Market News 24 – o polskim modelu rozwoju OZE
Rafał Zasuń tłumaczył w rozmowie z Market News 24, że Polska nie powinna powielać niemieckiego modelu rozwoju odnawialnych źródeł energii, ale korzystać np. z doświadczeń Finów.
Rafał Zasuń tłumaczył w rozmowie z Market News 24, że Polska nie powinna powielać niemieckiego modelu rozwoju odnawialnych źródeł energii, ale korzystać np. z doświadczeń Finów.
Energiewende uważana jest w Niemczech za wielki sukces z dwóch powodów - po pierwsze zapewnia niskie ceny energii dla przemysłu, a po drugie zapewnia mu ogromny potencjał eksportu i tworzy setki tysięcy miejsc pracy. Znacznie więcej, niż wynosi liczba zwalnianych pracowników w elektrowniach konwencjonalnych. Z punktu widzenia keynesowskiej ekonomii to także doskonały mechanizm nakręcania koniunktury gospodarczej, bo przy produkcji, wymianie i konserwacji instalacji OZE tworzonych jest wiele etatów - tłumaczył w rozmowie z Market News 24 redaktor Rafał Zasuń.
W tym roku Polska ponownie sprowadzi więcej energii zza granicy, niż wyeksportuje – wynika z analizy portalu WysokieNapiecie.pl. Do importu energii przyjdzie nam przywyknąć. Rząd uważa zmiany za cios w suwerenność, ale pomysłu na zatrzymanie napływu tańszej energii brakuje. Tymczasem unijny eksperyment z rynkiem energii na razie zmierza w ślepy zaułek.
Polska Grupa Górnicza nie będzie już eksportować węgla drogą morską, bo zbyt wiele musiała do tego dopłacać. Chce się skupić na rynku wewnętrznym i eksporcie do najbliższych sąsiadów. Upadłość czeskiego OKD może otworzyć rynek na import z Polski.
Dziennik "Fakt" powołując się na informacje Obserwatora Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl pisze o propozycji podniesienia opłaty przejściowej, doliczanej do rachunku odbiorców energii elektrycznej.