PGE szykuje się na rewolucję energetyczną

PGE szykuje się na rewolucję energetyczną

Nowa strategia Polskiej Grupy Energetycznej to reakcja na szybko zachodzące zmiany na rynku energii elektrycznej. Ma pomóc spółce przetrwać i rozwijać się w nowych obszarach. Sukces PGE zależeć będzie od tego, czy spółka będzie w stanie realizować ambitne plany i na co pozwoli jej właściciel.

Zaostrzanie norm ochrony środowiska, ograniczanie emisji dwutlenku węgla, rosnąca opłacalność „zielonej” energetyki i coraz silniejsza presja konkurencyjna ze strony sąsiednich rynków energii – to kluczowe wyzwania zidentyfikowane w odświeżonych strategiach zarówno Taurona – przedstawionej w poniedziałek – jak i Polskiej Grupy Energetycznej – opublikowanej we wtorek.

Zobacz także: Co w nowej strategii Taurona?

Obie strategie charakteryzuje jeszcze jedno – dość krótki horyzont. W przypadku Taruona to 2025 rok, z kolei wczorajsza aktualizacja strategii PGE sięga jedynie 2020 roku, a więc aż o 15 lat krócej, niż pierwotna treść tego dokumentu z 2012 roku. Pięcioletni horyzont charakteryzuje branże, w których następują szybkie zmiany technologiczne i wyraźnie są one spodziewane przez obie spółki. Przesądzić mogła jeszcze jedna – bardziej prozaiczna przyczyna – eksperci ze spółek energetycznych spodziewają się, że realizacja obietnic politycznych rządu o dalszym stawianiu na energetykę węglową będzie niezwykle trudna do obronienia przed mniejszościowymi akcjonariuszami i instytucjami finansującymi. Krótszy horyzont pozwala im manewrować pomiędzy oczekiwaniami większościowego właściciela i pozostałych interesariuszy.

Zgodnie z nową strategią PGE, podobnie jak inne zachodnioeuropejskie koncerny, oddziela elektrownie węglowe od pozostałych aktywów. Od dawna osobno funkcjonuje już segment wytwarzania opartego na odnawialnych źródłach, teraz oddzielnie rozwijać mają się także ciepłownie i elektrociepłownie. Po ostatnich, sięgających niemal 9 mld zł, odpisach (zobacz: PGE chce być mniej węglowa) niewielka elektrociepłownia biomasowa w Szczecinie o mocy 69 MWe jest już warta więcej, niż dwie ogromne elektrownie Turów i Dolna Odra razem wzięte (o łącznej mocy ponad 2800 MW). To skala problemu z jakim będzie się musiała zmierzyć grupa.

Dostosowanie wytwarzania do nowych potrzeb

Po raz pierwszy w strategii PGE znalazła się odpowiedź na jedno z kluczowych wyzwań – dostosowania do zmieniającego się rynku energii z coraz większym udziałem niestabilnych źródeł (wiatrowych i słonecznych). PGE chce w wybranych jednostkach zmniejszyć tzw. minimum techniczne, a więc minimalne obciążenie bloku energetycznego, aż o 20 punktów procentowych (obecnie bloki węglowe zwykle nie mogą pracować poniżej połowy swojej mocy zainstalowanej). Jednocześnie czas ich rozruchu ma się skrócić o 10%, a szybkość zmiany obciążenia o 10% na minutę, dzięki czemu bloki węglowe będą wstanie elastycznie uzupełniać skoki w produkcji wiatrowej i słonecznej. To pozwoli im łatwiej zarabiać na rynku z rosnącym udziałem OZE.

Powrócił także, podkreślony w pierwotnej strategii z 2012 roku, a następnie pominięty w aktualizacji sprzed dwóch lat, pomysł budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy 1000 MW. Chociaż PGE nie będzie wstanie wybudować jej do 2020 roku, to ma nadzieję, że do tego czasu uda jej się wygrać aukcję na zakup energii z tej instalacji. Budowa tak potężnego obiektu mogłaby istotnie pobudzić przemysł stoczniowy. Oznaczałaby ponadto dla spółki niemal pewny zysk.

Usługi dla klientów

Także PGE Dystrybucja ma sięgnąć po nowe technologie, jak choćby inspekcja sieci elektrycznych dronami, oferowana już przez polskie firmy, czy mechanizmy elastycznego zarządzania sieciami przy rosnącym udziale źródeł odnawialnych. System inteligentnych liczników nadal będzie rozwijany, chociaż wciąż w formie pilotaży. Całość ma znacznie ograniczyć przerwy w dostawach energii. Z kolei nowi odbiorcy mają być przyłączani średnio w ciągu pół roku, zamiast niemal roku, jak to się dzieje obecnie.

PGE prognozuje rosnącą opłacalność mikroinstalacji do produkcji energii przez samych odbiorców, dlatego chce wejść na ten rynek oferując im kompleksowe usługi w tym zakresie. Grupa chce także rozwinąć usługi doradcze w zakresie efektywności energetycznej i oferować swoim klientom dodatkowe produkty (m.in. gaz ziemny, który jest już w ofercie, ale na razie mało eksponowany). PGE chce także postawić na rozwój nowych technologii służących do obsługi samochodów elektrycznych oraz magazynowanie energii.

Zapędy polityków

Wiele z elementów, które zostały podkreślone w aktualizacji strategii znalazły się w niej po raz pierwszy już w 2012 roku lub zostały dodane w aktualizacji z 2014 roku (zobacz: Strategia PGE pod lupą). O ile spółka wywiązała się z tego, na czym zna się najlepiej – inwestycji w duże bloki konwencjonalne (choć i tu nie obyło się bez problemów), to zapisane wcześniej plany budowy przynajmniej 1000 MW w lądowych farmach wiatrowych, wprowadzenia innowacyjnych produktów dla klientów, rozwoju infrastruktury e-mobilty, wzrostu EBITDA do 10 mld zł, czy przeznaczania min. 1,5% zysku netto na badania i rozwój doczekały się do tej pory najwyżej częściowej realizacji.

Ogromne znaczenie w realizacji nowych planów będzie mieć także postawa właściciela. Podstawowym wskaźnikiem, jakim kierować ma się PGE przy podejmowaniu decyzji ma być stopa zwrotu na zainwestowanym kapitale (tzw. wskaźnik ROIC). Tymczasem już kilkukrotnie PGE była zmuszana do inwestowania w aktywa, które nie gwarantują jej najlepszych efektów ekonomicznych – jak chociażby budowa bloków węglowych w Opolu i Turowie bez systemu wsparcia, ratowanie bankrutującej Kompanii Węglowej (dzisiaj PGG), czy poszukiwanie gazu łupkowego.

Jeżeli zapędy do ręcznego sterowania grupą przez polityków nadal będą tak silne, PGE zamiast dobrze obranego kursu w przyszłość, będzie dryfować tracąc cenny czas i pieniądze.

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “PGE szykuje się na rewolucję energetyczną”

 1. Wszystko ok, ale czy audytorzy w PGE sprawdzają wydatki na tak zwany „projekt Gubin”. Podpowiadamy. Gdyby tak porównać komu, ile i za co płacił Lubuski Urząd Marszałkowski – z tym komu, ile i za co płaciła Polska Grupa Energetyczna. Ciekawe co by wyszło? O jakości tej słynnej już dokumentacji szkoda nawet wspominać. Ale w sumie dobrze się stało, że po zakupieniu w 2010 PWE Gubin spółki zoo, JUŻ!!! w 2016 w PGE zauważyli, że Gubin leży nad granicą i będzie potrzebna zgoda niemieckich sąsiadów.

  • [quote name=”kochanek beaty sz.”]Wszystko ok, ale czy audytorzy w PGE sprawdzają wydatki na tak zwany „projekt Gubin”. Podpowiadamy. Gdyby tak porównać komu, ile i za co płacił Lubuski Urząd Marszałkowski – z tym komu, ile i za co płaciła Polska Grupa Energetyczna. Ciekawe co by wyszło? O jakości tej słynnej już dokumentacji szkoda nawet wspominać. Ale w sumie dobrze się stało, że po zakupieniu w 2010 PWE Gubin spółki zoo, JUŻ!!! w 2016 w PGE zauważyli, że Gubin leży nad granicą i będzie potrzebna zgoda niemieckich sąsiadów.[/quote]

   Jak PGE chce uzyskać zgodę ekologicznych niemieckich gmin na odkrywkę po polskiej stronie?

   • [quote name=”taka sytuacja”][quote name=”kochanek beaty sz.”]Wszystko ok, ale czy audytorzy w PGE sprawdzają wydatki na tak zwany „projekt Gubin”. Podpowiadamy. Gdyby tak porównać komu, ile i za co płacił Lubuski Urząd Marszałkowski – z tym komu, ile i za co płaciła Polska Grupa Energetyczna. Ciekawe co by wyszło? O jakości tej słynnej już dokumentacji szkoda nawet wspominać. Ale w sumie dobrze się stało, że po zakupieniu w 2010 PWE Gubin spółki zoo, JUŻ!!! w 2016 w PGE zauważyli, że Gubin leży nad granicą i będzie potrzebna zgoda niemieckich sąsiadów.[/quote]

    Jak PGE chce uzyskać zgodę ekologicznych niemieckich gmin na odkrywkę po polskiej stronie?[/quo

    Może audytorzy w PGE nie kojarzą gdzie leży Gubin? Może myślą, że to kolejna odkrywka na potrzeby elektrowni w Turowie? Dlatego wydatki na wszystkie idiotyczne konferencje w sprawie Gubina, utrzymanie biura w Gubinie, kolejne bzdurne analizy są zatwierdzane.

    • [quote name=”DRUID”][quote name=”taka sytuacja”][quote name=”kochanek beaty sz.”]Wszystko ok, ale czy audytorzy w PGE sprawdzają wydatki na tak zwany „projekt Gubin”. Podpowiadamy. Gdyby tak porównać komu, ile i za co płacił Lubuski Urząd Marszałkowski – z tym komu, ile i za co płaciła Polska Grupa Energetyczna. Ciekawe co by wyszło? O jakości tej słynnej już dokumentacji szkoda nawet wspominać. Ale w sumie dobrze się stało, że po zakupieniu w 2010 PWE Gubin spółki zoo, JUŻ!!! w 2016 w PGE zauważyli, że Gubin leży nad granicą i będzie potrzebna zgoda niemieckich sąsiadów.[/quote]

     Jak PGE chce uzyskać zgodę ekologicznych niemieckich gmin na odkrywkę po polskiej stronie?[/quo

     Może audytorzy w PGE nie kojarzą gdzie leży Gubin? Może myślą, że to kolejna odkrywka na potrzeby elektrowni w Turowie? Dlatego wydatki na wszystkie idiotyczne konferencje w sprawie Gubina, utrzymanie biura w Gubinie, kolejne bzdurne analizy są zatwierdzane.[/quote]

     Z punktu widzenia Warszawy – Gubin leży obok Turowa!
     I kto tam w PGE będzie wracał do 2010 roku? Albo przejmował się jakością kupowanych raportów od ekspertów z AGH.
     😀

   • [quote name=”taka sytuacja”][quote name=”kochanek beaty sz.”]Wszystko ok, ale czy audytorzy w PGE sprawdzają wydatki na tak zwany „projekt Gubin”. Podpowiadamy. Gdyby tak porównać komu, ile i za co płacił Lubuski Urząd Marszałkowski – z tym komu, ile i za co płaciła Polska Grupa Energetyczna. Ciekawe co by wyszło? O jakości tej słynnej już dokumentacji szkoda nawet wspominać. Ale w sumie dobrze się stało, że po zakupieniu w 2010 PWE Gubin spółki zoo, JUŻ!!! w 2016 w PGE zauważyli, że Gubin leży nad granicą i będzie potrzebna zgoda niemieckich sąsiadów.[/quote]

    Jak PGE chce uzyskać zgodę ekologicznych niemieckich gmin na odkrywkę po polskiej stronie?[/quote]

    PGE chce planować, a nie uzyskiwać jakieś zgody. Najlepiej zarabia się na planowaniu. Nikt nie kontroluje tych wszystkich lipnych raportów, które zakupuje KGHM, PGE, Tauron. PiS zajął się reprywatyzacją w Warszawie. Energetyką zajmą się w przyszłości lub się nie zajmą, bo ich eksperci zaczną planować.

  • [quote name=”kochanek beaty sz.”]Wszystko ok, ale czy audytorzy w PGE sprawdzają wydatki na tak zwany „projekt Gubin”. Podpowiadamy. Gdyby tak porównać komu, ile i za co płacił Lubuski Urząd Marszałkowski – z tym komu, ile i za co płaciła Polska Grupa Energetyczna. Ciekawe co by wyszło? O jakości tej słynnej już dokumentacji szkoda nawet wspominać. Ale w sumie dobrze się stało, że po zakupieniu w 2010 PWE Gubin spółki zoo, JUŻ!!! w 2016 w PGE zauważyli, że Gubin leży nad granicą i będzie potrzebna zgoda niemieckich sąsiadów.[/quote]

   GENIUSZE w działaniu! a podatnicy płacą

 2. Projekt GUBIN to jest najlepszy przykład złodziejskiej działalności PO-PSL.
  Wystarczy cofnąć się do 2010, kiedy PGE kupiło PWE Gubin Sp. zoo.
  Potem już tylko kopali głębiej, czyli kradli dalej.
  Panie Ziobro – zapraszamy do Gubina!

  • Gubin to jeden z wielu przykładów projektów energetycznych robionych pod polityczne zamówienie bez analizy ekonomicznej.

   • [quote name=”realista”]Gubin to jeden z wielu przykładów projektów energetycznych robionych pod polityczne zamówienie bez analizy ekonomicznej.[/quote]

    jakie polityczne zamówienie? miliony złotych ukradziono z PGE i to nazywasz „politycznym zamówieniem”? To się nazywa ewentualnie brakiem nadzoru właścicielskiego, niekompetencją i złodziejstwem, a nie politycznym zamówieniem…

    • [quote name=”Guest”][quote name=”realista”]Gubin to jeden z wielu przykładów projektów energetycznych robionych pod polityczne zamówienie bez analizy ekonomicznej.[/quote]

     jakie polityczne zamówienie? miliony złotych ukradziono z PGE i to nazywasz „politycznym zamówieniem”? To się nazywa ewentualnie brakiem nadzoru właścicielskiego, niekompetencją i złodziejstwem, a nie politycznym zamówieniem…[/quote]
     Jak na polityczny kociokwik jaki zrobiono wokół tzw. kompleksu gubińskiego, to i tak PGE wtopiło w ten projekt stosunkowo mało. Porównaj to np. z zamieszaniem i kosztami wokół jądrówki w Gąskach, ze o Żarnowcu bis nie wspomnę. Moim zdaniem najwięcej kasy wtopił tam samorząd wojewódzki z Zielonej Góry no i okoliczni mieszkańcy, których ich właśni politycy zamknęli na dziesięć lat w skansenie węglowym. Ciekaw tylko jestem czy jakiś sprytny prawnik zrobi z tego jakiś pozew zbiorowy, bo w końcu nieczęsto się zdarza, aby województwo przez dziesięć lat blokowało dwie gminy tylko dlatego, że ktoś przeczytał w gazecie, że kiedyś, może powstanie tam jakaś kopalnia odkrywkowa .

     • [quote name=”realista”][quote name=”Guest”][quote name=”realista”]Gubin to jeden z wielu przykładów projektów energetycznych robionych pod polityczne zamówienie bez analizy ekonomicznej.[/quote]

      jakie polityczne zamówienie? miliony złotych ukradziono z PGE i to nazywasz „politycznym zamówieniem”? To się nazywa ewentualnie brakiem nadzoru właścicielskiego, niekompetencją i złodziejstwem, a nie politycznym zamówieniem…[/quote]
      Jak na polityczny kociokwik jaki zrobiono wokół tzw. kompleksu gubińskiego, to i tak PGE wtopiło w ten projekt stosunkowo mało. Porównaj to np. z zamieszaniem i kosztami wokół jądrówki w Gąskach, ze o Żarnowcu bis nie wspomnę. Moim zdaniem najwięcej kasy wtopił tam samorząd wojewódzki z Zielonej Góry no i okoliczni mieszkańcy, których ich właśni politycy zamknęli na dziesięć lat w skansenie węglowym. Ciekaw tylko jestem czy jakiś sprytny prawnik zrobi z tego jakiś pozew zbiorowy, bo w końcu nieczęsto się zdarza, aby województwo przez dziesięć lat blokowało dwie gminy tylko dlatego, że ktoś przeczytał w gazecie, że kiedyś, może powstanie tam jakaś kopalnia odkrywkowa .[/quote]

      Ty ciągle o 20 milionach wydanych przez PGE Gubin.
      Sprawdź ile PGE zapłaciło za PWE GUBIN w czerwcu 2010 roku.
      To był punkt kulminacyjny całej ściemy.

    • [quote name=”Guest”][quote name=”realista”]Gubin to jeden z wielu przykładów projektów energetycznych robionych pod polityczne zamówienie bez analizy ekonomicznej.[/quote]

     jakie polityczne zamówienie? miliony złotych ukradziono z PGE i to nazywasz „politycznym zamówieniem”? To się nazywa ewentualnie brakiem nadzoru właścicielskiego, niekompetencją i złodziejstwem, a nie politycznym zamówieniem…[/quote]
     Księgi o tym pisać. Może kiedyś jakiś dziennikarz zechce prześledzić jak się te 20 milionów rozeszło. Temat na pewno bardzo ciekawy. Zwłaszcza, że w pierwszych latach PGE Gubin publikowało dużo cyfr i nazwisk. Potem im przeszło.

    • jakie polityczne zamówienie? miliony złotych ukradziono z PGE i to nazywasz „politycznym zamówieniem”? To się nazywa ewentualnie brakiem nadzoru właścicielskieg o, niekompetencją i złodziejstwem, a nie politycznym zamówieniem…

     Wystarczy ratowanie górnictwa nazwać obroną interesu narodowego. Wtedy szczęki w dół, łapy precz i można wszystko. Wbrew analizie ekonomicznej, logice i … interesowi narodowemu.

 3. W sumie dziwne, jeżeli spółka skarbu państwa latami wydaje miliony złotych na planowanie inwestycji wszech czasów, całe lubuski płaci haracz (też w milionach) dla firm kooperujących z planowaczami, a tu nagle PROJEKT znika i okazuje się, że jest nieopłacalny i niemożliwy do zrealizowania, bo Gubin sąsiaduje z Niemcami!!!
  Od 2010 granica się przesunęła? Przecież już w 2010 znany był jej przebieg. I jak zwykle nie ma winnych. Przecież ktoś w PGE zatwierdził zakup w 2010 małej spółeczki z wielkimi planami. Pan Grad? Czy ktoś inny? Ile PGE zapłaciło w 2010 za PWE Gubin spółkę zoo i komu????? Społeczeństwo domaga się odpowiedzi.

  • [quote name=”Mr Ziobro PLEASE…”]W sumie dziwne, jeżeli spółka skarbu państwa latami wydaje miliony złotych na planowanie inwestycji wszech czasów, całe lubuski płaci haracz (też w milionach) dla firm kooperujących z planowaczami, a tu nagle PROJEKT znika i okazuje się, że jest nieopłacalny i niemożliwy do zrealizowania, bo Gubin sąsiaduje z Niemcami!!!
   Od 2010 granica się przesunęła? Przecież już w 2010 znany był jej przebieg. I jak zwykle nie ma winnych. Przecież ktoś w PGE zatwierdził zakup w 2010 małej spółeczki z wielkimi planami. Pan Grad? Czy ktoś inny? Ile PGE zapłaciło w 2010 za PWE Gubin spółkę zoo i komu????? Społeczeństwo domaga się odpowiedzi.[/quote]

   Może przy okazji odpowiedź kto sponsoruje organizacje przeciwników Gubina ? To też ciekawy temat…

   • [quote name=”Mattt”][quote name=”Mr Ziobro PLEASE…”]W sumie dziwne, jeżeli spółka skarbu państwa latami wydaje miliony złotych na planowanie inwestycji wszech czasów, całe lubuski płaci haracz (też w milionach) dla firm kooperujących z planowaczami, a tu nagle PROJEKT znika i okazuje się, że jest nieopłacalny i niemożliwy do zrealizowania, bo Gubin sąsiaduje z Niemcami!!!
    Od 2010 granica się przesunęła? Przecież już w 2010 znany był jej przebieg. I jak zwykle nie ma winnych. Przecież ktoś w PGE zatwierdził zakup w 2010 małej spółeczki z wielkimi planami. Pan Grad? Czy ktoś inny? Ile PGE zapłaciło w 2010 za PWE Gubin spółkę zoo i komu????? Społeczeństwo domaga się odpowiedzi.[/quote]

    Może przy okazji odpowiedź kto sponsoruje organizacje przeciwników Gubina ? To też ciekawy temat…[/quote]
    Przecież wiadomo kto chce zamienić Gubin i okolicę w brunatną dziurę. W sprawozdaniach PGE Gubin jest podobno dokładnie opisane kto i ile.

 4. Co za bzdury wypisuje zielona pani i łącznik organizacji ekologicznych z niemcami. Niech się rozliczy z pieniędzy ze stowarzyszenia a potem zabiera głos !

 5. A jeszcze parę lat temu łupki, trzy atomówki, kompleks węglowy w Gubinie i jeszcze ze dwadzieścia innych planów. A teraz zostało tylko ratowanie nieratowalnych kopalń. Szkoda PGE.

 6. no nareszcie COŚ!

  czy akcje Elonów Musków i tych wszystkich takich poleciały dzisiaj od tego w dół na łeb na szyję?

  • [quote name=”kos-mi-ci”]no nareszcie COŚ!

   czy akcje Elonów Musków i tych wszystkich takich poleciały dzisiaj od tego w dół na łeb na szyję?[/quote]

   Tesla leci w dół od pół roku – dziś balansuje na około 200 $ za akcję (czyli jakieś 25-30% w dół w niecałe pół roku), jeśli przebije 200 to droga do 140$ otwarta. Akcjonariuszom najwyraźniej nie spodobał się pomysł ratowania przez Teslę nierentownego biznesu solarnego Muska.

   • [quote name=”Mattt”][quote name=”kos-mi-ci”]no nareszcie COŚ!

    czy akcje Elonów Musków i tych wszystkich takich poleciały dzisiaj od tego w dół na łeb na szyję?[/quote]

    Tesla leci w dół od pół roku – dziś balansuje na około 200 $ za akcję (czyli jakieś 25-30% w dół w niecałe pół roku), jeśli przebije 200 to droga do 140$ otwarta. Akcjonariuszom najwyraźniej nie spodobał się pomysł ratowania przez Teslę nierentownego biznesu solarnego Muska.[/quote]
    JSW minus 70%. Ciekawi mnie Pana komentarz w kontekście Pańskich powyższych stwierdzeń.

    • [quote name=”realista”][quote name=”Mattt”][quote name=”kos-mi-ci”]no nareszcie COŚ!

     czy akcje Elonów Musków i tych wszystkich takich poleciały dzisiaj od tego w dół na łeb na szyję?[/quote]

     Tesla leci w dół od pół roku – dziś balansuje na około 200 $ za akcję (czyli jakieś 25-30% w dół w niecałe pół roku), jeśli przebije 200 to droga do 140$ otwarta. Akcjonariuszom najwyraźniej nie spodobał się pomysł ratowania przez Teslę nierentownego biznesu solarnego Muska.[/quote]
     JSW minus 70%. Ciekawi mnie Pana komentarz w kontekście Pańskich powyższych stwierdzeń.[/quote]

     JSW w tym samym okresie, ostatniego półrocza, zwiększyło swoja wartość tak z grubsza licząc ponad trzykrotnie. Duża w tym zasługa rosnących cen węgla koksującego i oszcędności w samej spółce.

     • [quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”][quote name=”kos-mi-ci”]no nareszcie COŚ!

      czy akcje Elonów Musków i tych wszystkich takich poleciały dzisiaj od tego w dół na łeb na szyję?[/quote]

      Tesla leci w dół od pół roku – dziś balansuje na około 200 $ za akcję (czyli jakieś 25-30% w dół w niecałe pół roku), jeśli przebije 200 to droga do 140$ otwarta. Akcjonariuszom najwyraźniej nie spodobał się pomysł ratowania przez Teslę nierentownego biznesu solarnego Muska.[/quote]
      JSW minus 70%. Ciekawi mnie Pana komentarz w kontekście Pańskich powyższych stwierdzeń.[/quote]

      JSW w tym samym okresie, ostatniego półrocza, zwiększyło swoja wartość tak z grubsza licząc ponad trzykrotnie. Duża w tym zasługa rosnących cen węgla koksującego i oszcędności w samej spółce.[/quote]
      Czyli podsumujmy, jak coś spadło w ciągu pół roku o 30% to mogiła, a jak coś spadło w ciągu paru lat o 70% to jest to champion ekonomiczny :-)Zaczynam powoli rozumieć logikę lobby węglowego.

     • [quote name=”realista”][quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”][quote name=”kos-mi-ci”]no nareszcie COŚ!

      czy akcje Elonów Musków i tych wszystkich takich poleciały dzisiaj od tego w dół na łeb na szyję?[/quote]

      Tesla leci w dół od pół roku – dziś balansuje na około 200 $ za akcję (czyli jakieś 25-30% w dół w niecałe pół roku), jeśli przebije 200 to droga do 140$ otwarta. Akcjonariuszom najwyraźniej nie spodobał się pomysł ratowania przez Teslę nierentownego biznesu solarnego Muska.[/quote]
      JSW minus 70%. Ciekawi mnie Pana komentarz w kontekście Pańskich powyższych stwierdzeń.[/quote]

      JSW w tym samym okresie, ostatniego półrocza, zwiększyło swoja wartość tak z grubsza licząc ponad trzykrotnie. Duża w tym zasługa rosnących cen węgla koksującego i oszcędności w samej spółce.[/quote]
      Czyli podsumujmy, jak coś spadło w ciągu pół roku o 30% to mogiła, a jak coś spadło w ciągu paru lat o 70% to jest to champion ekonomiczny :-)Zaczynam powoli rozumieć logikę lobby węglowego.[/quote]

      Nie szanowny Panie.
      Obawiam się, że nie ma Pan za grosz zmysłu analitycznego 😉 – dla Pana jest albo „mogiła” albo „champion ekonomiczny” czyli albo czarne albo białe, nic pośrodku a tymczasem w świecie najczęściej spotykamy różne odcienie szarości :). I proszę zauważyć, że ja nie oceniałem subiektywnie kondycji jednej czy drugiej spółki, same suche fakty.

     • [quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”][quote name=”kos-mi-ci”]no nareszcie COŚ!

      czy akcje Elonów Musków i tych wszystkich takich poleciały dzisiaj od tego w dół na łeb na szyję?[/quote]

      Tesla leci w dół od pół roku – dziś balansuje na około 200 $ za akcję (czyli jakieś 25-30% w dół w niecałe pół roku), jeśli przebije 200 to droga do 140$ otwarta. Akcjonariuszom najwyraźniej nie spodobał się pomysł ratowania przez Teslę nierentownego biznesu solarnego Muska.[/quote]
      JSW minus 70%. Ciekawi mnie Pana komentarz w kontekście Pańskich powyższych stwierdzeń.[/quote]

      JSW w tym samym okresie, ostatniego półrocza, zwiększyło swoja wartość tak z grubsza licząc ponad trzykrotnie. Duża w tym zasługa rosnących cen węgla koksującego i oszcędności w samej spółce.[/quote]
      Czyli podsumujmy, jak coś spadło w ciągu pół roku o 30% to mogiła, a jak coś spadło w ciągu paru lat o 70% to jest to champion ekonomiczny :-)Zaczynam powoli rozumieć logikę lobby węglowego.[/quote]

      Nie szanowny Panie.
      Obawiam się, że nie ma Pan za grosz zmysłu analitycznego 😉 – dla Pana jest albo „mogiła” albo „champion ekonomiczny” czyli albo czarne albo białe, nic pośrodku a tymczasem w świecie najczęściej spotykamy różne odcienie szarości :). I proszę zauważyć, że ja nie oceniałem subiektywnie kondycji jednej czy drugiej spółki, same suche fakty.[/quote]
      Po prostu jedna spółka (JSW) stracił 70% wartości, a druga (Tesla) 30%. I jeśli sugeruje Pan, że ten 30% spadek to katastrofa to się zastanawiam dlaczego spadek 70% Pana nie zadziwia. Jak widać ideologia jest ważniejsza od analizy.

     • [quote name=”realista”][quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”][quote name=”realista”][quote name=”Mattt”][quote name=”kos-mi-ci”]no nareszcie COŚ!

      czy akcje Elonów Musków i tych wszystkich takich poleciały dzisiaj od tego w dół na łeb na szyję?[/quote]

      Tesla leci w dół od pół roku – dziś balansuje na około 200 $ za akcję (czyli jakieś 25-30% w dół w niecałe pół roku), jeśli przebije 200 to droga do 140$ otwarta. Akcjonariuszom najwyraźniej nie spodobał się pomysł ratowania przez Teslę nierentownego biznesu solarnego Muska.[/quote]
      JSW minus 70%. Ciekawi mnie Pana komentarz w kontekście Pańskich powyższych stwierdzeń.[/quote]

      JSW w tym samym okresie, ostatniego półrocza, zwiększyło swoja wartość tak z grubsza licząc ponad trzykrotnie. Duża w tym zasługa rosnących cen węgla koksującego i oszcędności w samej spółce.[/quote]
      Czyli podsumujmy, jak coś spadło w ciągu pół roku o 30% to mogiła, a jak coś spadło w ciągu paru lat o 70% to jest to champion ekonomiczny :-)Zaczynam powoli rozumieć logikę lobby węglowego.[/quote]

      Nie szanowny Panie.
      Obawiam się, że nie ma Pan za grosz zmysłu analitycznego 😉 – dla Pana jest albo „mogiła” albo „champion ekonomiczny” czyli albo czarne albo białe, nic pośrodku a tymczasem w świecie najczęściej spotykamy różne odcienie szarości :). I proszę zauważyć, że ja nie oceniałem subiektywnie kondycji jednej czy drugiej spółki, same suche fakty.[/quote]
      Po prostu jedna spółka (JSW) stracił 70% wartości, a druga (Tesla) 30%. I jeśli sugeruje Pan, że ten 30% spadek to katastrofa to się zastanawiam dlaczego spadek 70% Pana nie zadziwia. Jak widać ideologia jest ważniejsza od analizy.[/quote]

      Po raz kolejny NIE Szanowny Panie
      1. nic nie sugeruję – proszę mi wskazać moja sugestię ?
      2. Napisał Pan bzdurę bo porównanie odnosi się do różnych okresów czasu.

 7. na wydatkach na „GUBIN” najłatwiej prześledzić, kto i jak wyciąga kasę ze spółek skarbu państwa. Kasę podatników. Ciekawe dlaczego PiS jeszcze się tym nie zajął? Nie ma tam ambitnych młodych?
  Może redakcja WN dowie się ile i komu PGE zapłaciło w 2010 roku za PWE Gubin Spółkę zoo – to była bardzo ciekawa „inwestycja”

  • [quote name=”tylko pytam”]na wydatkach na „GUBIN” najłatwiej prześledzić, kto i jak wyciąga kasę ze spółek skarbu państwa. Kasę podatników. Ciekawe dlaczego PiS jeszcze się tym nie zajął? Nie ma tam ambitnych młodych?
   Może redakcja WN dowie się ile i komu PGE zapłaciło w 2010 roku za PWE Gubin Spółkę zoo – to była bardzo ciekawa „inwestycja”[/quote]

   W lutym 2010 Konin, czyli pan S. nabyli 50% udziałów PWE Gubin Sp. zoo – nabyli je od państwowej ENEI – zostali w ten sposób 100 % właścicielem spółki PWE Gubin, której wartość była żadna, ale już w czerwcu – sprzedali całą spółkę zoo państwowemu PGE!!! Państwowe PGE kupiło, bo nadzoru właścicielskiego w tej firmie nie ma. Tak się zostaje w Polsce miliarderem. Gratulujemy panu Solorzowi szybkiej sprawnej umiejętności czyszczenia z kasy spółek skarbu państwa!

   • [quote name=”DRUID”][quote name=”tylko pytam”]na wydatkach na „GUBIN” najłatwiej prześledzić, kto i jak wyciąga kasę ze spółek skarbu państwa. Kasę podatników. Ciekawe dlaczego PiS jeszcze się tym nie zajął? Nie ma tam ambitnych młodych?
    Może redakcja WN dowie się ile i komu PGE zapłaciło w 2010 roku za PWE Gubin Spółkę zoo – to była bardzo ciekawa „inwestycja”[/quote]

    W lutym 2010 Konin, czyli pan S. nabyli 50% udziałów PWE Gubin Sp. zoo – nabyli je od państwowej ENEI – zostali w ten sposób 100 % właścicielem spółki PWE Gubin, której wartość była żadna, ale już w czerwcu – sprzedali całą spółkę zoo państwowemu PGE!!! Państwowe PGE kupiło, bo nadzoru właścicielskiego w tej firmie nie ma. Tak się zostaje w Polsce miliarderem. Gratulujemy panu Solorzowi szybkiej sprawnej umiejętności czyszczenia z kasy spółek skarbu państwa![/quote]

    Jakie były kwoty tych transakcji? Gdzie można znaleźć tę informację? Za ile KWB Konin kupił 50% udziałów w PWE Gubin od enei w lutym? I za ile sprzedał całą PWE Gubin do PGE w czerwcu?

    • [quote name=”?”][quote name=”DRUID”][quote name=”tylko pytam”]na wydatkach na „GUBIN” najłatwiej prześledzić, kto i jak wyciąga kasę ze spółek skarbu państwa. Kasę podatników. Ciekawe dlaczego PiS jeszcze się tym nie zajął? Nie ma tam ambitnych młodych?
     Może redakcja WN dowie się ile i komu PGE zapłaciło w 2010 roku za PWE Gubin Spółkę zoo – to była bardzo ciekawa „inwestycja”[/quote]

     W lutym 2010 Konin, czyli pan S. nabyli 50% udziałów PWE Gubin Sp. zoo – nabyli je od państwowej ENEI – zostali w ten sposób 100 % właścicielem spółki PWE Gubin, której wartość była żadna, ale już w czerwcu – sprzedali całą spółkę zoo państwowemu PGE!!! Państwowe PGE kupiło, bo nadzoru właścicielskiego w tej firmie nie ma. Tak się zostaje w Polsce miliarderem. Gratulujemy panu Solorzowi szybkiej sprawnej umiejętności czyszczenia z kasy spółek skarbu państwa![/quote]

     Jakie były kwoty tych transakcji? Gdzie można znaleźć tę informację? Za ile KWB Konin kupił 50% udziałów w PWE Gubin od enei w lutym? I za ile sprzedał całą PWE Gubin do PGE w czerwcu?[/quote]

     Kto szuka ten znajdzie.
     Podpowiem jeszcze jedno w 2010 Solorz nie był jeszcze właścicielem KWB Konin – kupił ją dopiero w 2012, za jedyne 175 milionów złotych.

     Tym bardziej trzeba znaleźć informację – za ile PGE kupiło w czerwcu 2010 roku 100 % udziałów w PWE Gubin.

     Dobrze by było porównać te dwie kwoty. Zakupienie Gubina w 2010 – projektu niemożliwego do zrealizowania z wielu powodów – na przykład wymagane jest uzyskanie zgody Niemców. Z kwotą z 2012 roku – 175 milionów złotych – za dwie funkcjonujące kopalnie, posiadające wszelkie możliwe zgody.

     • [quote name=”taka sytuacja”][quote name=”?”][quote name=”DRUID”][quote name=”tylko pytam”]na wydatkach na „GUBIN” najłatwiej prześledzić, kto i jak wyciąga kasę ze spółek skarbu państwa. Kasę podatników. Ciekawe dlaczego PiS jeszcze się tym nie zajął? Nie ma tam ambitnych młodych?
      Może redakcja WN dowie się ile i komu PGE zapłaciło w 2010 roku za PWE Gubin Spółkę zoo – to była bardzo ciekawa „inwestycja”[/quote]

      W lutym 2010 Konin, czyli pan S. nabyli 50% udziałów PWE Gubin Sp. zoo – nabyli je od państwowej ENEI – zostali w ten sposób 100 % właścicielem spółki PWE Gubin, której wartość była żadna, ale już w czerwcu – sprzedali całą spółkę zoo państwowemu PGE!!! Państwowe PGE kupiło, bo nadzoru właścicielskiego w tej firmie nie ma. Tak się zostaje w Polsce miliarderem. Gratulujemy panu Solorzowi szybkiej sprawnej umiejętności czyszczenia z kasy spółek skarbu państwa![/quote]

      Jakie były kwoty tych transakcji? Gdzie można znaleźć tę informację? Za ile KWB Konin kupił 50% udziałów w PWE Gubin od enei w lutym? I za ile sprzedał całą PWE Gubin do PGE w czerwcu?[/quote]

      Kto szuka ten znajdzie.
      Podpowiem jeszcze jedno w 2010 Solorz nie był jeszcze właścicielem KWB Konin – kupił ją dopiero w 2012, za jedyne 175 milionów złotych.

      Tym bardziej trzeba znaleźć informację – za ile PGE kupiło w czerwcu 2010 roku 100 % udziałów w PWE Gubin.

      Dobrze by było porównać te dwie kwoty. Zakupienie Gubina w 2010 – projektu niemożliwego do zrealizowania z wielu powodów – na przykład wymagane jest uzyskanie zgody Niemców. Z kwotą z 2012 roku – 175 milionów złotych – za dwie funkcjonujące kopalnie, posiadające wszelkie możliwe zgody.[/quote]

      Rodzina Dziadek pisze i odpowiada sama sobie 🙂

    • [quote name=”?”][quote name=”DRUID”][quote name=”tylko pytam”]na wydatkach na „GUBIN” najłatwiej prześledzić, kto i jak wyciąga kasę ze spółek skarbu państwa. Kasę podatników. Ciekawe dlaczego PiS jeszcze się tym nie zajął? Nie ma tam ambitnych młodych?
     Może redakcja WN dowie się ile i komu PGE zapłaciło w 2010 roku za PWE Gubin Spółkę zoo – to była bardzo ciekawa „inwestycja”[/quote]

     W lutym 2010 Konin, czyli pan S. nabyli 50% udziałów PWE Gubin Sp. zoo – nabyli je od państwowej ENEI – zostali w ten sposób 100 % właścicielem spółki PWE Gubin, której wartość była żadna, ale już w czerwcu – sprzedali całą spółkę zoo państwowemu PGE!!! Państwowe PGE kupiło, bo nadzoru właścicielskiego w tej firmie nie ma. Tak się zostaje w Polsce miliarderem. Gratulujemy panu Solorzowi szybkiej sprawnej umiejętności czyszczenia z kasy spółek skarbu państwa![/quote]

     Jakie były kwoty tych transakcji? Gdzie można znaleźć tę informację? Za ile KWB Konin kupił 50% udziałów w PWE Gubin od enei w lutym? I za ile sprzedał całą PWE Gubin do PGE w czerwcu?[/quote]
     Moze to dobry temat dla wysokienapięcie.pl – losy spółki PWE Gubin, potem PGE Gubin, a potem znikniecie spółki. Zapowiada się ciekawy temat.

    • [quote name=”taka sytuacja”][quote name=”?”][quote name=”DRUID”][quote name=”tylko pytam”]na wydatkach na „GUBIN” najłatwiej prześledzić, kto i jak wyciąga kasę ze spółek skarbu państwa. Kasę podatników. Ciekawe dlaczego PiS jeszcze się tym nie zajął? Nie ma tam ambitnych młodych?
     Może redakcja WN dowie się ile i komu PGE zapłaciło w 2010 roku za PWE Gubin Spółkę zoo – to była bardzo ciekawa „inwestycja”[/quote]

     W lutym 2010 Konin, czyli pan S. nabyli 50% udziałów PWE Gubin Sp. zoo – nabyli je od państwowej ENEI – zostali w ten sposób 100 % właścicielem spółki PWE Gubin, której wartość była żadna, ale już w czerwcu – sprzedali całą spółkę zoo państwowemu PGE!!! Państwowe PGE kupiło, bo nadzoru właścicielskiego w tej firmie nie ma. Tak się zostaje w Polsce miliarderem. Gratulujemy panu Solorzowi szybkiej sprawnej umiejętności czyszczenia z kasy spółek skarbu państwa![/quote]

     Jakie były kwoty tych transakcji? Gdzie można znaleźć tę informację? Za ile KWB Konin kupił 50% udziałów w PWE Gubin od enei w lutym? I za ile sprzedał całą PWE Gubin do PGE w czerwcu?[/quote]

     Kto szuka ten znajdzie.
     Podpowiem jeszcze jedno w 2010 Solorz nie był jeszcze właścicielem KWB Konin – kupił ją dopiero w 2012, za jedyne 175 milionów złotych.

     Tym bardziej trzeba znaleźć informację – za ile PGE kupiło w czerwcu 2010 roku 100 % udziałów w PWE Gubin.

     Dobrze by było porównać te dwie kwoty. Zakupienie Gubina w 2010 – projektu niemożliwego do zrealizowania z wielu powodów – na przykład wymagane jest uzyskanie zgody Niemców. Z kwotą z 2012 roku – 175 milionów złotych – za dwie funkcjonujące kopalnie, posiadające wszelkie możliwe zgody.[/quote]

     [quote name=”realista”][quote name=”?”][quote name=”DRUID”][quote name=”tylko pytam”]na wydatkach na „GUBIN” najłatwiej prześledzić, kto i jak wyciąga kasę ze spółek skarbu państwa. Kasę podatników. Ciekawe dlaczego PiS jeszcze się tym nie zajął? Nie ma tam ambitnych młodych?
     Może redakcja WN dowie się ile i komu PGE zapłaciło w 2010 roku za PWE Gubin Spółkę zoo – to była bardzo ciekawa „inwestycja”[/quote]

     W lutym 2010 Konin, czyli pan S. nabyli 50% udziałów PWE Gubin Sp. zoo – nabyli je od państwowej ENEI – zostali w ten sposób 100 % właścicielem spółki PWE Gubin, której wartość była żadna, ale już w czerwcu – sprzedali całą spółkę zoo państwowemu PGE!!! Państwowe PGE kupiło, bo nadzoru właścicielskiego w tej firmie nie ma. Tak się zostaje w Polsce miliarderem. Gratulujemy panu Solorzowi szybkiej sprawnej umiejętności czyszczenia z kasy spółek skarbu państwa![/quote]

     Jakie były kwoty tych transakcji? Gdzie można znaleźć tę informację? Za ile KWB Konin kupił 50% udziałów w PWE Gubin od enei w lutym? I za ile sprzedał całą PWE Gubin do PGE w czerwcu?[/quote]
     Moze to dobry temat dla wysokienapięcie.pl – losy spółki PWE Gubin, potem PGE Gubin, a potem znikniecie spółki. Zapowiada się ciekawy temat.[/quote]

     [quote name=”?”][quote name=”DRUID”][quote name=”tylko pytam”]na wydatkach na „GUBIN” najłatwiej prześledzić, kto i jak wyciąga kasę ze spółek skarbu państwa. Kasę podatników. Ciekawe dlaczego PiS jeszcze się tym nie zajął? Nie ma tam ambitnych młodych?
     Może redakcja WN dowie się ile i komu PGE zapłaciło w 2010 roku za PWE Gubin Spółkę zoo – to była bardzo ciekawa „inwestycja”[/quote]

     W lutym 2010 Konin, czyli pan S. nabyli 50% udziałów PWE Gubin Sp. zoo – nabyli je od państwowej ENEI – zostali w ten sposób 100 % właścicielem spółki PWE Gubin, której wartość była żadna, ale już w czerwcu – sprzedali całą spółkę zoo państwowemu PGE!!! Państwowe PGE kupiło, bo nadzoru właścicielskiego w tej firmie nie ma. Tak się zostaje w Polsce miliarderem. Gratulujemy panu Solorzowi szybkiej sprawnej umiejętności czyszczenia z kasy spółek skarbu państwa![/quote]

     Jakie były kwoty tych transakcji? Gdzie można znaleźć tę informację? Za ile KWB Konin kupił 50% udziałów w PWE Gubin od enei w lutym? I za ile sprzedał całą PWE Gubin do PGE w czerwcu?[/quote]

     Najlepiej skontaktować się z Fundacją FRANK BOLD lub Stowarzyszeniem nieodkrywce.pl

   • [quote name=”DRUID”][quote name=”tylko pytam”]na wydatkach na „GUBIN” najłatwiej prześledzić, kto i jak wyciąga kasę ze spółek skarbu państwa. Kasę podatników. Ciekawe dlaczego PiS jeszcze się tym nie zajął? Nie ma tam ambitnych młodych?
    Może redakcja WN dowie się ile i komu PGE zapłaciło w 2010 roku za PWE Gubin Spółkę zoo – to była bardzo ciekawa „inwestycja”[/quote]

    W lutym 2010 Konin, czyli pan S. nabyli 50% udziałów PWE Gubin Sp. zoo – nabyli je od państwowej ENEI – zostali w ten sposób 100 % właścicielem spółki PWE Gubin, której wartość była żadna, ale już w czerwcu – sprzedali całą spółkę zoo państwowemu PGE!!! Państwowe PGE kupiło, bo nadzoru właścicielskiego w tej firmie nie ma. Tak się zostaje w Polsce miliarderem. Gratulujemy panu Solorzowi szybkiej sprawnej umiejętności czyszczenia z kasy spółek skarbu państwa![/quote]

    Przede wszystkim gratulacje dla pracowników PGE! Wtopić miliony złotych, czyli porozdawać ekspertom-kolegom i nie ma winnych. wystarczyłoby sprawdzić przelewy – komu, ile i za co PGE płaciło.

 8. Sądząc po treści, ilości i aktywności przeciwników jednego z projektów PGE w komentarzach odnoszę wrażenie, że wyrzadzono im bardzo wielka krzywdę tym wstrzymaniem projektu 🙂

  Ja rozumiem, że skończyły się „tłuste lata” i trzeba jakoś uzasadnić swoja dalszą działalność w oczach swoich mecenasów ale może do prokuratury z tymi „rewelacjami” ? Ja nie sądzę by Ziobro czytał WN 😉

  • [quote name=”Mattt”]Sądząc po treści, ilości i aktywności przeciwników jednego z projektów PGE w komentarzach odnoszę wrażenie, że wyrzadzono im bardzo wielka krzywdę tym wstrzymaniem projektu 🙂

   Ja rozumiem, że skończyły się „tłuste lata” i trzeba jakoś uzasadnić swoja dalszą działalność w oczach swoich mecenasów ale może do prokuratury z tymi „rewelacjami” ? Ja nie sądzę by Ziobro czytał WN ;)[/quote]
   Widocznie poszło tam na ostro.

   • [quote name=”realista”][quote name=”Mattt”]Sądząc po treści, ilości i aktywności przeciwników jednego z projektów PGE w komentarzach odnoszę wrażenie, że wyrzadzono im bardzo wielka krzywdę tym wstrzymaniem projektu 🙂

    Ja rozumiem, że skończyły się „tłuste lata” i trzeba jakoś uzasadnić swoja dalszą działalność w oczach swoich mecenasów ale może do prokuratury z tymi „rewelacjami” ? Ja nie sądzę by Ziobro czytał WN ;)[/quote]
    Widocznie poszło tam na ostro.[/quote]

    Pewnie tak, zniknie powód protestu, skończą się fundusze…

    • powód protestów nigdy się nie skończy – trwa od 1945 – na planowanie atomówki nie wydano tyle co na planowanie elektrowni pod Gubinem – każdej kolejnej ekipie rządzącej pasowało planowanie – w końcu wszyscy mamy kolegów.
     W niektórych raportach zmieniono tylko okładki.
     Dlatego PGE wstrzymało projekt – pokazanie opinii publicznej dokumentacji zakupionej za miliony złotych, byłoby kompromitacją strategicznej spółki skarbu państwa.

  • [quote name=”Mattt”]Sądząc po treści, ilości i aktywności przeciwników jednego z projektów PGE w komentarzach odnoszę wrażenie, że wyrzadzono im bardzo wielka krzywdę tym wstrzymaniem projektu 🙂

   Ja rozumiem, że skończyły się „tłuste lata” i trzeba jakoś uzasadnić swoja dalszą działalność w oczach swoich mecenasów ale może do prokuratury z tymi „rewelacjami” ? Ja nie sądzę by Ziobro czytał WN ;)[/quote]

   Wyrządzono krzywdę Polakom, ponieważ spółka skarbu państwa zamiast wypłacać udział w zysku do skarbu państwa – latami zasilała portfele kolegów i znajomych królika, kupując bezwartościowe plany, analizy i inne stosy makulatury.

  • [quote name=”Mattt”]Sądząc po treści, ilości i aktywności przeciwników jednego z projektów PGE w komentarzach odnoszę wrażenie, że wyrzadzono im bardzo wielka krzywdę tym wstrzymaniem projektu 🙂

   Ja rozumiem, że skończyły się „tłuste lata” i trzeba jakoś uzasadnić swoja dalszą działalność w oczach swoich mecenasów ale może do prokuratury z tymi „rewelacjami” ? Ja nie sądzę by Ziobro czytał WN ;)[/quote]

   dla pseudoekspertów na garnuszku PGE tłuste lata nigdy się nie skończą
   – przynajmniej nie na planowaniu atomówki, czy tego Gubina w środku lasu, bez możliwości podłączenia do PSE

 9. Elektrownię pod Gubinem będa planowały jeszcze 4 pokolenia polityków.
  To jest po prostu świetny biznes. Samo planowanie, nie trzeba nic budować.

 10. spółka skarbu państwa, przez kilka lat, płaciła różnym ekspertom z AGH i nie tylko z AGH za analizy, strategie, plany, raporty – miliony złotych, teraz okazuje się, że dokumentacja ta jest bezwartościowa???
  Chyba śnię! Można tak?
  Oczywiście winnych nie ma?
  A kto zatwierdzał płatności? A kto podpisywał się merytorycznie?
  Ekolodzy? Cykliści?

 11. Na sąsiednim portalu gospodarczym jest artykuł o produkcji prądu za Sierpień. Okazuje się, że produkcja jest mniejsza o 1,5% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ciekawe, czy jest to chwilowe załamanie, czy też będzie tak w każdym miesiącu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej