Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Odchodzi Jacek Cichosz, szef atomowej spółki PGE

Odchodzi Jacek Cichosz, szef atomowej spółki PGE

Prezes prowadzącej polski projekt jądrowy spółki PGE EJ1 Jacek Cichosz zrezygnował ze stanowiska. Jego następcę rada nadzorcza prawdopodobnie wybierze na posiedzeniu w czwartek 21 lipca.

Jacek Cichosz PGE

 

Prezes prowadzącej polski projekt jądrowy spółki PGE EJ1 Jacek Cichosz zrezygnował ze stanowiska. Jego następcę rada nadzorcza prawdopodobnie wybierze na posiedzeniu w czwartek 21 lipca.

Jacek Cichosz PGEWedług naszych informacji, Cichosz podał się do dymisji w zeszłym tygodniu. Kto miałby go zastąpić? Nasi rozmówcy wskazują na dwóch potencjalnych kandydatów: Krzysztofa Sadłowskiego i Przemysława Piesiewicza. Pierwszy kierował niegdyś Elektrownią Ostrołęka, później był wiceprezesem Mostostalu Warszawa, z której to funkcji zrezygnował przed dwoma lat. Drugi to obecny wiceprezes Energi ds. strategii i rozwoju.

Cichosz przyszedł do PGE EJ1 z firmy doradczej Accenture 5 lat temu, najpierw jako dyrektor ds. operacyjnych. Na początku 2014 r., po rezygnacji z funkcji prezesa Aleksandra Grada został członkiem zarządu i p.o. prezesa, by po kilku miesiącach objąć  już pełnoprawną prezesurę.

Jedną z pierwszych decyzji w czasie urzędowania Cichosza był rozstrzygnięcie przetargu na doradcę technicznego – została nim renomowana brytyjska firma AMEC. Pół roku później rozwiązano umowę z firmą WorleyParsons, która na mocy kontraktu z początków 2013 r. miała przeprowadzić badania środowiskowe i lokalizacyjne, ale, zdaniem strony polskiej, nie wywiązywała się z zadań. W odpowiedzi  WorleyParsons groziło sądami, ale do dzisiaj o pozwach nic nie wiadomo. Badania wzięła na siebie grupa PGE.

Najważniejszym jednak zadaniem Cichosza było przygotowanie startu postępowania zintegrowanego, czyli rodzaju złożonego przetargu, w którym planowano wyłonić partnera strategicznego, finansowanie, technologię, itp. W zgodnej opinii naszych rozmówców z kręgów przemysłu jądrowego, postępowanie od wielu miesięcy jest gotowe do uruchomienia.  Wynajęci przez Cichosza prawnicy przygotowali też grunt pod zgodę Komisji Europejskiej aby zwycięzcę postępowania zintegrowanego wybrać bez przetargu publicznego, co pozwoliłoby uniknąć sporu z Brukselą, w jaki wplątały się Węgry.

I poprzedni, i obecny rząd wstrzymują się jednak z decyzją o rozpoczęciu postępowania. Niedawno minister energii Krzysztof Tchórzewski wykluczył kontrakt różnicowy jako sposób finansowania elektrowni atomowej z uwagi na koszty, ale nie przedstawił alternatywy.

Niewątpliwie energetyka atomowa w UE znajduje się w kryzysie (o czym tutaj) więc ruszanie dziś z inwestycją jest bardzo ryzykowne. Ale, jak już pisaliśmy, niemal tak samo ryzykowne jest jej wstrzymywanie. Parafrazując barokowego poetę: „I nie budować ciężko, i budować”…

Technologie wspiera:

Czy Kościół na Podkarpaciu może stać się znaczącym graczem w sektorze odnawialnej energii? Parafie w najbardziej nasłonecznionej części kraju masowo zakładają spółki, które mają się zajmować produkcją słonecznej energii.

solarm map
Zielone technologie rozwijają:

Po dwóch latach przerwy handel energią elektryczną z Niemcami ponownie odżywa. To efekt budowy po polskiej stronie tzw. przesuwników fazowych, które pomagają odblokować połączenia transgraniczne na zachodzie i południu Polski. Dzięki temu rośnie nasze bezpieczeństwo, spadają ceny na rynku hurtowym, ale Polska ponownie staje się importerem energii elektrycznej.

sieci przeplywy kolowe 06.2016n
Rynek energii rozwija:

Projekt, który przygotował resort energii oraz Polskie Sieci Energetyczne  jest przemyślany i nieźle skonstruowany. Ale wiszą nad nim dwa pytania, na które nie ma dziś dobrej odpowiedzi. Pierwsze to reakcja Komisji Europejskiej, drugie – ile za to wszystko zapłacimy.

energetyka mix
Rynek energii rozwija: