Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. PGNiG ma umowę z Cheniere na dostawy LNG z USA na 24 lata

PGNiG ma umowę z Cheniere na dostawy LNG z USA na 24 lata

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło z firmą Cheniere Marketing International, LLP umowę zakupu skroplonego gazu ziemnego w okresie 24 lat w łącznym wolumenie ok. 39,73 mld m3 gazu w całym okresie podała spółka.
Cysterny gaz

„Umowa z Cheniere na zakup przez spółkę i dostawy do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu jako podstawowego terminalu odbiorczego LNG w ilości:

• w latach 2019-2022: ok. 0,73 mld m3 gazu po regazyfikacji łącznie w całym okresie;

• w latach 2023-2042: ok. 39 mld m3 gazu po regazyfikacji łącznie w całym okresie, tj. ok. 1,95 mld m3 gazu po regazyfikacji rocznie;

została zawarta na okres 24 lat. Dostawy będą realizowane w formule Delivery Ex-Ship” – czytamy w komunikacie.

W ocenie zarządu PGNiG, warunki umowy z Cheniere, w tym konkurencyjna cena, są satysfakcjonujące w kontekście realizacji strategii Grupy PGNiG w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych, podano także.

Zobacz także:  Gaz bezpiecznie dotrze tam, gdzie jest potrzebny

„Podstawowymi terminalami załadunkowymi dla dostaw od Cheniere będą terminale skraplające Sabine Pass w Luizjanie oraz Corpus Christi w Teksasie, USA” – napisano też w materiale.

W połowie października br. PGNiG zawarło dwie umowy na dostawy po ok. 1 mln ton LNG rocznie od spółek z USA. Wówczas prezes Piotr Woźniak zapowiadał, że PGNiG planuje do końca roku podpisać co najmniej jeszcze jeden kontrakt na dostawy gazu LNG do Polski.

Prezes mówił wówczas, że PGNiG będzie importować gaz LNG ze Stanów Zjednoczonych o ponad 20% tańszy niż gaz obecnie importowany do Polski z Rosji.

Zobacz także: W Polsce wciąż odkrywamy nowe zasoby gazu

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Źródło: ISBnews

Materiał Partnera
Za działalność prowadzoną w obszarze budowania kultury bezpieczeństwa pracy GAZ-SYSTEM został wyróżniony Złotą Kartą Lidera Bezpiecznej Pracy. Nagrodę wręczono podczas XXI Forum Liderów Bezpiecznej Pracy we Wrocławiu, które odbyło się 6-7 listopada 2018 r.
Gaz-sys2