Spis treści
Informacje o miejscu i sposobie składania ofert w tegorocznej aukcji OZE będą podane w ogłoszeniu o aukcji – wynika z regulaminu, który Urząd Regulacji Energetyki zamieścił na swojej stronie.
Składanie ofert
Nowy Regulamin aukcji przewiduje, że są one przeprowadzane w postaci elektronicznej za pośrednictwem Internetowej Platformy Aukcyjnej (IPA), z zastrzeżeniem, że do aukcji ogłaszanych, organizowanych i przeprowadzanych w 2018 roku ta zasada się nie stosuje. Jednocześnie w kolejnym ustępie URE zagwarantowało sobie możliwość wykorzystania pewnych funkcji systemu IPA. Dalej czytamy, że w 2018 roku „wytwórca może wysłać ofertę z wykorzystaniem funkcji systemu IPA, o ile to wynika z ogłoszenia aukcji”.
Tegoroczna aukcja może zostać częściowo przeprowadzona elektronicznie, a samo rozstrzygnięcie może być w formie papierowej. Już wcześniej prezes URE Maciej Bando sygnalizował, że system jest nie do końca gotowy. – Aukcje możemy ogłosić elektronicznie, ale będziemy musieli rozstrzygać „na piechotę”, ponieważ nie otrzymaliśmy funduszy, o jakie się staraliśmy, na dostosowanie obecnego systemu informatycznego do nowego modelu aukcji – mówił prezes w lipcu.
Czytaj także: Rozstrzygnięcie aukcji dopiero w 2019 roku?
Szablon i podpis
Ogłoszenie o aukcji zamieszczane zostanie w BIP URE nie później niż 30 dni przed dniem jej rozpoczęcia. Ma zawierać informację o typie oraz parametrach, a w przypadku aukcji przeprowadzanej w tym roku, także informacje o miejscu i sposobie składania ofert. „W przypadku przeprowadzania Aukcji z pominięciem wykorzystania funkcji systemu IPA, ogłoszenie o Aukcji zawiera również wskazanie Szablonu Oferty przeznaczonego do Przekazania Ofert w tej Aukcji” – czytamy.
Inwestorzy lubią IPA miedzy innymi dlatego, że oferty można w trakcie sesji zmieniać i wycofywać. W przypadku szablonu, który ma być wypełniany wyłącznie elektronicznie, nie będzie to już takie proste. Oferty ma przyjmować „referent”, który „opatruje każdą ofertę datą oraz godziną jej przyjęcia z dokładnością co najmniej do jednej minuty”.
„W aukcjach przeprowadzanych w 2018 r. z pominięciem wykorzystania funkcji systemu IPA, Oferty są podpisywane własnoręcznie przez osoby działające zgodnie z zasadami reprezentacji Wytwórcy, czytelnie imieniem i nazwiskiem, pod rygorem nieważności”- czytamy także w regulaminie.
Czytaj także: URE: start w aukcjach OZE tylko z nowymi zaświadczeniami i deklaracjami
Aukcje OZE
Rynek spodziewa się kolejnej aukcji w przyszłym roku. I rzeczywiście. W regulaminie zaznaczono, że „aukcje organizowane są nie rzadziej niż raz w roku, odrębnie dla wytwórców energii elektrycznej w instalacjach OZE określonego: typu, przedziału mocy, koszyka technologicznego”.
Sprzedaż energii
Regulamin aukcji precyzuje, że energia wytworzona w instalacji, która wygrała aukcję OZE, nie podlega giełdowemu obligo. Tego obligo obawiali się inwestorzy.
„Po rozstrzygnięciu aukcji, sprzedaż energii elektrycznej przez wytwórców, których oferta wygrała aukcję, odbywa się na zasadach określonych w art. 92-93 Ustawy OZE. Przepis art. 72a Ustawy OZE nie znajduje zastosowania do energii elektrycznej objętej aukcyjnym systemem wsparcia”- napisano.
Wyższe kaucje
Regulamin przewiduje wyższe kaucje w przypadku instalacji nowych. Wymagana wysokość zabezpieczenia wynosi:
- 30 złotych za każdy 1 kW mocy zainstalowanej elektrycznej instalacji istniejącej,
- 60 złotych za każdy 1 kW mocy zainstalowanej elektrycznej Instalacji nowej lub instalacji zmodernizowanej.
Dopuszcza się uzupełnienie kwoty kaucji lub złożenie zabezpieczenia poprzez gwarancję bankową.
Czytaj także: Kupię projekt farmy słonecznej. Rekiny przejmują polskie płotki
Gdy energia nie popłynie na czas
Regulamin aukcji wyraźnie stwierdza, że w przypadku niewypełnienia przez wytwórcę zobowiązania sprzedaży energii w określonym terminie (w art. 79 ust. 3 pkt 8 Ustawy OZE), wniesiona kaucja podlega przepadkowi na rzecz Prezesa URE. W przypadku poprzednich aukcji przepisy nie były tak zasadnicze.
Sprecyzowano też, że wytwórca, którego oferta wygrała aukcję, a który nie dotrzymał określonego terminu, może ponownie przystąpić do aukcji oferując na sprzedaż energię elektryczną lub biogaz rolniczy wytworzone w danej instalacji, nie wcześniej niż po upływie 3 lat od tego terminu.
Zobacz: Regulamin Aukcji – według stanu prawnego na wrzesień 2018 r.