Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Prawo(OLE)
  4. >
  5. Rząd pracuje nad polityką klimatyczną i częściową „zmianą wektorów” polityki energetycznej

Rząd pracuje nad polityką klimatyczną i częściową „zmianą wektorów” polityki energetycznej

Ministerstwo Klimatu pracuje nad polityką klimatyczną i częściową "zmianą wektorów" polityki energetycznej, poinformował wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Resort przedstawi stan prac z okazji 100 dni rządu.
tech energia polityka oze gaz atom ropa
Blue chip manager monitoring energy efficiency via a virtual control interface. Industry concept for efficient energy use, sustainability reporting, audit and rise in renewable power generation.

„W ramach działalności Ministerstwa Klimatu w tej chwili przygotowujemy, na ukończeniu są prace związane z nową polityką klimatyczną, także w jakiejś części zmianą wektorów polityki energetycznej Polski. Te prace niebawem zostaną przedstawione w ogólnych założeniach na 100 dni rządu” – powiedział Zyska podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Zapewnienia Bezpieczeństwa Energetycznego Polski w Oparciu o Krajowe Nośniki Energii oraz OZE.

„W kolejnych miesiącach będą kontynuowane tak, abyśmy mogli przedstawić Komisji Europejskiej zaktualizowany Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu oraz Politykę Energetyczną Polski do roku 2040” – poinformował wiceminister.

Czytaj także: Kto pokieruje energetyką w rządzie

Dodał, że Ministerstwo Klimatu jako swój cel zakłada dbałość o poprawę środowiska, o jakość życia mieszkańców naszego kraju, ale także o poziom bezpieczeństwa związanego z zaopatrzeniem w energię elektryczną i w ciepło.

Wskazał też, że w tym tygodniu Sejm powinien przyjąć ustawę o działach administracji rządowej.

„Podział dawnego Ministerstwa Energii – obecnie Ministerstwa Aktywów Państwowych – zakończy się w ten sposób, że duża część Ministerstwa Aktywów Państwowych w postaci departamentów działu 'Energia’ przejdzie do Ministerstwa Klimatu. Oprócz tego zostaje stworzony osobny dział 'Klimat'” – powiedział Zyska.

W ubiegłym tygodniu Senat odrzucił nowelizację ustawy o działach administracji państwowej, zakładającą wyodrębnienie dwóch nowych działów administracji rządowej – „aktywów państwowych” i „klimatu”.

Czytaj także: Regulacja energetyki nie trafi w całości do Ministerstwa Klimatu

Przedstawiony w listopadzie zaktualizowany i rozszerzony projekt dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r. – strategia rozwoju sektora paliwowo-energetycznego” przewiduje m.in. 56-60% udziału węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej i 21-23% udziału źródeł odnawialnych w finalnym zużyciu energii brutto w 2030 r. oraz wdrożenie energetyki jądrowej w 2033 r.

Źródło: ISBnews

Zgodnie z ostatnimi ustaleniami operatorów przesyłowych gazu: Gaz-Systemu i czeskiego Net4Gas, nie będzie nowego interkonektora. Zamiast pozostającego od lat w sferze planów gazociągu STORK II, rozbudowany ma zostać istniejący - przez Cieszyn. 
Gaz cieszyn
W Polsce zużywamy już ponad milion ton biopaliw. To one pomagają obniżyć emisje w transporcie. W najbliższych tygodniach wejdzie w życie nowe rozporządzenie, które pomoże w "zazielenieniu" oleju napędowego na polskich stacjach.
transport
samochody
Elektromobilność napędza:
Partner działu Klimat:
Wyłącznie szybkie i ultraszybkie ładowarki, kawiarnia z ekranami pokazującymi poziom naładowania baterii, nowoczesny wystrój i sala VIP wyłącznie dla kierowców aut elektrycznych, a w przyszłości też wodorowych – tak będą wyglądać stacje ładowania e-samochodów budowane przez polską Ekoenergetykę. Pierwsza z nich ruszyła w Zielonej Górze.
cena ladowania samochodu elektrycznego ev