Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. MŚ proponuje sprzedaż uprawnień CO2 po 2020 r. w celu modernizacji energetyki

MŚ proponuje sprzedaż uprawnień CO2 po 2020 r. w celu modernizacji energetyki

Rada Ministrów zapoznała się z dokumentem "System EU ETS po 2020 r. - rekomendacje" przedłożonym przez ministra środowiska, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). W dokumencie zaproponowano m.in. sprzedaż całej puli aukcyjnej uprawnień do emisji CO2 dostępnej dla Polski na aukcjach i przeznaczenie dochodów ze sprzedaży na zasilenie krajowego funduszu celowego na modernizację sektora energetycznego.
Big pollution in polish coal power plant.
Big pollution in polish coal power plant.

„Jeśli chodzi o podział puli aukcyjnej przypadającej Polsce w kolejnym okresie rozliczeniowym i możliwość skorzystania z przewidzianych w unijnej dyrektywie mechanizmów: zrezygnowanie z derogacji dla energetyki, sprzedaż całej puli aukcyjnej dostępnej dla Polski na aukcjach i przeznaczenie dochodów ze sprzedaży 275 mln uprawnień do emisji na zasilenie krajowego funduszu celowego na modernizację sektora energetycznego, za który odpowiedzialny jest minister energii” – czytamy w komunikacie.

W latach 2020-2021 zaproponowano sprzedaż na aukcjach uprawnień do emisji niewykorzystanych (w ramach art. 10c dyrektywy EU ETS) w obecnym okresie rozliczeniowym. Szacunkowo jest to 60-70 mln uprawnień do emisji. Uzyskane w ten sposób pieniądze miałyby być dochodami budżetu państwa, w tym środki ze sprzedaży 30 mln uprawnień mogły zostać przeznaczone na inwestycje w sektorze energetycznym.

„Część puli bazowej Funduszu Modernizacyjnego – w wysokości 57,5 mln uprawnień – powinna być przeznaczona dla podmiotów z sektora energetycznego. Pozostała część puli bazowej Funduszu Modernizacyjnego powinna być przeznaczona na realizację programów przeznaczonych szerszemu gronu odbiorców, nie tylko z sektora energetycznego” – czytamy dalej.

Zdaniem autorów rekomendacji, biorąc pod uwagę kierunek polityki klimatyczno-energetycznej UE, środki powinny zostać przeznaczone przede wszystkim na inwestycje mające na celu realizację Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030, w szczególności:

– energetykę jądrową,

– modernizację jednostek wytwórczych w sektorze energetycznym,

– rozwój sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, w tym ciepłowniczych,

– poprawę efektywności energetycznej, w tym w budownictwie,

– OZE wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym budowle piętrzące umożliwiające instalację elektrowni wodnych,

– ograniczanie emisji z transportu, w tym elektromobilność,

– magazynowanie energii,

– rozwój wykorzystania paliw wodorowych,

– zwiększenie połączeń międzysystemowych między państwami UE,

– działania zapewniające sprawiedliwą transformację.

„Określenie ostatecznych kierunków wsparcia powinno uwzględniać konieczność zapewnienia ciągłej i stabilnej absorpcji środków z Funduszu Modernizacyjnego podczas całego okresu jego funkcjonowania” – zaznaczono.

Rekomendacje uwzględniają konieczność przeprowadzenia w 2023 r. przeglądu funkcjonowania mechanizmów i absorpcji środków, w szczególności pod kątem wprowadzenia ewentualnych zmian w finansowanych programach.

„Za obsługę projektów finansowanych ze środków Funduszu Modernizacyjnego ma być odpowiedzialny Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” – podano także.

(ISBnews)

Czytaj także:Rząd dzieli unijne pieniądze na transformację energetyczną

Partner działu Klimat:
Rynek energii rozwija:
Portal cytuje artykuł Bartłomieja Derskiego na temat niewielkiej liczby przedsiębiorców, którzy złożyli oświadczenie odbiorcy końcowego, potrzebne do utrzymania cen prądu z poprzedniego roku.
media gazety
Bartłomiej Derski tłumaczył czytelnikom i widzom największego portalu w Polsce co zmienią dopłaty do paneli fotowoltaicznych w ramach programu "Mój prąd", zaprezentowanego przez rząd.
gazeta media prasa
Portal powołuje się na informację dziennikarza WysokieNapiecie.pl na temat kradzieży trzech BMW i3, należących do Innogy.
internet wmediach

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!