Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Konferencja LIBERALIZACJA RYNKU GAZU A BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE 2016 (Gaz System) , 12.12.2016, Warszawa

Konferencja LIBERALIZACJA RYNKU GAZU A BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE 2016 (Gaz System) , 12.12.2016, Warszawa

 

 

 

 

baner rynek gazu

 

 

baner%20rynek%20gazu

 

 

Szanowni Państwo,

Zapraszamy Państwa do udziału w VII edycji konferencji „Liberalizacja rynku gazu a bezpieczeństwo energetyczne”.  Konferencja jest cykliczną, odbywającą się od 2006 roku, konferencją poświęconą uwalnianiu i rozwojowi rynku gazu w Polsce i regionie Europy Centralnej.

BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE POLSKI A POLITYKA ENERGETYCZNA UE.

Polski rząd i spółki gazownicze realizują kolejne etapy procesu dywersyfikacji źródeł dostaw gazu w ramach koncepcji tzw. Bramy Północnej. Komisja Europejska decyzją w sprawie gazociągu OPAL niezmiernie komplikuje polskie plany. W tle mamy prace nad kolejnym Pakietem Zimowym UE dot. bezpieczeństwa energetycznego oraz spór arbitrażowy PGNiG z Gazpromem o rynkowe ceny gazu.

W wystąpieniu otwierającym konferencję Pan Minister Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, przedstawi strategię i działania rządu w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, przeciwdziałania niekorzystnym dla Polski decyzjom Komisji Europejskiej oraz realizacji koncepcji Bramy Północnej.

UWOLNIENIE RYNKU I CEN GAZU. KOLEJNY ETAP LIBERALIZACJI RYNKU GAZU.

Sejm uchwalił nowelizację Prawa Energetycznego znoszącą obowiązek zatwierdzania taryf na gaz. Od przyszłego roku stopniowo uwalniane mają być kolejne segmenty rynku: rynek hurtowy, zakup gazu w tzw. punkcie wirtualnym (giełda gazu), na pozagiełdowych platformach obrotu (OTC), rynek LNG i rynek CNG. W drugiej strony wprowadzane są regulacje utrudniające import gazu (np. nowe zasady magazynowania gazu). Aż do 2024 roku taryfy mają obowiązywać w segmencie klienta detalicznego.

Zaproszony przedstawiciel Ministerstwa Energii przedstawi założenia rządowego planu uwalniania rynku gazu i projekt nowego rozporządzenia dywersyfikacyjnego. W gronie uczestników rynku będziemy dyskutowali o kierunkach, tempie, szansach i zagrożeniach związanych z detaryfikacją i liberalizacją rynku gazu.

UWARUNKOWANIA ROZWOJU KRAJOWEGO RYNKU GAZU. STRATEGIE I KIERUNKI ROZWOJU PGNIG S.A. I GAZ-SYSTEMU S.A.

Wiceprezes Zarządu PGNiG S.A. Pan Maciej Woźniak przedstawi strategię i plany rozwoju spółki na najbliższe lata,w tym planowane inwestycje w nowe źródła dostaw gazu, rolę PGNiG S.A. na uwalnianym rynku gazu oraz nowe produkty i usługi oferowane przez PGNiG S.A.

Dyrektor Pionu Rozwoju Gaz-Systemu S.A. Pan Paweł Jakubowski przedstawi plany rozbudowy krajowej i  transgranicznej infrastruktury przesyłowej oraz strategię spółki związaną z rozwojem terminalu LNG i projektem tzw. Bramy Północnej.

Zaproszony przedstawiciel Operatora Systemu Magazynowania przedstawi stan obecny i plany inwestycyjne w zakresie magazynów gazu, a także omówi nowe zasady magazynowania gazu, w szczególności uwarunkowania techniczne skorzystania z tzw. usługi biletowej.

GIEŁDA GAZU I PLATFORMY OTC. JAK ZWIĘKSZYĆ PŁYNNOŚĆ I KONKURENCYJNOŚĆ RYNKU.

Uwalnianie rynku gazu w 2017 roku ma objąć m.in.  detaryfikację obrotu gazem na rynku giełdowym i pozagiełdowych platformach (OTC). O wpływie nowych regulacji na rozwój giełdy gazu  na TGE i platformy OTC, nowych produktach i zasadach zawierania transakcji na tych parkietach mówić będzie Pani Beata Wittmann, Dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku w Towarowej Giełdzie Energii S.A.

GŁÓWNE TRENDY NA EUROPEJSKIM I ŚWIATOWYM RYNKU GAZU – WPŁYW NA KRAJOWY RYNEK GAZU.

W gronie ekspertów i analityków dyskutować będziemy o głównych trendach na światowym i europejskim rynku gazu, o szansach, jakie terminal LNG, regionalna integracja systemów przesyłowych i uwolnienie krajowego rynku gazu otwiera przed  PGNiG S.A., alternatywnymi dostawcami gazu i przemysłowymi odbiorcami gazu. Analizę dot. głównych trendów na regionalnym i światowym rynku gazu przedstawią eksperci z AT Kearney.

