Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Nowe postulaty Brukseli w negocjacjach polskiego rynku mocy

Nowe postulaty Brukseli w negocjacjach polskiego rynku mocy

Komisja Europejska uważa, że aby zagwarantować równy dostęp różnych technologii do rynku mocy, Polska powinna zmienić niedawno uchwalone przepisy

0 ole

Komisja Europejska uważa, że aby zagwarantować równy dostęp różnych technologii do rynku mocy, Polska powinna zmienić niedawno uchwalone przepisy

0 oleJak informował już Obserwator Legislacji Energetycznej, negocjacje między przedstawicielami polskiego Ministerstwa Energii a Komisją Europejską w tej sprawie. Komisja nie rozumie sensu tworzenia koszyków aukcyjnych, trwają prace nad ustaleniem nowych zasad aukcji.

Wg naszych informacji, potwierdzonych zarówno w Brukseli, jak i w Warszawie, Komisja Europejska zażądała także zmiany niedawno uchwalonej ustawy o rezerwach gazu, która zmusza podmioty sprowadzające gaz z UE do kosztownego rezerwowania zdolności przesyłowych na  interkonektorach lub zawarcia tzw. umowy biletowej z PGNiG.

KE uważa, że przepisy te nie powinny dotyczyć paliwa sprowadzanego do elektrowni gazowych korzystających z rynku mocy. Zdaniem Brukseli bez zniesienia tego obowiązku trudno mówić o neutralności technologicznej.

Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:

Ostatnich kilka miesięcy to coraz bardziej zaskakujące wyniki aukcji dla morskich farm wiatrowych. Niektóre farmy obywają się już zupełnie bez wsparcia. Ale czy spadek cen rzeczywiście wiąże się z rozwojem technologii?

OZE offshore fall
Zielone technologie rozwijają:

Donald Trump już podczas kampanii wyborczej zapowiadał, że nie jest wielbicielem OZE, tylko węgla i atomu, a jako prezydent wypowie paryskie porozumienia klimatyczne i uchyli przyjęty za Baracka Obamy Plan Czystej Energii. Teraz za słowami idą czyny.

trump digs coal
Rynek energii rozwija: