Samochody elektryczne: przełom już za rok?

Samochody elektryczne: przełom już za rok?

Jeśli analitycy banku inwestycyjnego UBS nie przesadzili z optymizmem, to ich najnowszy raport o samochodach elektrycznych jest kubłem zimnej wody dla koncernów motoryzacyjnych. Dyskusja dotyczy już nie tego czy, ale kiedy koszty posiadania aut na prąd zrównają się ze spalinowymi.

Według analityków szwajcarskiego banku inwestycyjnego UBS, w Europie już w 2018 r. koszty posiadania, czyli zakupu oraz późniejszego utrzymania i eksploatacji EV i samochodów spalinowych zrównają się. W Chinach nastąpi to w 2023 r., zaś w USA w 2025 r. Do tej pory nikt nie prognozował, że przełomowy moment nastąpi tak szybko. Według dotychczasowych, powszechnie cytowanych prognoz Bloomberg New Energy Finance koszty posiadania EV i aut z silnikiem spalinowym w skali świata zrównać się mają w 2022 r. Z kolei Renaulta, który produkuje elektryczne zeo – najchętniej kupowane EV w Europie – koszty zrównają się po 2020 r.

Analitycy UBS są tak silnie przekonani o słuszności swoich wniosków, że podnieśli o 50 proc. prognozy dotyczące sprzedaży EV w 2025 r. Według nich wówczas na świecie nabywców znajdzie 14,2 mln EV, czyli 14 proc. światowej sprzedaży samochodów osobowych.

By przygotować raport rozebrano na części elektrycznego Chevrotela Bolt produkowanego przez General Motors. Na tej podstawie oszacowano, że jego wyprodukowanie kosztuje 28,7 tys. dolarów, czyli o 4,6 tys. dolar mniej niż wcześniej szacowano oraz, że roczny koszt związany z serwisem auta wyniesie ok. 255 dolarów. W przypadku volkswagena golfa, który uznano za spalinowy odpowiedni Bolta, koszty związane z serwisem UBS szacuje na 610 dolarów.

Bolta wybrano nie przez przypadek. Jest to pierwsze elektryczne auto na baterie produkowane masowo o zasięgu ponad 200 mil (reklamowany zasięg to 238 mil na jednym ładowaniu). Ceny sprzedaży jego zaczynają się od 37 tys. dolarów. Podobnej klasy auta do 2020 r. zamierzają mieć w ofercie inni producenci. Pierwsza będzie Tesla, której model 3 ma pojawić się w tym roku w cenie od 35 tys. dolarów.

Według UBS, General Motors – po uwzględnieniu wszystkich kosztów związanych z produkcją i jej przygotowaniem oraz zaprojektowaniem samochodu – w pierwszej fazie sprzedaży Bolta będzie tracił – na poziomie zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA) – po ok. 7,4 tys. dolarów na sztuce. Wraz ze wzrostem skali produkcji i wprowadzaniem coraz bardziej efektywnych baterii strata będzie spadać i zamieni się w zysk, który wyniesie ok. 5 proc. w 2025 r.

Analitycy UBS szacują, że w przypadku Tesli Model 3 strata na poziomie EBITDA wyniesie w początkowej fazie produkcji 2,8 tys. dolarów dla auta w wersji podstawowej. W skali globalnej produkcja EV będzie przynosiła podobne jak auta spalinowe zyski – ok. 5 proc. – w 2023 r.

Można jednak przyjąć, że szacunki UBS odnoszą się raczej do rynków bardziej rozwiniętych i zamożniejszych niż Polska. Wśród menedżerów związanych z rynkiem paliw i motoryzacją w naszym kraju dominuje przekonanie, że na dzisiaj to nie technologia, a systemy wsparcia są głównym kołem napędowym dla segmentu aut na prąd.

Według szacunków Zespołu Doradców Ekonomicznych TOR, w Polsce nabywców może znaleźć nawet 3,5 mln aut elektrycznych – bardzo jednak możliwe, że będzie do dotyczyło w pierwszej kolejności transportu publicznego, a dopiero po nim rozwinie się sprzedaż do klientów indywidualnych.

- Potrzebujemy większych zachęt finansowych, by zniwelować obecne różnice w cenach aut elektrycznych i spalinowych – uważa Adrian Figurski, wiceprezes TOR.

W raporcie opracowanym przez TOR wspólnie z Europejskim Funduszem Leasingowym (EFL), Volkswagen Group Polska oraz Uberem napisano, że to właśnie brak zachęt finansowych może zahamować rozwój tego rynku i ograniczać go jedynie do transportu miejskiego (do 2020 r. autobusy elektryczne będą stanowiły nawet 7% pojazdów używanych w transporcie publicznym).

Według szacunków EFL, łączny koszt zakupu i użytkowania samochodu elektrycznego jest nawet dwukrotnie wyższy niż tradycyjnego auta. Wydatki zrównałyby się, gdyby zastosowano ulgi o wysokości zbliżonej do stawek VAT.

Jednak same dopłaty czy zwolnienia z danin mogą nie wystarczyć, jeśli nie rozwinie się infrastruktura do ładowania baterii. Otwarcie przyznają to np. przedstawiciele firm rozwijających usługi car-sharing, czyli wypożyczanie aut na minuty na terenie miast. Traficar, który we współpracy z PKN Orlen i Renault od 1 czerwca uruchomił tę usługę na terenie Warszawy, udostępnił 300 aut Renault Clio o napędzie spalinowym. Czy istnieje szansa, że w przyszłości mogłyby je zastąpić auta elektryczne? Piotr Groński, prezes Traficara, przyznaje, że infrastruktura szkieletowa przeznaczona do ładowania  praktycznie nie istnieje. Bez realnie rozwiniętej sieci ładowarek modele biznesowe oparte o car-sharing w przypadku aut elektrycznych nie mają szans się rozwinąć.

Partnerzy działu

Zobacz także...

Komentarze

12 odpowiedzi na “Samochody elektryczne: przełom już za rok?”

 1. Proponuję dopłaty do kosiarek elektrycznych zamiast spalinowych.
  Wszyscy moi mają sąsiedzi maja spalinowe. I trują klimat. Ja na kablu 30m koszę 600m a oni robią to swoimi potworami. Nie maja żadnych filtrów ani katalizatorów.

  „- Potrzebujemy większych zachęt finansowych, by zniwelować obecne różnice w cenach aut elektrycznych i spalinowych – uważa Adrian Figurski, wiceprezes TOR.”

 2. „Według szacunków EFL, łączny koszt zakupu i użytkowania samochodu elektrycznego jest nawet dwukrotnie wyższy niż tradycyjnego auta. Wydatki zrównałyby się, gdyby zastosowano ulgi o wysokości zbliżonej do stawek VAT.”

  I to jest sedno – Auto elektryczne sa za drogie, bez podniesienia cen benzyny i oleju napedowego albo znizek w podatkach i innych korzysci elektryki przegrywaja. Po prostu baterie elektryczne sa za drogie.

  • [quote name=”Dreej”]”Według szacunków EFL, łączny koszt zakupu i użytkowania samochodu elektrycznego jest nawet dwukrotnie wyższy niż tradycyjnego auta. Wydatki zrównałyby się, gdyby zastosowano ulgi o wysokości zbliżonej do stawek VAT.”

   I to jest sedno – Auto elektryczne sa za drogie, bez podniesienia cen benzyny i oleju napedowego albo znizek w podatkach i innych korzysci elektryki przegrywaja. Po prostu baterie elektryczne sa za drogie.[/quote]

   Czyli też proponujesz sztuczne zawyżanie cen ropy (i tak jest droga i ma sporo podatków w sobie) albo chamskie dopłaty do elektryków aby mogli „nachapać” się nieliczni ?
   Dlaczego nie zostawic tego wolnego rynkowi … tym bardziej że widać że idzie w dobrym kierunku.

   • [quote name=”TTTT”][quote name=”Dreej”]”Według szacunków EFL, łączny koszt zakupu i użytkowania samochodu elektrycznego jest nawet dwukrotnie wyższy niż tradycyjnego auta. Wydatki zrównałyby się, gdyby zastosowano ulgi o wysokości zbliżonej do stawek VAT.”

    I to jest sedno – Auto elektryczne sa za drogie, bez podniesienia cen benzyny i oleju napedowego albo znizek w podatkach i innych korzysci elektryki przegrywaja. Po prostu baterie elektryczne sa za drogie.[/quote]

    Czyli też proponujesz sztuczne zawyżanie cen ropy (i tak jest droga i ma sporo podatków w sobie) albo chamskie dopłaty do elektryków aby mogli „nachapać” się nieliczni ?
    Dlaczego nie zostawic tego wolnego rynkowi … tym bardziej że widać że idzie w dobrym kierunku.[/quote]

    Nic nie propnuje bo to nie mam takich kompenencji – stwierdzam fakt, ze elektryki sa za drogie i aby „wyrownac szanse rynkowe” musi nastapic jedna z 2 rzeczy albo obie na raz.
    Podniesie kosztu spalinowek (podatki, wzrost ceny paliwa etc] i/lub obnizenie kosztu elektrykow (zachety podakowe, extra przywileje albo spadek ceny bateri]

 3. Samochody elektryczne to bez wątpienia przyszłość motoryzacji. Tu nie ma odwrotu. Spaliniaki będziemy trzymać jako pojazdy historyczne.

  Samochód elektryczny jest prostszy, bardziej niezawodny, tańszy w eksploatacji i obsłudze. Najsłabszy element to baterie, ale już powstało wiele obiecujących technologii, które w dość dziwnych okolicznościach nie dostają jednak zielonego światłą dla rozwoju i produkcji masowej.

  Co ciekawe, w dyskusjach wielu fanów motoryzacji tępo upiera się przy swoich kopcących dieslach i benzyniakach, bo to ich ukochane wieśwageny, dumne, stare bmw lub prykające merole.

  A przecież pierwszym samochodem, który na przełomie XIX i XX jako pierwszy przekroczył v = 100 km/h był samochód elektryczny.

  W fazie przejściowej, przed pełnymi elektrykami, przemysł motoryzacyjny powinien skoncentrować się na hybrydach. Np. tak jak w Nissanie Outlander, silnik spalinowy (pracujący w optymalnych warunkach) napędza generator prądu. Auto można ładować z gniazdka, a w trasie doładowywać spaliniakiem, który w takim układzie mniej zanieczyszcza i mniej spala.

  Inne rozwiązanie to hybryda Toyoty RAV4, w której silnik spalinowy (pracujący w cyklu Otto, sprawność =40%) jest sprzęgnięty z dwoma silnikami elektrycznymi kołem planetarnym. Brak skrzyni biegów, sprzęgła, drogiego osprzętu diesla (koło masowe, filtry, turbina, itp), upraszczają konstrukcję, a jednocześnie dają pełny moment obrotowy w pełnym zakresie obrotów, do tego czerpiąc energię z akumulatorów podczas przyspieszania i odzyskując energię hamowania, co daje rewelacyjne przyspieszenie i małe spalanie w mieście.

  Jeśli Europa nie chce przespać rewolucji motoryzacyjnej, niemieckie i francuskie koncerny muszą zaoferować coś lepszego, niż koncerny japońskie. Pierwsze modele już są, ale ciągle drogie. Może się okazać, że to najpierw Azję zaczną zalewać tanie elektryki z Japonii, Chin i Indii, a Europa straci innowacyjność w motoryzacji.

  Moje marzenie to kompaktowy samochód elektryczny, ładowany w nocy z instalacji fotowoltaicznej (znowu akumulatory ;). Tania obsługa, prawie zerowe koszty podróży. A w przyszłości tania energia elektryczna z torowych elektrowni atomowych, zasilanych paliworodnym Th-232.

  Czy państwa na to się zgodzą? Przecież nas teraz golą z akcyzy, vatu za paliwo i z vatu za drogą energię elektryczną. Nie ma zielonego światła dla samochodów elektrycznych, ponieważ są blokowane przez koncerny petrochemiczne, motoryzacyjne i państwa, pobierające podatki od paliwa i obsługi skomplikowanych samochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej