Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Co Cię obchodzą zmiany klimatu?

Co Cię obchodzą zmiany klimatu?

„Punkt krytyczny. Energia odNowa” ─ polski film dokumentalny, którego premiera odbyła się w niedzielę, ma zainteresować miliony Polaków problemem zmian klimatu i transformacji energetycznej. Jakie ma szanse powodzenia?

punkt krytyczny

„Punkt krytyczny. Energia odNowa” ─ polski film dokumentalny, którego premiera odbyła się w niedzielę, ma zainteresować miliony Polaków problemem zmian klimatu i transformacji energetycznej. Jakie ma szanse powodzenia?

punkt krytycznyDokument w reżyserii Łukasza Bluszcza zadebiutował w niedzielę, 14 maja, na Millennium Docs Against Gravity Film Festival. „Punkt krytyczny. Energia odNowa” z narracją Marcina Dorocińskiego jest, jak przekonują jego twórcy, „pierwszym polskim pełnometrażowym filmem dokumentalnym na temat zmian klimatu i nieuchronnej rewolucji energetycznej”.

Twórcy starają się pokazać wpływ emisji gazów cieplarnianych na życie ludzi i przekonać widza, że odpowiedzią na zmiany klimatyczne jest poprawa efektywności energetycznej i inwestycje w odnawialne źródła energii. Jednocześnie pokazują problemy z jakimi borykają się inwestorzy ─ choćby grupa ośmiu rolników, którzy wspólnie wybudowali u turbinę wiatrową, a dzisiaj mają problem ze spłatą kredytu.

Bluszcz zabiera widzów także na Barbórkę w Wałbrzychu, gdzie po szesnastu latach od zakończenia wydobycia wciąż można usłyszeć nadzieje na ponowne otwarcie kopalń. Skutecznie podsycają je kolejne doniesienia o zainteresowanych wydobyciem, choć ich pomysły nigdy nie wyszły poza łamy gazet.

Nadzieje górników na renesans węgla skutecznie podtrzymują także politycy. Twórcy filmu obsadzili w roli niepoprawnych optymistów, czy też wyrachowanych cyników, liderów wszystkich czterech ugrupowań politycznych rządzących Polską od szesnastu lat. Tymczasem, jak zauważają wypowiadający się w filmie eksperci, zużycie i wydobycie węgla w Polsce spadają od niemal dwudziestu lat. Natomiast nowe bloki energetyczne, co podkreślił w popremierowej dyskusji dr Michał Wilczyński, b. główny geolog kraju, za kilkanaście lat będą spalać węgiel importowany z Rosji, bowiem taniego krajowego surowca będzie już brakować.

„Punkt krytyczny” skupia się także na problemie fatalnie niskiej efektywności wykorzystania energii ─ zwłaszcza w nieocieplonych budynkach. Autorzy pokazali pozytywny przykład Francji, która wdrożyła program termomodernizacji domów najmniej zamożnych obywateli. Przekonują, że dokładnie tą drogą powinna iść Polska, która tylko w tym roku pozyska 3 mld zł ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Niestety pieniądze, zamiast na inwestycje w termomodernizację, załatają budżet.

Jeszcze jednym pozytywnym przykładem pokazanym w Punkcie krytycznym są prace zespołu dr Olgi Malinkiewicz nad perowskitami ─ materiałem, który ma posłużyć do produkcji bardzo uniwersalnych ogniw fotowoltaicznych.

Zadanie jak postawili przed sobą twórcy Punktu krytycznego ─ zwrócenia uwagi widzów na zmiany klimatyczne i udział w nich energetyki ─ tylko pozornie jest łatwe. Jak pokazuje szereg badań opinii publicznej blisko 90% Polaków jest przekonanych, ze ocieplanie klimatu postępuje, a zdecydowana większość respondentów obarcza winą za to działalność ludzką. Jednocześnie niemal wszyscy Polacy oczekują od rządu szybszego rozwoju energetyki odnawialnej. Co ciekawe, w obu przypadkach są zgodni bez względu na poglądy polityczne.

Jednak, pomimo tak jednoznacznego stanowiska, kwestie zmian klimatycznych i transformacji energetycznej niemal zupełnie nie pojawiają się w dyskusjach przedwyborczych i niezwykle rzadko są tematem prywatnych rozmów Polaków. „Punkt krytyczny” i towarzyszące mu dziesięć krótszych filmów, które będą emitowane m.in. przez Discovery Channel, mają potencjał, by tę sytuację częściowo zmienić. Zwłaszcza, jeśli dotrą do przewidywanej grupy siedmiu milionów Polaków. Zapewne pomagać mu będą kolejne nawroty smogu i następne akcje ratowania nierentownych śląskich kopalń. Jednak prawdziwym zwrotem prawdopodobnie okaże się dopiero dalsze bogacenie się społeczeństwa, które w coraz większym stopniu swoją uwagę skupiać będzie na bardziej wyrafinowanych potrzebach ─ m.in. ochronie środowiska i klimatu ─ podobnie jak miało to miejsce w Europie Zachodniej.

Pełnometrażowy dokument i towarzyszące mu krótkie odcinki są elementem, wartego blisko 6 mln zł, projektu zwiększania świadomości w zakresie zmian klimatycznych, prowadzonego przez WWF Polska i współfinansowanego przez europejski program Life i środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerami projektu są Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Instytut Energetyki Odnawialnej i Instytut na Rzecz Ekorozwoju.

Kolejne pokazy wraz z dyskusjami w gronie twórców filmu i zaproszonych ekspertów zaplanowano odbędą się one w Krakowie (22 maja), Katowicach (23 maja), Wrocławiu (24 maja), Poznaniu (25 maja), Łodzi (26 maja), Szczecinie (29 maja) Gdańsku (30 maja) i Bydgoszczy (31 maja).

Zobacz zapowiedź filmu:

Informatycy proponują Wielkiej Brytanii: napiszemy program sztucznej inteligencji, który zmniejszy zużycie prądu w kraju o 10 proc. Jak chcą to osiągnąć?

tech sieci control room
Rynek energii rozwija:
Zielone technologie rozwijają:

W niemieckim Rothenburg/Oberlausitz, czyli tuż przy granicy z Polską, chińska firma zamierza wybudować fabrykę samochodów elektrycznych. Planowany koszt inwestycji, który uwzględnia nie tylko budowę fabryki, ale także zaprojektowanie samochodu to 1,14 mld euro.

Tech ev merkel
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera: