córkę. Termin zgłoszeń kandydatów do zarządu spółki, która kontroluje najważniejsze w kraju elektrownie, upływa 31 marca. Kto jest faworytem?
bełchatow.składowisko.popiół1

Chodzi oczywiście o spółkę PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Znana w środowisku jako „Gieksa” spółka zarządza ważniejszymi elektrowniami w kraju – Bełchatowem, Turowem, Opolem, Dolną Odrą.

W środę 25 marca rada nadzorcza ogłosiła konkurs na prezesa i wiceprezesa ds. wytwarzania. Jednocześnie posady stracili prezes Robert Ostrowski oraz wiceprezes  ds. wytwarzania Marek Ciapała. Ostrowski przyszedł w 2019 r. z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gdzie był wiceprezesem od 2016 r. Z kolei Ciapała był  całe zawodowe  życie związany z elektrownią w Bełchatowie.

Czytaj także: Energetyka odczuje skutki koronawirusa

Dwoje członków RN oddelegowanych do zarządu

Rada nadzorcza wydelegowała dwoje członków do pełnienia funkcji w zarządzie. P.o. prezesa została dr Wioletta Czemiel-Grzybowska, absolwentka prawa i ekonomii na Uniwersytecie Białostockim.  Była współzałożycielką 13 lat temu Regionalnego Instytutu Społeczno-Ekonomicznego w Białymstoku. Instytut był znany w regionie m.in. dzięki wygraniu w 2011 r. organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego konkursu pod nazwą Akademia Młodego Biznesmena. Akademia  pomagała młodym przedsiębiorcom w zakładaniu i  prowadzeniu własnej firmy. Wykłada też na Politechnice Białostockiej.

czermiel grzybowska

Od 2007 r. pracowała w  Polskiej Spółce Gazownictwa czyli dystrybucyjnym ramieniu PGNiG, najpierw jako kierownik działu inwestycji w  Mazowieckiej Spółce Gazownictwa. Po wyborach w 2015 r. Czemiel- Grzybowska została szefem warszawskiego oddziału PSG. czyli dystrybucyjnego ramienia PGNiG. Szybko awansowała – w 2017 r. została członkiem zarządu PSG, ale posadę straciła dwa lata później. Krótko potem trafiła do rady nadzorczej „Gieksy”.

Z naszych informacji wynika, że może być faworytem konkursu na prezesa.

Z kolei Zbigniew Fałek, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego,  spędził w energetyce  niemal całe swoje zawodowe życie, ale w innym sektorze- w dystrybucji. Od 1994 do 2019  r. z przerwą w latach 2009 -2014, pracował w łódzkim zakładzie energetycznym, który w międzyczasie stał się częścią PGE Dystrybucja. Ostatnie dwa lata był jego dyrektorem.

Czytaj także: Kulisy konkursu na członków zarządu PGE

Materiał Partnera
Pewność i powtarzalność  stanowią najbardziej istotne elementy pomiarów online. W wybranych branżach, jak na przykład w energetyce, szczególnie istotne wymogi dotyczą również czułości pomiaru, zwłaszcza w kontekście kluczowego parametru – krzemionki. Niskie stężenie krzemionki w wodzie kotłowej zapobiega powstawaniu osadów na łopatkach turbiny i w wymiennikach ciepła. Jakość tej wody pozostaje przedmiotem dyskusji pomiędzy  producentem turbiny a użytkownikiem, podlega też audytom. Z tego powodu urządzenia pomiarowe, analiza referencyjna oraz używane reagenty muszą spełniać najbardziej surowe kryteria. 
fot. 1