Najdłuższy od lat sezon grzewczy dobiega końca. W kalendarzach mamy już czerwiec, a połowa spółdzielni nadal korzysta z ogrzewania sieciowego od TAURON Ciepło. To efekt niskich temperatur i pandemii koronawirusa, w efekcie której większość klientów TAURONA została w mieszkaniach i domach.
Elektrociepłownie TAURONA w okresie od września 2019 do maja 2020 roku dostarczyły ponad 10 mln GJ ciepła dla 800 tysięcy mieszkańców województw śląskiego i małopolskiego. Utrzymujące się niskie temperatury powietrza wciąż nie pozwalają na rezygnację z ogrzewania mieszkań. Ponadto pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele osób spędza więcej czasu w domach. Z tych względów okres grzewczy trwa tym razem wyjątkowo długo.
– Do terminu zakończenia sezonu grzewczego podchodzimy elastycznie, dostosowując się do potrzeb naszych klientów. Obecnie nie stosujemy z góry określonego terminu zakończenia okresu grzewczego- wyjaśnia Małgorzata Kuś, rzecznik prasowy TAURON Ciepło. – Dostawy ciepła uruchomiane i wstrzymywane są w dowolnym terminie, na wniosek klienta – spółdzielni lub zarządcy. W tak zwanym okresie przejściowym, wiosną i jesienią, dostawy ciepła reguluje automatyka pogodowa, umożliwiająca włączenie i wyłączenie dostarczania ciepła do budynku – w zależności od temperatury zewnętrznej – precyzuje rzecznik TAURON Ciepło.
Pod koniec maja 50% mieszkańców zdecydowało się wyłączyć kaloryfery. Od września magistralami o długości ponad 1000 km dostarczono 10 mln GJ. Zanim ciepła woda trafi do kaloryferów musi przepłynąć przez ponad 4 tys. węzłów cieplnych.
TAURON Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w konurbacji śląsko-zagłębiowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą: Zakład Wytwarzania Katowice, Zakład Wytwarzania Tychy, Zakład Wytwarzania Bielsko-Biała oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych.
Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych, wchodzących w skład TAURON Ciepło – pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych – wynosi 1170 MW. Całkowita wartość mocy zamówionej wynosi 2000 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie TAURON Ciepło wynosi około 1000 km. TAURON Ciepło obsługuje łącznie około 3300 klientów – spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych itp.
W Grupie TAURON ciepło produkują nie tylko elektrociepłownie, ale też elektrownie. Elektrownia Stalowa Wola jest głównym dostawcą ciepła dla Stalowej Woli i Niska, Elektrownia Jaworzno III produkuje je dla mieszkańców Jaworzna, a zakład w Łagiszy ogrzewa konurbację śląsko-zagłębiowską.
Sezon 2019/2020 przyniósł zakończenie istotnej inwestycji. Uciepłowniony został blok energetyczny 460 MW w Elektrowni Łagisza. Umożliwiło to zasilenie m.in. Będzina, Dąbrowy Górniczej oraz osiedli Środula i Zagórze w Sosnowcu.
***
TAURON Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Wydobycie, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło. Od 2010 roku akcje TAURON Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie – RESPECT Index.