NOWE ZASADY FUNKCJONOWANIA RYNKU GAZU. ASPEKTY REGULACYJNO-PRAWNE.

Liczne nowe regulacje prawne tworzą nowe ramy regulacyjno-prawne funkcjonowania rynku gazu w Polsce. W części regulacyjno-prawnej konferencji renomowani prawnicy energetyczni z kancelarii Wawrzynowicz&Wspólnicy, Domański Zakrzewski Palinka oraz Bird&Bird omówią najważniejsze zmiany i nowe regulacje m.in. :

– zniesienie obowiązku zatwierdzania taryf w nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne;

– projekt nowego rozporządzenie dywersyfikacyjnego;

– nowe zasady magazynowania gazu, znaczenie zmian dla sprzedających i kupujących gaz oraz wpływ zmian na import i tranzyt gazu;

– zmiany w zasadach koncesjonowania działalności w zakresie obrotu paliwami ciekłymi i gazowymi, nowe rodzaje koncesji, kryteria koncesyjne oraz obowiązek złożenia kaucji;

– nowe kompetencje i uprawnienia nadzorcze Prezesa URE;

– uwarunkowania transgranicznego handlu gazem i współpracy z Gaz-Systemem w zakresie alokacji przepustowości.

W konferencji weźmie udział ponad 60 menadżerów ze szczebla decyzyjnego reprezentujących najważniejsze przedsiębiorstwa z sektora gazowniczego z Polski i Europy Centralnej, najważniejszych przemysłowych odbiorców gazu w regionie, głównych firm doradczych oraz dostawców rozwiązań i technologii dla sektora gazowniczego.

Miejsce konferencji:
Tegoroczna edycja konferencji odbędzie się w prestiżowych i praktycznych wnętrzach pięciogwiazdkowego Hotelu Westin zlokalizowanego w biznesowym centrum Warszawy (400 m od Ronda ONZ oraz 1 km od Dworca Centralnego).

Główne obrady konferencji odbywać się będą w przestronnej sali balowej Copernicus. Foyer konferencyjne, restauracje hotelowe i bar kawowy zachęcają do kuluarowych rozmów biznesowych i towarzyskich.

Networking:

Lista firm i instytucji, które zgłosiły udział w konferencji (stan na 08.12.2016) :

> AT Kearney (Partner)

> Bird&Bird

> Domański Zakrzewski Palinka (Partner)

> DUON S.A. (Grupa Fortum) (Prezes Zarządu)

> DUON Dystrybucja S.A. (Grupa Fortum) (Wiceprezes Zarządu)

> EDF Polska S.A.

> ENERGA-OBRÓT S.A.

> ENiGAZ Sp. z o.o. (Członek Zarządu)

> EUROPOL GAZ S.A.

> EWE energia Sp. z o.o. (Prezes Zarządu; Dyrektor)

> Gas Storage Poland Sp. z o.o.

> GAZ-SYSTEM S.A. (Członkowie Zarządu; Dyrektor Pionu Rozwoju)

> Ministerstwo Energii

> ORLEN Upstream Sp. z o.o. (Prezes Zarządu)

> Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej (Sekretarz Stanu)

> PGNiG S.A. (Wiceprezesi Zarządu; Dyrektorzy; Kierownicy)

> SIME Polska Sp. z o.o. (Dyrektor Zarządzający; Dyrektorzy)

> Wawrzynowicz&Wspólnicy (Partner Zarządzający)

> TAURON Polska Energia S.A. (Dyrektor Wykonawczy; Kierownik)

> Towarowa Giełda Energii (Dyrektor Rozwoju Rynku)

> Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

> Urząd Regulacji Energetyki

> Zakłady Aparatury Chemicznej „CHEMET” S.A. (Prezes Zarządu)

Zapraszam serdecznie do udziału w konferencji.
Michał Putkiewicz, Prezes Zarządu
Adventure Consulting Sp. z o.o.

Komisja Europejska publikując pakiet zimowy, czyli zbiór przepisów zmieniających unijny rynek energii, przedstawiła też szereg interesujących analiz. Można się z nich dowiedzieć z nich między innymi, w których krajach prąd drożał ostatnio najbardziej. 

ceny energii2
Rynek energii rozwija:

W 2015 roku wykorzystanie „zielonej” energii wzrosło o 7%. Dzięki temu Polska ponownie znalazła się powyżej rządowej ścieżki do osiągnięcia celu na 2020 rok. Jednak Ministerstwo Energii ma tyle samo powodów do zadowolenia, co do zmartwień.

oze technologie gus 2016
Zielone technologie rozwijają:

Kopalnie nie są wieczne, kopalnie istnieją wtedy, kiedy są rentowne – tłumaczył minister energii Krzysztof Tchórzewski. W ciągu ostatnich kilkunastu lat było to najprawdziwsze zdanie o górnictwie jakie padło z ust polityka będącego u władzy.

wegiel gornik