Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. WysokieNapiecie.pl w mediach
  4. >
  5. Informacyjna Agencja Radiowa – o restrukturyzacji górnictwa

Informacyjna Agencja Radiowa – o restrukturyzacji górnictwa

Informacyjna Agencja Radiowa, cytując dziennikarza portalu WysokieNapiecie.pl, zwraca uwagę na zaniepokojenie sytuacją w górnictwie związków zawodowych.

Informacyjna Agencja Radiowa, cytując dziennikarza portalu WysokieNapiecie.pl, zwraca uwagę na zaniepokojenie sytuacją w górnictwie związków zawodowych.

Analityk portalu Wysokienapięcie.pl, Bartłomiej Derski podkreśla, że sytuacja w górnictwie poprawiła się, ale wciąż jest trudna. Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej przypomina, że koszty wydobycia surowca są mniejsze niż rok temu. Nie wiadomo jednak, czy za mniejszymi kosztami kryje się restrukturyzacja i zwolnienia górników, czy też brak inwestycji w nowe technologie wydobycia. Zdaniem eksperta, rząd nie uniknie wygaszania kopalń. Jego zdaniem, górnicy będą mogli skorzystać z programu dobrowolnych odejść – informuje IAR.

Cała wypowiedź do wysłuchania na stronach Polskiego Radia oraz w serwisie Money.pl

Zarys programu, zwanego potocznie planem Morawieckiego wspomina o przygotowaniach do budowy – równolegle z elektrownią jądrową - reaktora wysokotemperaturowego (HTR), który miałby być źródłem ciepła procesowego dla instalacji przemysłowej. Plan wicepremiera dopiero co przekazano do konsultacji społecznych, ale ministerstwo energii powołało już specjalny zespół, który ma ocenić krajowy potencjał dla zastosowania tej technologii. Przypadek HTR jest o tyle interesujący, że przystąpienie do poważnych pracy włączyłoby Polskę do technologicznego wyścigu Chin z resztą świata.

atom htr chiny
Technologie wspiera:

Ile węgla? Ile atomu i innych technologii? Odpowiedzi na te strategiczne pytania polska energetyka potrzebuje od zaraz. Konsultacje w sprawie Planu Morawieckiego pokazują, że pełnej zgody w rządzie na razie nie ma.

morawiecki
Rynek energii rozwija:

Komisja 2 sierpnia zdecydowała, że nie zgłosi zastrzeżeń do systemu wsparcia zielonymi certyfikatami, który obowiązuje w Polsce od 2005 roku. Producenci zielonej energii mogą spać spokojnie?

Dotyczy: skarga do KE w sprawie systemu zielonych certyfikatów w okresie 01.10.2005-30.06.2016

{loadmodule mod_email}

0 ole
Rynek energii rozwija:

Ministerstwo Energii, równolegle do organizacji pierwszych aukcji dla nowych instalacji OZE, przymierza się rozpisania aukcji dla istniejących już „zielonych” elektrowni, korzystających teraz z systemu zielonych certyfikatów. Wstępna propozycja koszyków technologicznych w tzw. aukcjach wydobywczych, do których dotarł Obserwator Legislacji Energetycznej, może zaskakiwać.

Dotyczy: ilość i wartość energii do sprzedania na aukcji OZE
Tytuł: rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może być sprzedana w drodze aukcji w 2016 r
Wykonuje: ustawa o OZE
Etap: ministerstwo – przygotowanie projektu
Następny etap: ministerstwokonsultacje

{loadmodule mod_email}

oze aukcje
Rynek energii rozwija: