Kowalscy zużywają coraz mniej prądu

Kowalscy zużywają coraz mniej prądu

Tablety, telefony komórkowe, dodatkowe oświetlenie - w polskich domach przybywa urządzeń zasilanych z gniazdka. Ale gospodarstwa domowe potrzebują energii coraz mniej.  Jak to możliwe?

Minister energii Krzysztof Tchórzewski w wystąpieniu podczas Forum Nowego Przemysłu powiedział, że Polska będzie utrzymywać stabilne zużycie energii.  Między innymi dzięki temu, że kraj zapewni obywatelom warunki, w których będą mogli kupić więcej urządzeń zużywających prąd. Deklaracja ministra jest spójna z przekazem resortu z ostatnich miesięcy  – stabilizatorem popytu na energię będą również setki tysięcy samochodów elektrycznych jeżdżących po polskich drogach.

Na tej samej konferencji można było też usłyszeć inne ciekawe rzeczy. Statystyczne gospodarstwo domowe w Warszawie zużywa obecnie o ponad 5% mniej energii niż 4 lata temu. Jak zaznaczył Robert Stelmaszczyk, prezes innogy Stoen Operator, całkowity popyt na energię na terenie aglomeracji rośnie, bo przybywa nowych mieszkań. – Jednak nie będzie ich przybywać w nieskończoność – zaznaczył.

Ta ciekawa informacja jest całkowicie spójna z danymi statystycznymi z ostatnich lat. GUS wskazuje na wyraźny, wynoszący właśnie około 5% spadek energii w przeliczeniu na jedno mieszkanie w całej Polsce. Według danych urzędu, szczyt rocznego zużycia przypadł na 2010 r. a od tego czasu regularnie spada – w 2014 roku spadł do poziomu z 2004 (danych za 2015 rok jeszcze nie mamy, trzeba poczekać na nowe wydanie Efektywność wykorzystania energii w latach 2004-2014).

W branży wciąż powszechna jest opinia, że zużycie prądu przez gospodarstwa domowe będzie rosło, bo… musi. Średnia polska rodzina potrzebuje ok. 2-2,5 MWh energii rocznie, podczas gdy na Zachodzie zużycie wynosi około 6 MWh. Oczekiwanie jest więc takie, że efektywność wykorzystania energii, owszem, będzie większa, ale ogólne zużycie musi nadganiać za Europą. W takim rozumowaniu jest jednak haczyk.

Najwięcej energii w domach i mieszkaniach pochłania ogrzewania pomieszczeń. Na Zachodzie dużo bardziej rozpowszechnione jest ogrzewanie elektryczne. U nas, ze względu na dłuższy sezon grzewczy i wysokie ceny energii dużo bardziej opłaca się korzystać z innych technologii – ogrzewanie sieciowe, indywidualne źródła ciepła na węgiel, gaz, pellet czy olej. I to już się raczej nie zmieni, a zatem perspektyw na skokowy wzrost zapotrzebowania na energię w grupie naszych 14,5 mln gospodarstw domowych nie widać.

A jak wytłumaczyć spadek zużycia? Może chodzić o zamianę żarówek na diody LED i na nowoczesny sprzęt AGD o wysokich klasach efektywności. Najwięcej prądu w domu zużywają lodówka czy chłodziarko-zamrażarka. Ale te nowoczesne zużywają nawet kilka razy mniej energii niż ich poprzedniczki z poprzedniej epoki. Kuchenki, zmywarki, czajniki, komputery, telewizory, telefony - to wszystko potrzebuje prądu, ale wymiana AGD na nowy rekompensuje wzrost użycia energii przez mniejsze urządzenia.

Prezes innogy Stoen Operator wskazał na jeszcze jedno zjawisko, które w przyszłości może napędzać spadek zużycia energii produkowanej w elektrowniach wśród indywidualnych odbiorców. To wzrost rachunków za energię, bo taki będzie przecież skutek wprowadzenia rynku mocy, o którym pisaliśmy już między innymi tutaj:

Czy polska energetyka potrzebuje rynku mocy?

Rynek mocy – syntetyczne zestawienie propozycji

Mechanizmy wsparcia dla energetyki to wyższy koszt zakupu energii, nawet jeśli nie pobudzi inwestycji w sektorze. – Rynek mocy nie jest lekarstwem, a raczej środkiem przeciwbólowym dla wytwórców energii – uważa Robert Stelmaszczyk.

Im wyższe ceny energii na rynku, tym wyższy będzie impuls do rozwoju energetyki rozproszonej i ograniczanie przez odbiorców poboru energii z sieci. Utrudni to życie nie tylko wytwórcom energii, ale i dystrybutorom, którzy sieć i tak będą musieli utrzymać, a przy obecnym stanie prawnym ich przychody będą spadać (pisaliśmy o tym tutaj: O losach energetyki przesądzą megatrendy, nie rząd).

Warto jeszcze zaznaczyć, że odbiorcy indywidualni zużywają 20% energii w krajowym systemie. Resztę popytu kreują przedsiębiorstwa i to one sprawiają, że od stycznia do września zużycie prądu w Polsce wzrosło o 1,67%. Ale jeśli już kraj ma budować politykę gospodarczą w oparciu o założenie, że utrzymujemy popyt na energię na stabilnym poziomie (żeby nie spadło zapotrzebowanie na węgiel) to w przypadku firm rząd nie ma innych zachęt jak tylko utrzymywać ceny energii na akceptowalnym poziomie i stwarzać przyjazne warunki dla rozwoju biznesu.

Zobacz także...

Komentarze

40 odpowiedzi na “Kowalscy zużywają coraz mniej prądu”

 1. Dlatego też net-metering przy obecnym rozkładzie kosztów utrzymania sieci jest kompletnie bez sensu. Wszędzie tam gdzie był podobny sposób finansowania utrzymania sieci i pojawił się znaczący udział rozliczania odbioru/dostaw energii koszt jest nierównomiernie rozkładany na tych użytkowników, którzy są jedynie odbiorcami (a nie prosumentami), choć to właśnie oni mniej tej infrastruktury używają. Tylko później jakiekolwiek próby ucywilizowania sposobu utrzymania sieci są ciężkie do wprowadzenia – trudno się odbiera przywileje.
  ” Utrudni to życie nie tylko wytwórcom energii, ale i dystrybutorom, którzy sieć i tak będą musieli utrzymać,”

  • [quote name=”Mattt”]Dlatego też net-metering przy obecnym rozkładzie kosztów utrzymania sieci jest kompletnie bez sensu. Wszędzie tam gdzie był podobny sposób finansowania utrzymania sieci i pojawił się znaczący udział rozliczania odbioru/dostaw energii koszt jest nierównomiernie rozkładany na tych użytkowników, którzy są jedynie odbiorcami (a nie prosumentami), choć to właśnie oni mniej tej infrastruktury używają. Tylko później jakiekolwiek próby ucywilizowania sposobu utrzymania sieci są ciężkie do wprowadzenia – trudno się odbiera przywileje.
   ” Utrudni to życie nie tylko wytwórcom energii, ale i dystrybutorom, którzy sieć i tak będą musieli utrzymać,”[/quote]
   Teraz się dowiadujemy, że to prosumenci powodują największe koszty w sieci, bo przecież sieć wysokieko napięcia służy przede wszystkim do przesyłania pradu z solaru Kowalskiego do radia Nowaka 🙂 Ciekaw jestem co nasze lobby węglowe jeszcze wymyśli, żeby obrzydzić ludziom produkcję energii na własne potrzeby.

   • [quote name=”realista”][quote name=”Mattt”]Dlatego też net-metering przy obecnym rozkładzie kosztów utrzymania sieci jest kompletnie bez sensu. Wszędzie tam gdzie był podobny sposób finansowania utrzymania sieci i pojawił się znaczący udział rozliczania odbioru/dostaw energii koszt jest nierównomiernie rozkładany na tych użytkowników, którzy są jedynie odbiorcami (a nie prosumentami), choć to właśnie oni mniej tej infrastruktury używają. Tylko później jakiekolwiek próby ucywilizowania sposobu utrzymania sieci są ciężkie do wprowadzenia – trudno się odbiera przywileje.
    ” Utrudni to życie nie tylko wytwórcom energii, ale i dystrybutorom, którzy sieć i tak będą musieli utrzymać,”[/quote]
    Teraz się dowiadujemy, że to prosumenci powodują największe koszty w sieci, bo przecież sieć wysokieko napięcia służy przede wszystkim do przesyłania pradu z solaru Kowalskiego do radia Nowaka 🙂 Ciekaw jestem co nasze lobby węglowe jeszcze wymyśli, żeby obrzydzić ludziom produkcję energii na własne potrzeby.[/quote]

    Tylko taki magik jak Pan potrafi „przesyłać prąd z solaru”.
    Chodzi nie tylko o używanie sieci do oddawania energii ale przede wszystkim o brak tej części kosztu utrzymania sieci, który byłby przypisany do energii pobranej. Ten koszt rozkłada się również na Pana. I to jest już poważny problem w niektórych stanach US bo to ci których nie stać na PV utrzymują sieć w coraz wyższych stawkach za dystrybucję.

    • [quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”]Dlatego też net-metering przy obecnym rozkładzie kosztów utrzymania sieci jest kompletnie bez sensu. Wszędzie tam gdzie był podobny sposób finansowania utrzymania sieci i pojawił się znaczący udział rozliczania odbioru/dostaw energii koszt jest nierównomiernie rozkładany na tych użytkowników, którzy są jedynie odbiorcami (a nie prosumentami), choć to właśnie oni mniej tej infrastruktury używają. Tylko później jakiekolwiek próby ucywilizowania sposobu utrzymania sieci są ciężkie do wprowadzenia – trudno się odbiera przywileje.
     ” Utrudni to życie nie tylko wytwórcom energii, ale i dystrybutorom, którzy sieć i tak będą musieli utrzymać,”[/quote]
     Teraz się dowiadujemy, że to prosumenci powodują największe koszty w sieci, bo przecież sieć wysokieko napięcia służy przede wszystkim do przesyłania pradu z solaru Kowalskiego do radia Nowaka 🙂 Ciekaw jestem co nasze lobby węglowe jeszcze wymyśli, żeby obrzydzić ludziom produkcję energii na własne potrzeby.[/quote]

     Tylko taki magik jak Pan potrafi „przesyłać prąd z solaru”.
     Chodzi nie tylko o używanie sieci do oddawania energii ale przede wszystkim o brak tej części kosztu utrzymania sieci, który byłby przypisany do energii pobranej. Ten koszt rozkłada się również na Pana. I to jest już poważny problem w niektórych stanach US bo to ci których nie stać na PV utrzymują sieć w coraz wyższych stawkach za dystrybucję.[/quote]

     Bez obaw, nasi prosumenci zapłacą za utrzymanie sieci więcej niż im się wydawało, właśnie intensywnie przyswajają definicję mocy biernej. A jak już przyswoją, to czas na wyrażenie „off grid”.

     • [quote name=”Duster”][quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”]Dlatego też net-metering przy obecnym rozkładzie kosztów utrzymania sieci jest kompletnie bez sensu. Wszędzie tam gdzie był podobny sposób finansowania utrzymania sieci i pojawił się znaczący udział rozliczania odbioru/dostaw energii koszt jest nierównomiernie rozkładany na tych użytkowników, którzy są jedynie odbiorcami (a nie prosumentami), choć to właśnie oni mniej tej infrastruktury używają. Tylko później jakiekolwiek próby ucywilizowania sposobu utrzymania sieci są ciężkie do wprowadzenia – trudno się odbiera przywileje.
      ” Utrudni to życie nie tylko wytwórcom energii, ale i dystrybutorom, którzy sieć i tak będą musieli utrzymać,”[/quote]
      Teraz się dowiadujemy, że to prosumenci powodują największe koszty w sieci, bo przecież sieć wysokieko napięcia służy przede wszystkim do przesyłania pradu z solaru Kowalskiego do radia Nowaka 🙂 Ciekaw jestem co nasze lobby węglowe jeszcze wymyśli, żeby obrzydzić ludziom produkcję energii na własne potrzeby.[/quote]

      Tylko taki magik jak Pan potrafi „przesyłać prąd z solaru”.
      Chodzi nie tylko o używanie sieci do oddawania energii ale przede wszystkim o brak tej części kosztu utrzymania sieci, który byłby przypisany do energii pobranej. Ten koszt rozkłada się również na Pana. I to jest już poważny problem w niektórych stanach US bo to ci których nie stać na PV utrzymują sieć w coraz wyższych stawkach za dystrybucję.[/quote]

      Bez obaw, nasi prosumenci zapłacą za utrzymanie sieci więcej niż im się wydawało, właśnie intensywnie przyswajają definicję mocy biernej. A jak już przyswoją, to czas na wyrażenie „off grid”.[/quote]

      Wcześniej trzeba jeszcze przyswoić pojęcie „magazyn energii”

     • a dlaczego tylko prosumenci maja się uczyć? Zacznijmy od zniesienia derogacji dla kopciuchów węglowych, dopiero później rozliczajmy innych. Energetyce konwencjonalnej wydaje się że zapomnieliśmy kto uśmierca rocznie 40 tys obywateli w kraju. Dla prądu? Naprawdę nie warto.

     • Może zacznijmy od tego pytania – po co energetyce zysk? Energetyka potrzebuje środki na fundusz technologiczny i fundusz humanistyczny. Pierwszy to środki na inwestycje, remonty, badania, jakość m.in. związana z BHP oraz ochroną środowiska, itp. Drugi to wynagrodzenia i ekonomia humanistyczna związana z działalnością marketingową. Energetyka powinna dostarczać mocy i energii tej technicznej i tej humanistycznej dla firm, instytucji, społeczeństwa i kraju. W tej domenie winna być maksymalizacja rozwoju i postępu a nie zysku. Czy nie za mało jest w energetyce filozofii pro futuro kosmicznej?

     • Wikipedia, „Dywidenda (łac. dividendum – rzecz do podziału) – część zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym) spółki kapitałowej przeznaczona dla jedynego wspólnika albo akcjonariusza lub do podziału pomiędzy wspólników lub akcjonariuszy…
      Wysokość dywidendy wyliczana jest na podstawie rocznego wyniku finansowego spółki.”

      A z czego ma żyć akcjonariusz przez rok? Bez sensu. Akcja powinna być źródłem comiesięcznego wynagrodzenia dla akcjonariusza, opodatkowanego jak każde wynagrodzenie w firmie co najwyżej wedle woli akcjonariuszy wypłacane kwartalnie z funduszu humanistycznego. Obowiązkowe dwa zgromadzenia w roku i jeszcze nadzwyczajne z powodu okoliczności to nie praca, to nie decyzje, to nie odpowiedzialność. Jaki zysk, jakie dywidendy? Jak akcjonariusz nie potrzebuje na bieżące wydatki i życie, to nich sobie składa na emeryturę. Zysk to comiesięczna/kwartalna realna wypłata, a nie jakieś tam obiecanki za rok. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

     • Gdy akcjonariuszem firmy jest inna firma to wynagrodzenie comiesięczne/kwartalna ewentualnie z rocznym wyrównaniem tej firmy do niej należy, a jak sobie podzieli na własny fundusz technologii i techniki oraz fundusz humanistyczny to od jej akcjonariuszy zależy. Dywidenda to obiecanki cacanki.

     • [quote name=”Duster”]a dlaczego tylko prosumenci maja się uczyć? Zacznijmy od zniesienia derogacji dla kopciuchów węglowych, dopiero później rozliczajmy innych. Energetyce konwencjonalnej wydaje się że zapomnieliśmy kto uśmierca rocznie 40 tys obywateli w kraju. Dla prądu? Naprawdę nie warto.[/quote]

      a kto uśmierca rocznie 40 tys. obywateli ?

     • No comments. Nie chce mi się czytać o promilu naukowców, którzy twierdzą że w wyniku spalania węgla emituje się tylko CO2 i że nikt nie udowodnił wpływu tego spalania na zdrowie organizmów żywych.

     • [quote name=”Duster”]No comments. Nie chce mi się czytać o promilu naukowców, którzy twierdzą że w wyniku spalania węgla emituje się tylko CO2 i że nikt nie udowodnił wpływu tego spalania na zdrowie organizmów żywych.[/quote]

      No to niech Pan udowodni, ile z tego to efekt spalania w instalacjach przemysłowych wyposażonych w filtry, ile efekt palenia w domowych kotłach, ile efekt spali itd. bo tak to możemy sobie uogólniać i do niczego to nie prowadzi.

     • Nie muszę. Wszystkie elektrownie węglowe w Polsce korzystają z tzw. derogacji, czyli nie muszą (nie wiem dlaczego tak długo) spełniać norm emisji zanieczyszczeń do atmosfery. To teraz proszę sobie wyobrazić, że któryś z moich wiatraków nie spełniałby norm hałasu lub porealizacyjne badania ornitologiczne wykazałyby że instalacje zabijają ptaki lub nietoperze. Gwarantuję że cofnięto by mi w pięć minut pozwolenie na użytkowanie. No ale tutaj są zwąchole, barbórka i styl życia górników, który jest tradycją. A tradycja to rzecz święta w Polandii.

     • [quote name=”Duster”]a dlaczego tylko prosumenci maja się uczyć? Zacznijmy od zniesienia derogacji dla kopciuchów węglowych, dopiero później rozliczajmy innych. Energetyce konwencjonalnej wydaje się że zapomnieliśmy kto uśmierca rocznie 40 tys obywateli w kraju. Dla prądu? Naprawdę nie warto.[/quote]
      Przydałby się artykuł z pokazaniem na liczbach (!) skąd biorą się pyły w Polsce i jaki na to wpływ ma energetyka, przemysł, transport i …. Kowalski.

     • Przesłanka: „Wcześniej trzeba jeszcze przyswoić pojęcie „magazyn energii”.

      Czy potrzeba było Elona Muska, paneli słonecznych i wiatraków, tzw. ocieplenia klimatu, aby pojawiło się w istocie rzeczy pospolitej pojęcie „magazyn energii” w domyśle energii elektrycznej? Wcześniej było cicho, bo było w nocy spalanie węgla, a lud spał w tym czasie, i przez inicjatywę akcjonariuszy Tesli wyszło na światło dzienne?

      Wikipedia, fotosynteza – Co czyni natura? W jakim celu magazynuje energię? Czy to jest metoda biomaterializmu przyrodniczego?

    • [quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”]Dlatego też net-metering przy obecnym rozkładzie kosztów utrzymania sieci jest kompletnie bez sensu. Wszędzie tam gdzie był podobny sposób finansowania utrzymania sieci i pojawił się znaczący udział rozliczania odbioru/dostaw energii koszt jest nierównomiernie rozkładany na tych użytkowników, którzy są jedynie odbiorcami (a nie prosumentami), choć to właśnie oni mniej tej infrastruktury używają. Tylko później jakiekolwiek próby ucywilizowania sposobu utrzymania sieci są ciężkie do wprowadzenia – trudno się odbiera przywileje.
     ” Utrudni to życie nie tylko wytwórcom energii, ale i dystrybutorom, którzy sieć i tak będą musieli utrzymać,”[/quote]
     Teraz się dowiadujemy, że to prosumenci powodują największe koszty w sieci, bo przecież sieć wysokieko napięcia służy przede wszystkim do przesyłania pradu z solaru Kowalskiego do radia Nowaka 🙂 Ciekaw jestem co nasze lobby węglowe jeszcze wymyśli, żeby obrzydzić ludziom produkcję energii na własne potrzeby.[/quote]

     Tylko taki magik jak Pan potrafi „przesyłać prąd z solaru”.
     Chodzi nie tylko o używanie sieci do oddawania energii ale przede wszystkim o brak tej części kosztu utrzymania sieci, który byłby przypisany do energii pobranej. Ten koszt rozkłada się również na Pana. I to jest już poważny problem w niektórych stanach US bo to ci których nie stać na PV utrzymują sieć w coraz wyższych stawkach za dystrybucję.[/quote]
     No przecież do tej pory twierdził Pan, że prosumenci to takie mało znaczące zajwisko, hobbyści. Teraz się dowiadujemy, że prosumenci to decydująca siła w sieci. Co się w międzyczasie stało?

     • [quote name=”realista”][quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”]Dlatego też net-metering przy obecnym rozkładzie kosztów utrzymania sieci jest kompletnie bez sensu. Wszędzie tam gdzie był podobny sposób finansowania utrzymania sieci i pojawił się znaczący udział rozliczania odbioru/dostaw energii koszt jest nierównomiernie rozkładany na tych użytkowników, którzy są jedynie odbiorcami (a nie prosumentami), choć to właśnie oni mniej tej infrastruktury używają. Tylko później jakiekolwiek próby ucywilizowania sposobu utrzymania sieci są ciężkie do wprowadzenia – trudno się odbiera przywileje.
      ” Utrudni to życie nie tylko wytwórcom energii, ale i dystrybutorom, którzy sieć i tak będą musieli utrzymać,”[/quote]
      Teraz się dowiadujemy, że to prosumenci powodują największe koszty w sieci, bo przecież sieć wysokieko napięcia służy przede wszystkim do przesyłania pradu z solaru Kowalskiego do radia Nowaka 🙂 Ciekaw jestem co nasze lobby węglowe jeszcze wymyśli, żeby obrzydzić ludziom produkcję energii na własne potrzeby.[/quote]

      Tylko taki magik jak Pan potrafi „przesyłać prąd z solaru”.
      Chodzi nie tylko o używanie sieci do oddawania energii ale przede wszystkim o brak tej części kosztu utrzymania sieci, który byłby przypisany do energii pobranej. Ten koszt rozkłada się również na Pana. I to jest już poważny problem w niektórych stanach US bo to ci których nie stać na PV utrzymują sieć w coraz wyższych stawkach za dystrybucję.[/quote]
      No przecież do tej pory twierdził Pan, że prosumenci to takie mało znaczące zajwisko, hobbyści. Teraz się dowiadujemy, że prosumenci to decydująca siła w sieci. Co się w międzyczasie stało?[/quote]

      Sam Pan stawia tezy, których ja nigdy nie stawiałem i jeszcze chce Pan bym się do tego odnosił, to bez sensu.

      Uważam, że powinna być stała opłata za możliwość odbioru energii z sieci i stała opłata za możliwość dostawy energii do sieci (z określonym limitem ilości energii w obu przypadkach) dla odbiorców indywidualnych.

     • [quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”]Dlatego też net-metering przy obecnym rozkładzie kosztów utrzymania sieci jest kompletnie bez sensu. Wszędzie tam gdzie był podobny sposób finansowania utrzymania sieci i pojawił się znaczący udział rozliczania odbioru/dostaw energii koszt jest nierównomiernie rozkładany na tych użytkowników, którzy są jedynie odbiorcami (a nie prosumentami), choć to właśnie oni mniej tej infrastruktury używają. Tylko później jakiekolwiek próby ucywilizowania sposobu utrzymania sieci są ciężkie do wprowadzenia – trudno się odbiera przywileje.
      ” Utrudni to życie nie tylko wytwórcom energii, ale i dystrybutorom, którzy sieć i tak będą musieli utrzymać,”[/quote]
      Teraz się dowiadujemy, że to prosumenci powodują największe koszty w sieci, bo przecież sieć wysokieko napięcia służy przede wszystkim do przesyłania pradu z solaru Kowalskiego do radia Nowaka 🙂 Ciekaw jestem co nasze lobby węglowe jeszcze wymyśli, żeby obrzydzić ludziom produkcję energii na własne potrzeby.[/quote]

      Tylko taki magik jak Pan potrafi „przesyłać prąd z solaru”.
      Chodzi nie tylko o używanie sieci do oddawania energii ale przede wszystkim o brak tej części kosztu utrzymania sieci, który byłby przypisany do energii pobranej. Ten koszt rozkłada się również na Pana. I to jest już poważny problem w niektórych stanach US bo to ci których nie stać na PV utrzymują sieć w coraz wyższych stawkach za dystrybucję.[/quote]
      No przecież do tej pory twierdził Pan, że prosumenci to takie mało znaczące zajwisko, hobbyści. Teraz się dowiadujemy, że prosumenci to decydująca siła w sieci. Co się w międzyczasie stało?[/quote]

      Sam Pan stawia tezy, których ja nigdy nie stawiałem i jeszcze chce Pan bym się do tego odnosił, to bez sensu.

      Uważam, że powinna być stała opłata za możliwość odbioru energii z sieci i stała opłata za możliwość dostawy energii do sieci (z określonym limitem ilości energii w obu przypadkach) dla odbiorców indywidualnych.[/quote]
      Czy się stoi, czy się leży tysiąc złotych się energetyce należy 🙂

     • [quote name=”realista”][quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”]Dlatego też net-metering przy obecnym rozkładzie kosztów utrzymania sieci jest kompletnie bez sensu. Wszędzie tam gdzie był podobny sposób finansowania utrzymania sieci i pojawił się znaczący udział rozliczania odbioru/dostaw energii koszt jest nierównomiernie rozkładany na tych użytkowników, którzy są jedynie odbiorcami (a nie prosumentami), choć to właśnie oni mniej tej infrastruktury używają. Tylko później jakiekolwiek próby ucywilizowania sposobu utrzymania sieci są ciężkie do wprowadzenia – trudno się odbiera przywileje.
      ” Utrudni to życie nie tylko wytwórcom energii, ale i dystrybutorom, którzy sieć i tak będą musieli utrzymać,”[/quote]
      Teraz się dowiadujemy, że to prosumenci powodują największe koszty w sieci, bo przecież sieć wysokieko napięcia służy przede wszystkim do przesyłania pradu z solaru Kowalskiego do radia Nowaka 🙂 Ciekaw jestem co nasze lobby węglowe jeszcze wymyśli, żeby obrzydzić ludziom produkcję energii na własne potrzeby.[/quote]

      Tylko taki magik jak Pan potrafi „przesyłać prąd z solaru”.
      Chodzi nie tylko o używanie sieci do oddawania energii ale przede wszystkim o brak tej części kosztu utrzymania sieci, który byłby przypisany do energii pobranej. Ten koszt rozkłada się również na Pana. I to jest już poważny problem w niektórych stanach US bo to ci których nie stać na PV utrzymują sieć w coraz wyższych stawkach za dystrybucję.[/quote]
      No przecież do tej pory twierdził Pan, że prosumenci to takie mało znaczące zajwisko, hobbyści. Teraz się dowiadujemy, że prosumenci to decydująca siła w sieci. Co się w międzyczasie stało?[/quote]

      Sam Pan stawia tezy, których ja nigdy nie stawiałem i jeszcze chce Pan bym się do tego odnosił, to bez sensu.

      Uważam, że powinna być stała opłata za możliwość odbioru energii z sieci i stała opłata za możliwość dostawy energii do sieci (z określonym limitem ilości energii w obu przypadkach) dla odbiorców indywidualnych.[/quote]
      Czy się stoi, czy się leży tysiąc złotych się energetyce należy :-)[/quote]

      Otóż nie. Czy się ma możliwość odbierać lub/i wprowadzać energię do sieci wtedy się należy. Jeśli nie ma takiej możliwości wtedy się nie należy.
      To jest banalnie proste i sprawiedliwe. Odsyłam do komentarza ko-smi-ci powyżej – niezbyt często się z nim zgadzam ale to co w powyższym komentarzu napisał jest rozsądne.

     • [quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”]Dlatego też net-metering przy obecnym rozkładzie kosztów utrzymania sieci jest kompletnie bez sensu. Wszędzie tam gdzie był podobny sposób finansowania utrzymania sieci i pojawił się znaczący udział rozliczania odbioru/dostaw energii koszt jest nierównomiernie rozkładany na tych użytkowników, którzy są jedynie odbiorcami (a nie prosumentami), choć to właśnie oni mniej tej infrastruktury używają. Tylko później jakiekolwiek próby ucywilizowania sposobu utrzymania sieci są ciężkie do wprowadzenia – trudno się odbiera przywileje.
      ” Utrudni to życie nie tylko wytwórcom energii, ale i dystrybutorom, którzy sieć i tak będą musieli utrzymać,”[/quote]
      Teraz się dowiadujemy, że to prosumenci powodują największe koszty w sieci, bo przecież sieć wysokieko napięcia służy przede wszystkim do przesyłania pradu z solaru Kowalskiego do radia Nowaka 🙂 Ciekaw jestem co nasze lobby węglowe jeszcze wymyśli, żeby obrzydzić ludziom produkcję energii na własne potrzeby.[/quote]

      Tylko taki magik jak Pan potrafi „przesyłać prąd z solaru”.
      Chodzi nie tylko o używanie sieci do oddawania energii ale przede wszystkim o brak tej części kosztu utrzymania sieci, który byłby przypisany do energii pobranej. Ten koszt rozkłada się również na Pana. I to jest już poważny problem w niektórych stanach US bo to ci których nie stać na PV utrzymują sieć w coraz wyższych stawkach za dystrybucję.[/quote]
      No przecież do tej pory twierdził Pan, że prosumenci to takie mało znaczące zajwisko, hobbyści. Teraz się dowiadujemy, że prosumenci to decydująca siła w sieci. Co się w międzyczasie stało?[/quote]

      Sam Pan stawia tezy, których ja nigdy nie stawiałem i jeszcze chce Pan bym się do tego odnosił, to bez sensu.

      Uważam, że powinna być stała opłata za możliwość odbioru energii z sieci i stała opłata za możliwość dostawy energii do sieci (z określonym limitem ilości energii w obu przypadkach) dla odbiorców indywidualnych.[/quote]
      Czy się stoi, czy się leży tysiąc złotych się energetyce należy :-)[/quote]

      Otóż nie. Czy się ma możliwość odbierać lub/i wprowadzać energię do sieci wtedy się należy. Jeśli nie ma takiej możliwości wtedy się nie należy.
      To jest banalnie proste i sprawiedliwe. Odsyłam do komentarza ko-smi-ci powyżej – niezbyt często się z nim zgadzam ale to co w powyższym komentarzu napisał jest rozsądne.[/quote]
      Sieć przesyłowa jest dobrem wspólnym i nie może służyć interesom jedynie paru wielkich oligopolistów.

     • [quote name=”realista”][quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”]Dlatego też net-metering przy obecnym rozkładzie kosztów utrzymania sieci jest kompletnie bez sensu. Wszędzie tam gdzie był podobny sposób finansowania utrzymania sieci i pojawił się znaczący udział rozliczania odbioru/dostaw energii koszt jest nierównomiernie rozkładany na tych użytkowników, którzy są jedynie odbiorcami (a nie prosumentami), choć to właśnie oni mniej tej infrastruktury używają. Tylko później jakiekolwiek próby ucywilizowania sposobu utrzymania sieci są ciężkie do wprowadzenia – trudno się odbiera przywileje.
      ” Utrudni to życie nie tylko wytwórcom energii, ale i dystrybutorom, którzy sieć i tak będą musieli utrzymać,”[/quote]
      Teraz się dowiadujemy, że to prosumenci powodują największe koszty w sieci, bo przecież sieć wysokieko napięcia służy przede wszystkim do przesyłania pradu z solaru Kowalskiego do radia Nowaka 🙂 Ciekaw jestem co nasze lobby węglowe jeszcze wymyśli, żeby obrzydzić ludziom produkcję energii na własne potrzeby.[/quote]

      Tylko taki magik jak Pan potrafi „przesyłać prąd z solaru”.
      Chodzi nie tylko o używanie sieci do oddawania energii ale przede wszystkim o brak tej części kosztu utrzymania sieci, który byłby przypisany do energii pobranej. Ten koszt rozkłada się również na Pana. I to jest już poważny problem w niektórych stanach US bo to ci których nie stać na PV utrzymują sieć w coraz wyższych stawkach za dystrybucję.[/quote]
      No przecież do tej pory twierdził Pan, że prosumenci to takie mało znaczące zajwisko, hobbyści. Teraz się dowiadujemy, że prosumenci to decydująca siła w sieci. Co się w międzyczasie stało?[/quote]

      Sam Pan stawia tezy, których ja nigdy nie stawiałem i jeszcze chce Pan bym się do tego odnosił, to bez sensu.

      Uważam, że powinna być stała opłata za możliwość odbioru energii z sieci i stała opłata za możliwość dostawy energii do sieci (z określonym limitem ilości energii w obu przypadkach) dla odbiorców indywidualnych.[/quote]
      Czy się stoi, czy się leży tysiąc złotych się energetyce należy :-)[/quote]

      Otóż nie. Czy się ma możliwość odbierać lub/i wprowadzać energię do sieci wtedy się należy. Jeśli nie ma takiej możliwości wtedy się nie należy.
      To jest banalnie proste i sprawiedliwe. Odsyłam do komentarza ko-smi-ci powyżej – niezbyt często się z nim zgadzam ale to co w powyższym komentarzu napisał jest rozsądne.[/quote]
      Sieć przesyłowa jest dobrem wspólnym i nie może służyć interesom jedynie paru wielkich oligopolistów.[/quote]

      A co to jest „dobro wspólne” ? Bo mi czasami słusznie minionymi zajeżdża ? Czyżby za „dobro wspólne” nie trzeba było płacić ? Niech inni płacą ? otóż nie, trzeba. Nieuczciwe jest przerzucanie kosztów utrzymania sieci na innych.

     • To dobra wysokość premii, jeżeli ich suma nie przekracza kosztów awarii. Energetyka to połączenie wszystkich walorów wiedzy, umiejętności, inteligencji i talentu. Jak maszyna działa… no właśnie jak działa, to się zdaje, że to łatwizna. Wszystko sprowadzone to wtyczki i włącznika. Strażakowi z OSP też by się tak należało. Było by tak: Czy się stoi, czy się leży tysiąc złotych strażakowi się należy.

 2. Powietrzne pompy ciepła/klimatyzatory mogą odwrócić trend spadkowy zużycia.
  Wiele osób nie wierzy że są tanie w eksploatacji. Ale to powoli się zmienia i coraz więcej instalacji widać.
  Wprowadzenie zakazu palenia węglem powinno wspomóc ten kierunek.

 3. Ja bym poszedł bardziej w urządzenia – ludzie coraz częściej korzystają z energooszczędnych żarówek, a jeśli już używają starych to najczęściej są to żarówki 60W, a nie wcześniejsze 100W.

 4. trzeba przejść na stałą (bez części zmiennej) opłatę dystrybucyjną, rygorystycznie regulowaną, żeby goście nie szaleli z podwyżkami
  część zmienna w opłacie za dystrybucję nie ma sensu bo dystrybucja prawie nie ma kosztu zmiennego więc jej koszty nie zależą od przepływów ale przychody bardzo
  skutkiem tego tylko zadyma jest bo natura takiego setupu ustawia dystrybutorów po stronie oponentów energooszczędności
  a że górników też to mamy zaprogramowany kraj Polska w taki sposób żeby zużywać możliwie JAK NAJWIĘCEJ prądu
  nasze komputery nie znają drugiego takiego kraju na globie

 5. Motto: Nowy e-przemysł.

  Przesłanka – cytat: „Ale jeśli już kraj ma budować politykę gospodarczą w oparciu o założenie, że utrzymujemy popyt na energię na stabilnym poziomie (żeby nie spadło zapotrzebowanie na węgiel) to w przypadku firm rząd nie ma innych zachęt jak tylko utrzymywać ceny energii na akceptowalnym poziomie i stwarzać przyjazne warunki dla rozwoju biznesu.” – koniec cytatu.

  Wikipedia: „Działo elektronowe – element urządzeń wytwarzający odpowiednio skierowany strumień elektronów o odpowiedniej energii. Działo elektronowe jest elementem kineskopów, mikroskopów elektronowych, źródłem elektronów w akceleratorach cząstek.”

  Poznajemy zatem, że inżynierowie zastosowali strumień elektronów do konstrukcji urządzeń. Dlaczego nie uczynili tego energetycy? Za pomocą działa elektronowego można ułożyć poglądowy obraz instalacji do uzyskania stężenia elektronów w wodzie nienależących do cząsteczek wody, rysunek:

  strumień elektronów – 1[zbiornik z próżnią techniczną]2 – strumień wody

  1 – metoda wprowadzania elektronów do zbiornika z próżnią
  2 – metoda wprowadzania wody do zbiornika z elektronami

  Po wypełnieniu zbiornika elektronami zamykany jest strumień 1 i wprowadzany strumień 2.

  Wikipedia, Kineskop: „…Zasada działania… Elektrony emitowane przez katodę są formowane w wąską wiązkę przez działo elektronowe, następnie przyśpieszane przez anodę uderzają w powierzchnię ekranu pokrytą luminoforem wywołując jego świecenie…”

  Elektrony uderzały w powierzchnię ekranu i zarobili na tym telewizyjni. To teraz potrzeba by je np. zgromadzić w zbiorniku. Trzeba wymyślić reaktor chemiczny na swobodnych elektronach, aby coś produkował innowacyjnego w reakcjach chemiczny w środowisku elektronowym wraz z potrzebą energii elektrycznej, fali elektromagnetycznej, zmiennego pola elektrycznego (wstrząśnięte nie zmieszane) albo magnetycznego albo wysokiego napięcia… Trzeba wymyślić nowy elektronowy przemysł.

    • Możliwe jest co najmniej jedno wskazanie fizyczne ukazujące, dlaczego p/w idea nowego e-przemysłu nie jest realnie możliwa, a zatem nie warta badań. Czy czerwoni ją napiszą?

     • -4
      realista 2016-10-20 14:26 ma już -7, dlaczego MIT nie ma więcej od realisty?

      Coś musi być w idei nowego elektronowego przemysłu tak słabego, że nikt nie chce napisać – MIT napisz o tym na blogu profesora…. to osoba uznawana w Polsce za jedną z naj naj naj w wiedzy o energii i elektronach, ale dlaczego nie chcą napisać o tej słabości tylko klikają te czerwone minusy?

   • [quote name=”P.”]A u niektórych najpierw trzeba zastosować elektrowstrząsy, zeby im sie rozum zresetował.[/quote]

    Przemoc aby się zresetował?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej