Menu
Patronat honorowy Patronage

Polskie Radio – o zmianach w miksie energetycznym Polski

O tym jak zmieniać się będzie udział poszczególnych źródeł energii w krajowy zużyciu mówił na antenie Polskiego Radia Bartłomiej Derski.

O tym jak zmieniać się będzie udział poszczególnych źródeł energii w krajowy zużyciu mówił na antenie Polskiego Radia Bartłomiej Derski.

– W tej chwili pracujemy nad polityką energetyczną Polski do 2050 roku. Według tych prognoz, które ma w tej chwili rząd, w 2050 roku 1/3 energii będzie pochodzić z węgla, 1/3 będzie pochodzić z energii odnawialnej, a dopełnieniem będzie energia atomowa i gaz – tłumaczy Bartłomiej Derski wydawca portalu wysokienapiecie.pl.

Inaczej jest w Europie Zachodniej. – Do 2050 roku Niemcy będą chcieli mieć już nie 33 proc., a 80 proc. prądu z wiatraków czy paneli fotowoltaicznych. Wszystkie światowe liczące się think tanki, firmy doradcze upatrują akurat w OZE przyszłości. I trudno, żeby było inaczej, bo kończą się nam te zasoby paliw kopalnych, które były najłatwiej dostępne. Dlatego sięgamy po coraz trudniej dostępne, coraz droższe, jak gaz łupkowy, czy z piasków bitumicznych. Tak samo w Polsce kopiemy coraz głębiej węgiel, dlatego on jest coraz droższy – podkreśla Bartłomiej Derski. I dodaje, że technologie OZE będą tanieć i to one będą wygrywać na rynku.

Całość do wysłuchania na stronie Polskiego Radia

Kolejne pomysły polityków i związkowców ratowanie górnictwa za pieniądze energetyki to działanie na szkodę bezpieczeństwa energetycznego państwa i całej gospodarki. Równie chybione jak pomysł na ministerstwo energetyki - komentuje dla portalu BiznesAlert.pl Bartłomiej Derski.

Koalicja PO-PSL w mijającej kadencji parlamentarnej wyznaczyła sobie kilka strategicznych zmian w przepisach energetycznych. Ile spośród obietnicy udało się zrealizować? Prześledziliśmy je rok po roku.

Bartłomiej Derski na prośbę stacji TVN24 BiŚ zrecenzował energetyczną część programów wyborczych partii startujących w wyborach do parlamentu.

Problemy sektora były traktowane przez polityków jak wstydliwa choroba – lepiej nic nie mówić lub zagadywać na okrągło.  20 stopień zasilania w sierpniu niczego naszych kandydatów nie nauczył.