Francja przetrwała atak mrozów

Francja przetrwała atak mrozów

W piątek w Paryżu było zimniej niż na Islandii, a na wschodzie kraju termometry pokazywały lokalnie nawet minus 20 st. C. Z tego powodu zapotrzebowanie Francji na energię było najwyższe w Europie, ale obyło się bez kosztownego odłączania przemysłu od prądu. Pomogły solidne przygotowania rządu i francuskiego operatora sieci energetycznych.

Zimą spadek temperatury o 1 stopień Celsjusza zwiększa zapotrzebowanie na prąd potrzebny do ogrzewania mieszkań w całej Europie o dodatkowe 5 GW, z tego aż za połowę odpowiadają Francuzi. Gdy mrozy są silne, potrafią oni konsumować ponad 100 GW. Dla porównania historyczny rekord zapotrzebowania całej Polski to zaledwie jedna czwarta tego.

W dodatku jeszcze w ubiegłym roku kilkanaście reaktorów atomowych (o mocy 10 GW) ─ podstawy francuskiej energetyki ─ zostało zatrzymanych do inspekcji bezpieczeństwa. To pokazuje dlaczego francuski rząd i energetyka szykowali się na najgorsze ─ wliczając w to konieczność odłączania największych fabryk od prądu.

Zobacz: Francję czekają wyłączenia prądu? Rząd prosi obywateli o pomoc

Obawy nie były przesadzone, bo takich mrozów jak w ubiegłym tygodniu, Francja nie doświadczyła od kilku lat. Francuski operator sieci przesyłowych prognozował, że pod koniec tygodnia zapotrzebowanie odbiorców może ponownie przekroczyć 100 GW (ostatnim razem było tak w 2012 roku).

Ostatecznie siarczyste mrozy nie dotarły jednak do Paryża, gdzie zapotrzebowanie na energię jest największe. Termometry pokazały temperaturę poniżej 10 st. C jedynie na wschodzie kraju oraz w regionach górskich. W efekcie zapotrzebowanie odbiorców w piątkowych godzinach szczytu (o 9:15 rano) wyniosło „tylko” 93,8 GW. Udało się je pokryć m.in. dzięki szybkiemu przywróceniu do pracy dziewięciu reaktorów atomowych EDF. Łącznie elektrownie jądrowe dostarczyły w piątkowy poranek niemal 56 GW mocy, kolejne 14 GW popłynęło z elektrowni wodnych, a 9 GW z gazowych. Łącznie krajowe elektrownie dostarczyły 89 GW. Dodatkowe niemal 5 GW Francja importowała ze wszystkich sąsiednich rynków. To niemal wyczerpało wszystkie konwencjonalne środki dostępne w tym momencie.

Częściowo pomogły zapewne także apele francuskiego ministerstwa energii o ograniczenie zużycia energii w biurach i domach, zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach, a nawet nie drukowanie niczego w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię.

W zanadrzu rząd miał jednak jeszcze umowy na redukcję zapotrzebowania na moc przez największych odbiorców. Mechanizm DSR (ang. Demand Side Response) we Francji jest kilkustopniowy, a tylko w ramach pierwszego stopnia pozwala na redukcję zapotrzebowania o ok. 1 GW. Dodatkowo rząd i RTE (francuski operator systemu elektroenergetycznego) rozważali poproszenie Francuzów o redukcję zużycia za pomocą aplikacji na smartfony. Podobnego rodzaju informacje od dawna RTE wysyła na telefony komórkowe i e-maile mieszkańców dwóch francuskich regionów, gdy tamtejszym sieciom grozi przeciążenie.

Cała sytuacja była kosztowna dla spółek handlujących prądem i największych odbiorców, którzy zawczasu nie zakontraktowali całej potrzebnej im energii. Ceny energii z dostawą w szczycie zapotrzebowania na  francuskiej giełdzie podskoczyły bowiem z ok. 60 do ponad 144 euro w piątkowy poranek. W ślad za nimi (i zapotrzebowaniem importowym Francji), poszły także ceny na innych giełdach energii w Europie. W tym czasie grubo ponad 100 euro za prąd płacono także na północy Włoch, w Belgii i Szwajcarii, a niewiele mniej w Hiszpanii. W Niemczech cena poszybowała do 87 euro. Natomiast na oddalonej o ponad tysiąc kilometrów od Paryża warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii cena wynosiła już tylko 48 euro.


Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Francja przetrwała atak mrozów”

 1. Odnośnie wypowiedzi z filmiku na końcu.
  Czy ceny w Polsce są tak niskie w porównaniu do rynku Niemieckiego, Czeskiego po prostu z uwagi na brak możliwości wyeksportowania energii do tych krajów w godzinach szczytowych przy jednoczesnym możliwym imporcie tych godzin ze Szwecji i Litwy. W sytuacji gdy cena w szczycie w Szwecji to ok 34 EUR a w Niemczech 70 EUR? Z uwagi na co ma być drogo?
  Wietrzność jest zbliżona w każdym kraju więc nie jest to specyfika Polski.

  • [quote name=”realista”]W Polsce ogłosiliby 20 stopień zasilania i zagrozili karami niszczącymi klienta.[/quote]
   A następnie URE zażądałoby w trybie pilnym od operatorów informacji na temat podmiotów które nie zastosowały się do ograniczeń. Ostatnio operatorzy potrzebowali na to 10 miesięcy a i tak przekazali błędne dane.

 2. Szkoda, ze nie ma w tekście informacji ile mocy dostarczyły elektrownia wiatrowe w czasie najwiekszego zapotrzebowania… ale nawet bez tego kazdy chyba może się domyslic, że to jakies pomijalne wialkości.

  • [quote name=”Mattt”]Szkoda, ze nie ma w tekście informacji ile mocy dostarczyły elektrownia wiatrowe w czasie najwiekszego zapotrzebowania… ale nawet bez tego kazdy chyba może się domyslic, że to jakies pomijalne wialkości.[/quote]
   Kolega Mattt naprawdę chyba jest na etacie w jakimś państwowym koncernie a jednym z zadań jest wplątywanie energetyki wiatrowej w niemal każdy temat?
   😉

   • [quote name=”Lechu”][quote name=”Mattt”]Szkoda, ze nie ma w tekście informacji ile mocy dostarczyły elektrownia wiatrowe w czasie najwiekszego zapotrzebowania… ale nawet bez tego kazdy chyba może się domyslic, że to jakies pomijalne wialkości.[/quote]
    Kolega Mattt naprawdę chyba jest na etacie w jakimś państwowym koncernie a jednym z zadań jest wplątywanie energetyki wiatrowej w niemal każdy temat?
    ;)[/quote]

    Nieee
    Akurat do Pana, Panie Lechu nic nie mam.
    Wkurza mnie tylko to sapanie gdy mocniej zawieje że to już tyle % dostarcza się energii z wiatru! …w danym dniu. A gdy się dostarcza jakieś śmieszne ilości to widocznie normalka bo w tekście się nawet o tym nie wspomina 😉
    Musi być jakaś równowaga 🙂

    • [quote name=”Mattt”][quote name=”Lechu”][quote name=”Mattt”]Szkoda, ze nie ma w tekście informacji ile mocy dostarczyły elektrownia wiatrowe w czasie najwiekszego zapotrzebowania… ale nawet bez tego kazdy chyba może się domyslic, że to jakies pomijalne wialkości.[/quote]
     Kolega Mattt naprawdę chyba jest na etacie w jakimś państwowym koncernie a jednym z zadań jest wplątywanie energetyki wiatrowej w niemal każdy temat?
     ;)[/quote]

     Nieee
     Akurat do Pana, Panie Lechu nic nie mam.
     Wkurza mnie tylko to sapanie gdy mocniej zawieje że to już tyle % dostarcza się energii z wiatru! …w danym dniu. A gdy się dostarcza jakieś śmieszne ilości to widocznie normalka bo w tekście się nawet o tym nie wspomina 😉
     Musi być jakaś równowaga :)[/quote]
     Panie Lechu, ale pana zaszczyt spotkał. Wyrazy szacunku poparte zazdrością ślę na północ 😀

    • Równowaga jest symetryczna. Energetycy metody wiatrowej i fotonowej nie mają kopalni paliwa, jak energetycy metody węglowej i atomowej. Skutek wynika z przyczyny. Pierwsi mają ruch z natury na wejściu, który wprowadzają w urządzenia. Drudzy mają ruch natury na wyjściu, który uzyskują w urządzeniach. I tu, i tu, potrzebne są urządzenia.

     Zatem jeżeli pierwsi uzyskaliby efekt energetyczny w idei i miary inżynierii hydroelektronowej (stężenia elektronów nienależących do cząsteczek wody w wodzie), to mieliby przewagę poprzez magazynowanie energii w „materii hydroelektronowej” z fabryki. I skoro przyroda wykorzystała energię fotonów, aby wyrosło drzewo z materii, to kiedyś nauczy się również tego człowiek w technologii i techniki, może właśnie hydroelektronowej albo innej niż woda płynno-elektronowej. Rysunek:

     wiatr/słońce – energia – magazynowanie – hydroelektronowe – uwalnianie – energia

     Za przesłankę powiadam Wam idea i miara magazynowania energii poprowadzi do odkrycia na miarę Nagrody Nobla. To będzie szokujące odkrycie dotyczące czasu. Nadejdzie chwila przewagi światła nad ciemnością.

     • Energia z wiatru i fotonów to energia ruchu. Być może jednak jest istotne określenie – magazyn, jako „starożytne” w idei pro futuro poszukiwania magazynu dla tych metod energetycznych. Czego magazyn – energii potencjalnej czy energii ruchu? Ruch można magazynować. Widać to na rondzie. Z jednej strony wjeżdża wiatr. Z drugiej fotony. I krążą. W rondzie wrasta gęstość energii ruchu. Jej uwalnianie jest w pozostałe kierunki (góra, dół), rysunek:

      wiatr – (rondo) – fotony

      Taki model magazynu wymaga po naładowaniu ronda utrzymania w nim ruchu czyli zasilania uzupełniającego straty. Zatem magazyn musi być rozładowany zanim koszt energii zasilania dla utrzymania ruchu uczyni metodę nieopłacalną. Istotny jest czas. W przypadku energii elektrycznej z wiatru i fotonów użytej do ogrzewania wody jest ruch cząsteczek wody w zbiorniku magazynującym gorącą wodę ogrzaną grzejniku z grzałką.

     • Motto: Może nie magazyn tylko paliwo?

      wiatr i fotony – prąd elektryczny – paliwo z wody – elektrownia – prąd elektryczny

      Jak produkować z wody paliwo dla elektrowni konwencjonalnej taniej niż węgiel?

      kopalnia – węgiel – elektrownia konwencjonalna – paliwo z wody – wiatr i fotony

      W tej idei i miary elektrownia konwencjonalna ma dwa układy. Jeden wykorzystujący dostarczany węgiel, a drugi wykorzystujący na miejscu przy elektrowni wyprodukowane paliwo z wody. Które paliwo tańsze to stosuje je elektrownia konwencjonalna. W tej idei i miary elektrownie wiatrowe i solarne nie konkurują z elektrowniami konwencjonalnymi. One im dostarczają energii elektrycznej do produkcji paliwa z wody. Węgiel, wiatr i fotony są w naturze za darmo. technologia i technika dostępu fizycznego do nich nie jest za darmo.

     • Motto: Czajnik równowagi.

      kopalnia – węgiel – para – elektrownia konwencjonalna – para – paliwo z wody – wiatr i fotony

      Kto nie ma pary, ten nie zarabia. Kto ma tańszą parę, ten zarabia więcej.

      W tej idei i miary elektrownia konwencjonalna głosi, że wiatr i fotony naszym przyjacielem są.

     • Motto: Czajnik hydroelektronowy.

      Jak za pomocą stężenia elektronów nienależących do cząsteczek wody w wodzie („mieszanina hydroelektronowa”) podgrzać ekonomicznie zawartość hydroelektronową zbiornika za pomocą prądu elektrycznego uzyskanego z energii wiatru i fotonów, aby za pomocą wymiennika ciepła uzyskać parę wodą o parametrach zakupu przez elektrownię konwencjonalną?

      Rysunek:

      wiatr i fotony – prąd elektryczny – czajnik hydroelektronowy – para wodna – elektrownia

      Jak za pomocą stężenia elektronów nienależących do cząsteczek wody w wodzie („mieszanina hydroelektronowa”) podgrzać ekonomicznie zawartość hydroelektronową zbiornika za pomocą prądu elektrycznego uzyskanego z energii wiatru i fotonów, aby uzyskać zgazowanie tej wody na tlen i wodór w obecności stężenia tych elektronów nienależących do cząsteczek wody?

    • [quote name=”Mattt”]
     Nieee
     Akurat do Pana, Panie Lechu nic nie mam.
     Wkurza mnie tylko to sapanie gdy mocniej zawieje że to już tyle % dostarcza się energii z wiatru! …w danym dniu. A gdy się dostarcza jakieś śmieszne ilości to widocznie normalka bo w tekście się nawet o tym nie wspomina 😉
     Musi być jakaś równowaga :)[/quote]
     Symbol ” 😉 ” którego użyłem na końcu to oznaka takiego niewinnego żartu. Wie Pan – nam wiatrakowcom niewiele zostało już radości w życiu (tym „branżowym”), więc każda okazja do zażartowania warta wykorzystania…

    • [quote name=”Mattt”][…]
     Wkurza mnie tylko to sapanie gdy mocniej zawieje że to już tyle % dostarcza się energii z wiatru! …w danym dniu. A gdy się dostarcza jakieś śmieszne ilości to widocznie normalka bo w tekście się nawet o tym nie wspomina 😉
     Musi być jakaś równowaga :)[/quote]

     równowaga musi być we wszystkim bo jak już życie nie raz i nie dwa pokazało przegięcie w jedną stronę (we wszystkim i z wszystkim) prowadzi najdelikatniej rzecz ujmując do patologii.
     W energetyce też przecież nie mamy 100% miksu składającego się z jednego sposobu/paliwa pozyskiwania energii elektrycznej.
     Im większe wyważenie tym lepiej.
     Ja osobiście wielkim fanem energii wiatrowej nie jestem z prostego powodu – nie daje mi prądu wtedy kiedy ja chcę ale wtedy kiedy wieje wiatr (piszę to bardzo ogólnikowo aby była jasność). Czy to jest jednak powód abym jak Don Kichot walczył z ich istnieniem? odpowiedź jest oczywista. Są, super, niech się kręcą i produkują prąd ale jednocześnie niech będą równie mocno rozwijane inne źródła w wytwarzania w segmencie OZE, jak małe i mikro elektrownie wodne (przypominam: wykorzystujemy jako kraj tylko 17% potencjału energetycznego naszych rzek…), biogazownie czy małe bloki koogeneracyjne opalane biomasą pozyskiwaną lokalnie (wszyscy chyba przyznają, że ściąganie łupin kokosa czy innego dziadostwa z drugiego końca świata aby je spalić w Europie jest rzecz iście kuriozalną).
     Podobnie zapatruję się na węgiel. Jak już mamy te elektrownie (z naciskiem na bloki oddane w kilku ostatnich latach jak np. Łagisza, lub te które dopiero będą oddawane) to niech pracują do śmierci technicznej i dobranoc.
     Nie zamykać ich na pałę tylko pozwolić w sposób harmonijny wygasić ten segment wytwarzania energii, jednocześnie zastępując go m. in. coraz większym udziałem w miksie, OZE.
     Analogia podobna do aut napędzanych silnikami diesla. Ja też bym chciał aby te smrody zniknęły na wczoraj z polskich i europejskich ulic ale bądźmy realistami. Raczej jest to mało realne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby tak jak Norwegia dać jakiś termin graniczny, do którego auta z danym silnikiem mają całkowicie zniknąć z ulic czy też od którego auta napędzane ON nie będą mogły być sprzedawane.
     To by było tyle jeżeli chodzi o przemyślenia mojej skromnej osoby 🙂
     Pozdrawiam.

     • [quote name=”Thomas”][quote name=”Mattt”][…]
      Wkurza mnie tylko to sapanie gdy mocniej zawieje że to już tyle % dostarcza się energii z wiatru! …w danym dniu. A gdy się dostarcza jakieś śmieszne ilości to widocznie normalka bo w tekście się nawet o tym nie wspomina 😉
      Musi być jakaś równowaga :)[/quote]

      równowaga musi być we wszystkim bo jak już życie nie raz i nie dwa pokazało przegięcie w jedną stronę (we wszystkim i z wszystkim) prowadzi najdelikatniej rzecz ujmując do patologii….[/quote]

      Czyli dobra i zła musi być wedle równowagi?

     • [quote name=”Guest”]
      Czyli dobra i zła musi być wedle równowagi?[/quote]

      czepianie się słówek to chyba twoja pasja 🙂
      no ale jak tak, to odpowiem w sposób „filozoficzny” na zadane powyżej pytanie, kończąc jednocześnie OT, który rozpocząłeś.

      Odpowiedź: Yin i yang

     • [quote name=”Thomas”][quote name=”Guest”]
      Czyli dobra i zła musi być wedle równowagi?[/quote]

      czepianie się słówek to chyba twoja pasja 🙂
      no ale jak tak, to odpowiem w sposób „filozoficzny” na zadane powyżej pytanie, kończąc jednocześnie OT, który rozpocząłeś.

      Odpowiedź: Yin i yang[/quote]

      Interpretacja pomylona. Zapytałem z inspiracji podkreślenia „(we wszystkim i z wszystkim”). Wszechświat jest więcej niż dwubitowy?
      Kubitomania:

      1]. cztery hellenistyczne żywioły – ziemia, woda, ogień, powietrze,
      2]. cztery oddziaływania – silne, słabe, elektromagnetyczne, grawitacyjne,
      3]. czterowymiarowa – czasoprzestrzeń,
      4]. cztery zasady DNA – T, A, C, G.
      Niech zatem będzie dany w idei tajemniczy czterostan i kubit światła { 11, 10, 01, 00 }. Bity kubitu są róże i samopodobne. Niech dane będą cztery zasady DNA { T, A, C, G }. Można w idei pokusić się, aby bity kubitu połączyć z zasadami DNA, np., tak:

      [ T ][ A ] – [ 11 ][ 00 ] – [ 1100 ] – [12] -[ 4 ]
      [ C ][ G ] -[ 10 ][ 01 ] – [ 1001 ] – [ 9] – [ 3 ]
      [ G ][ C ] -[ 01 ][ 10 ] – [ 0110 ] – [ 6] – [ 2 ]
      [ A ][ T ] – [ 00 ][ 11 ] – [ 0011 ] – [ 3] – [ 1 ]

      Znani są również biblijni Czterej Jeźdźcy Apokalipsy. No i są jeszcze cztery ewangelie – wg św. Mateusza, wg św. Marka, wg św. Łukasza, wg św. Jana. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

  • [quote name=”Mattt”]Szkoda, ze nie ma w tekście informacji ile mocy dostarczyły elektrownia wiatrowe w czasie najwiekszego zapotrzebowania… ale nawet bez tego kazdy chyba może się domyslic, że to jakies pomijalne wialkości.[/quote]
   A ile dostarczyły elektrownie węglowe?

   • [quote name=”Duster”][quote name=”Mattt”]Szkoda, ze nie ma w tekście informacji ile mocy dostarczyły elektrownia wiatrowe w czasie najwiekszego zapotrzebowania… ale nawet bez tego kazdy chyba może się domyslic, że to jakies pomijalne wialkości.[/quote]
    A ile dostarczyły elektrownie węglowe?[/quote]

    100% możliwości ?

    • [quote name=”Mattt”][quote name=”Duster”][quote name=”Mattt”]Szkoda, ze nie ma w tekście informacji ile mocy dostarczyły elektrownia wiatrowe w czasie najwiekszego zapotrzebowania… ale nawet bez tego kazdy chyba może się domyslic, że to jakies pomijalne wialkości.[/quote]
     A ile dostarczyły elektrownie węglowe?[/quote]

     100% możliwości ?[/quote]
     Czas i tak gra na moją korzyść, zasiarczony węgiel się skończy, a wiatr nadal będzie hulał.

     • [quote name=”Duster”][quote name=”Mattt”][quote name=”Duster”][quote name=”Mattt”]Szkoda, ze nie ma w tekście informacji ile mocy dostarczyły elektrownia wiatrowe w czasie najwiekszego zapotrzebowania… ale nawet bez tego kazdy chyba może się domyslic, że to jakies pomijalne wialkości.[/quote]
      A ile dostarczyły elektrownie węglowe?[/quote]

      100% możliwości ?[/quote]
      Czas i tak gra na moją korzyść, zasiarczony węgiel się skończy, a wiatr nadal będzie hulał.[/quote]

      Pan tak na powaznie z takimi argumentami? 🙂

     • Ni[quote name=”Mattt”][quote name=”Duster”][quote name=”Mattt”][quote name=”Duster”][quote name=”Mattt”]Szkoda, ze nie ma w tekście informacji ile mocy dostarczyły elektrownia wiatrowe w czasie najwiekszego zapotrzebowania… ale nawet bez tego kazdy chyba może się domyslic, że to jakies pomijalne wialkości.[/quote]
      A ile dostarczyły elektrownie węglowe?[/quote]

      100% możliwości ?[/quote]
      Czas i tak gra na moją korzyść, zasiarczony węgiel się skończy, a wiatr nadal będzie hulał.[/quote]

      Pan tak na powaznie z takimi argumentami? :)[/quote]
      „powaga to brud który się zbiera w pustych łbach” cytując klasyka. odpowiadając na pytanie – o sprawach ważnych nie można do końca na poważnie.

     • I co z tego? 🙂

      Dopóki magazyny energii nie będą rozwinięte w pełni zarówno na skale przemysłowa jak i komercyjną – to ten wiatr może sobie „hulać”. Nic nam po tym, jedynie destabilizacja bo jak już często się wspomina są to źródła niesterowalne!

      Pozdrawiam zaślepionego fana wiatraków.

  • [quote name=”Mattt”]Szkoda, ze nie ma w tekście informacji ile mocy dostarczyły elektrownia wiatrowe w czasie najwiekszego zapotrzebowania… ale nawet bez tego kazdy chyba może się domyslic, że to jakies pomijalne wialkości.[/quote]

   to pytanie raczej do francuskiego operatora przesyłowego (RTE) 🙂 który sam informował, że będą się wspomagać ww. okresie importem z UK, a tam wiatraczków nie brakuje, więc te wielkości wcale nie musiała być takie małe.

   • [quote name=”Thomas”][quote name=”Mattt”]Szkoda, ze nie ma w tekście informacji ile mocy dostarczyły elektrownia wiatrowe w czasie najwiekszego zapotrzebowania… ale nawet bez tego kazdy chyba może się domyslic, że to jakies pomijalne wialkości.[/quote]

    to pytanie raczej do francuskiego operatora przesyłowego (RTE) 🙂 który sam informował, że będą się wspomagać ww. okresie importem z UK, a tam wiatraczków nie brakuje, więc te wielkości wcale nie musiała być takie małe.[/quote]

    A ja głupi zawsze myślałem, że turbiny wiatrowe instaluje się po to by z nich korzystać a nie po to by energię z danej technologii ściągać z zagranicy… 😉

    • [quote name=”Guest”][quote name=”Thomas”][quote name=”Mattt”]Szkoda, ze nie ma w tekście informacji ile mocy dostarczyły elektrownia wiatrowe w czasie najwiekszego zapotrzebowania… ale nawet bez tego kazdy chyba może się domyslic, że to jakies pomijalne wialkości.[/quote]

     to pytanie raczej do francuskiego operatora przesyłowego (RTE) 🙂 który sam informował, że będą się wspomagać ww. okresie importem z UK, a tam wiatraczków nie brakuje, więc te wielkości wcale nie musiała być takie małe.[/quote]

     A ja głupi zawsze myślałem, że turbiny wiatrowe instaluje się po to by z nich korzystać a nie po to by energię z danej technologii ściągać z zagranicy… ;)[/quote]

     aha to moje, bo niejaki Duster się przyczepi 😉

 3. Z wiatru francuskiego było od 3 do 4 GW, max. 5, ale nie mniej niż 2,7.
  Z węgla – wszystko co mają, czyli ok. 2,8 GW

  • [quote name=”Guest”]Z wiatru francuskiego było od 3 do 4 GW, max. 5, ale nie mniej niż 2,7.
   Z węgla – wszystko co mają, czyli ok. 2,8 GW[/quote]

   Czyli wykorzystanie mocy konwencjonalnych 100% a wiatru ?

   • [quote name=”Guest”][quote name=”Guest”]Z wiatru francuskiego było od 3 do 4 GW, max. 5, ale nie mniej niż 2,7.
    Z węgla – wszystko co mają, czyli ok. 2,8 GW[/quote]

    Czyli wykorzystanie mocy konwencjonalnych 100% a wiatru ?[/quote]

    To tez moje jakby co Panie Duster 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej