Lidl uruchamia punkty ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Lidl uruchamia punkty ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Pierwsze dwa punkty ładowania aut elektrycznych zostaną uruchomione w czwartek, wraz z sześćsetnym sklepem Lidla w Polsce. Sam obiekt będzie zasilany panelami fotowoltaicznymi i ogrzewany geotermią wspieraną rekuperacją. Darmowe punkty ładowania uruchamiają też inne sieci sklepów.

Lidl otworzy swój 600. sklep jutro, 20 października, w Poznaniu. Placówka została wybudowana według nowego projektu i z wykorzystaniem nowych rozwiązań – w tym stacji z dwoma miejscami do ładowania aut o napędzie elektrycznym.

– Stacja będzie nieodpłatna, dostępna dla naszych klientów w godzinach otwarcia placówki. Jest to urządzenie uniwersalne, które może naładować baterie różnych typów samochodów elektrycznych. Dodatkowo będzie posiadała funkcję szybkiego ładowania, dzięki czemu w ciągu około 30 minut będzie można naładować baterie samochodu do poziomu ok. 80% – tłumaczy w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl Aleksandra Robaszkiewicz, PR Manager Lidl Polska.

Sklep będzie zasilany w energię elektryczną m.in. za pomocą paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu. Do ogrzewania i chłodzenia (pasywnego) przez posadzkę zostanie wykorzystana energia geotermalna dostarczana za pomocą gruntowych pomp ciepła.

W obiekcie zastosowano także zintegrowany system odzysku ciepła z lad chłodniczych oraz system wentylacji z rekuperacją (odzyskiem ciepła z wymienianego powietrza). Placówka będzie oświetlana wyłącznie za pomocą energooszczędnych LED-ów, pozwalających zmniejszyć zużycie energii o połowę. Sklep będzie wykorzystywał na własne potrzeby także zebrane wody deszczowe.

Ekologiczne rozwiązania powstały bez systemów wsparcia. Jak tłumaczy Piotr Czajkowski, prezes Caldoris Polska, dostarczającego podobne instalacje, to już nic niezwykłego i nie chodzi jedynie o wizerunek firmy. – To zwykły rachunek ekonomiczny, zwłaszcza dla firm o energochłonnej produkcji. Przy dobrze zwymiarowanej instalacji fotowoltaicznej oszczędności dla firmy w całym cyklu jej życia przekraczają nawet 3-krotnie sumę opłat abonamentowych w przypadku finansowania dostarczanego razem z urządzeniami. Czysty zysk firmy to często równowartość dwuletnich rachunków za energię elektryczną – wylicza.

Poznański sklep to najprawdopodobniej dopiero początek rozwoju takich instalacji w sklepach Lidla w Polsce. – W chwili obecnej rozważamy możliwość wprowadzenia kolejnych stacji ładowania samochodów elektrycznych w nowo powstałych sklepach Lidl w dużych miastach – ujawnia Aleksandra Robaszkiewicz.

Niemiecka sieć podobne rozwiązania testuje już także w innych krajach – m.in. Belgii i Wielkiej Brytanii. Pomysł na przyciąganie klientów za pomocą darmowych stacji ładowania samochodów elektrycznych w Europie realizują już także m.in. Aldi, E.Leclerc i Auchan. W Polsce szybkie stacje ładowania takich aut przy swoich sklepach buduje także IKEA.

Zgodnie z projektem rządowego „Pakietu na rzecz czystego transportu” w Polsce do 2020 roku powinno powstać 6 tys. zwykłych i 400 szybkich punktów ładowania samochodów elektrycznych. Zgodnie z unijnymi przepisami przynajmniej 10% z nich powinna być ogólnodostępna. W tej chwili szacunkowa liczba wszystkich punktów ładowania w Polsce wynosi 400 (niespełna 200 stacji).

Partnerzy działu

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Lidl uruchamia punkty ładowania samochodów elektrycznych w Polsce”

  • Zmartwię Cię, nawet przy 100% wykorzystaniu stacji ładowania pojazdów w godzinach otwarcia sklepu bilans miesięczny zużycia energii jest mniejszy niż porównywalnego obiektu z tradycyjną instalacją. Niestety Lidl nie dołoży się do nieekonomicznej elektrowni w Ostrołęce 🙁

   • [quote name=”Duster”]Zmartwię Cię, nawet przy 100% wykorzystaniu stacji ładowania pojazdów w godzinach otwarcia sklepu bilans miesięczny zużycia energii jest mniejszy niż porównywalnego obiektu z tradycyjną instalacją. Niestety Lidl nie dołoży się do nieekonomicznej elektrowni w Ostrołęce :-([/quote]

    Z tego co tam na dachu Lidl zamontuje to może ze 3, 4 chłodziarki i ze 2 kasy pociągnie …i to latem. A w tych swoich stacjach (póki co) ładuje bateria za free 🙂

    • I po co te półprawdy? Religia węglowa ma w naszym kraju chwilowy renesans, ale to tylko typowa chwilowa poprawa chorego pacjenta przed zgonem, inwestuje się w drogie ale bezsensowne leczenie (wspomniana Ostrołęka), ale to nic nie pomoże. Mit o dzialaniu pv tylko latem to spore nadużycie, sam sprawdziłem bo nigdy nie miałem przekonania do tej technologii. Od miesiąca ładuję coddziennie swój telefon wyłącznie ładowarką solarną z wbudowanym akumulatorem, która sobie cały czas stoi na parapecie okna. Słońca ostatnio niewiele, a jednak sprzęt daje radę. Lidl sobie wszystko policzył, tak jak pisałem zużyje mniej energii niż typowy sklep.

     • [quote name=”Duster”]I po co te półprawdy? Religia węglowa ma w naszym kraju chwilowy renesans, ale to tylko typowa chwilowa poprawa chorego pacjenta przed zgonem, inwestuje się w drogie ale bezsensowne leczenie (wspomniana Ostrołęka), ale to nic nie pomoże. Mit o dzialaniu pv tylko latem to spore nadużycie, sam sprawdziłem bo nigdy nie miałem przekonania do tej technologii. Od miesiąca ładuję coddziennie swój telefon wyłącznie ładowarką solarną z wbudowanym akumulatorem, która sobie cały czas stoi na parapecie okna. Słońca ostatnio niewiele, a jednak sprzęt daje radę. Lidl sobie wszystko policzył, tak jak pisałem zużyje mniej energii niż typowy sklep.[/quote]

      To nie są półprawdy.
      Przecież efektywność paneli zależy od nasłonecznienie prawda ?
      Ok, ja też mam taki kalkulator co to w niemal ciemnym pokoju pociągnie ale umówmy się to nie jest chłodziarka…

     • przekonamy się za miesiąc, dwa. Lidl zapewne udostępni bilans energetyczny obiektu. Jeżeli nasłonecznienie jest podobne jak za Odrą to ja już wiem jakie będą wyniki, ale nie uprzedzajmy faktów 🙂

 1. No tak, ale skoro 3 autka na pół godziny, to trzeba będzie stać w kolejce? Albo wyrwać się z roboty, żeby trafić na wolny kabel… A w dzień wolny? Zapomnij! Zobaczcie, jakie bywają kolejki na stacjach pod Ałchanami, a tam tankowanie w 2 minuty i 10 stanowisk… No nie wiem…

 2. Witam,
  wysłałem tą propozycję z 2 lata temu do Lidla i Biedronki. Niestety nie były zainteresowane, ale widzę że ktoś poszedł po rozum do głowy i liczyć się uczy.
  Pozdrawiam Wszystkich myślących.

 3. Data złoszenia:2017-06-12
  Numer zgłoszenia: 25697301

  Szanowny Panie,

  Uprzejmie informuję, iż stacja ładowania samochodów elektrycznych znajduje się poza ogólnodostępnym parkingiem dla samochodów osobowych
  i umożliwia ładowanie pojazdów elektrycznych pracownikom magazynu.

  Z poważaniem
  Renata Gumienna
  Lidl Polska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej