Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Wiceprezes OSGE: Najbardziej obiecujące lokalizacje SMR to Włocławek i Ostrołęka

Wiceprezes OSGE: Najbardziej obiecujące lokalizacje SMR to Włocławek i Ostrołęka

Katowice, 25.04.2023 (ISBnews/ ISBnews.TV) – Na tym etapie najbardziej obiecujące lokalizacje małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE) to Włocławek i Ostrołęka, poinformował ISBnews.TV wiceprezes OSGE Dawid Jackiewicz. W latach 30. spółka planuje instalację nawet kilkudziesięciu tego typu reaktorów. Koszt pojedynczego reaktora powinien z czasem spaść z ok. 1,5 mld euro do ok. 1 mld euro.

"Tempo prac nad ogłoszonymi przez nas pierwszymi siedmioma lokalizacjami będzie podobne, różnice będą niewielkie i mogą zamknąć się w kilku-kilkunastu miesiącach, ale w oparciu o przeprowadzony prescreening lokalizacje, które wyglądają dziś najbardziej obiecująco to Włocławek i Ostrołęka" – powiedział Jackiewicz w rozmowie z ISBnews.TV podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Agencja ISBnews jest patronem medialnym Kongresu.

Jak podkreślił, do końca 2030 roku OSGE powinien być w stanie postawić pierwszych kilka reaktorów, w tym w pierwszej lokalizacji najprawdopodobniej powstaną dwa reaktory do 2029 lub 2030 roku.

"Ale zaraz potem, w latach 30. tych reaktorów postawimy kilkadziesiąt w kilkunastu lokalizacjach, może nawet w dwudziestu kilku. A chcemy to robić w taki sposób, aby w jednej lokalizacji znajdowało się od 2 do 4 reaktorów, a być może w wyjątkowych sytuacjach nawet więcej. Zatem jeśli mówimy o ponad 20 lokalizacjach, to trzeba je pomnożyć przez trzy lub cztery" – dodał wiceprezes.

W jego ocenie, gdyby ten projekt był realizowany dzisiaj, to koszt postawienia pierwszego reaktora wyniósłby około 1,5 mld euro.

"Nie wiemy ile będzie kosztował za kilka lat, bo ciężko przewidzieć jakie będą ceny betonu, stali, koszty robocizny, jaki będzie koszt pieniądza, ale wiemy, że przy czwartym-piątym reaktorze będziemy już systematycznie schodzić z tego poziomu, bo efekt skali będzie tu miał olbrzymie znaczenie. Krzywa uczenia się, proces nabywania kompetencji, budowa lokalnego łańcucha dostaw też będą miały istotny wpływ na to, że cena jednostkowa reaktora będzie się obniżała z każdym kolejnym projektem. Przy piątym-szóstym reaktorze spodziewamy się już poziomu ok. 1 mld euro" – zapowiedział Jackiewicz.

Wiceszef OSGE nie ukrywa, że na pewnym etapie inwestycji pojawi się potrzeba zewnętrznego finansowania.

"Myślimy oczywiście o finansowaniu dłużnym, na poziomie do 50%, ale również o podpisywaniu umów, które pozwolą nam na współfinansowanie tych projektów przez partnerów branżowych, mówimy o dużych biznesach, przemyśle energochłonnym. Mamy też wstępne porozumienie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jest zainteresowany wejściem kapitałowym w projekt budowy elektrowni jądrowych w Polsce" – zaznaczył wiceprezes.

"Po kilkunastu miesiącach prac nad tym projektem mogę powiedzieć, że zainteresowanie jest tak ogromne – praktycznie z każdym tygodniem podpisujemy nowe umowy i partnerstwa – że śmiało możemy zadeklarować, że w latach 30. powstanie kilkadziesiąt reaktorów SMR i wcale nie wyczerpuje to naszych ambicji" – dodał.

Według niego, to i tak będzie niewystarczająca generacja mocy w stosunku do potrzeb, jeśli weźmiemy pod uwagę wyłączane bloki węglowe i fakt, że pierwsza duża elektrownia jądrowa powstanie dopiero w 2035-2036 roku.

"Chcemy to doświadczenie wykorzystać nie tylko na terenie Polski, ale również w Europie. Biorąc pod uwagę, że mamy własne zakłady w Czechach, to aż prosi się, żeby i tam zlokalizować SMR-y, na początek na potrzeby tych zakładów, a w przyszłości być może także na potrzeby czeskiego rynku energetycznego" – podsumował Jackiewicz.

Synthos Green Energy (SGE) i PKN Orlen utworzyły spółkę joint venture Orlen Synthos Green Energy (OSGE) i wspólnie planują budowę w Polsce floty reaktorów SMR BWRX-300.

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do 2018 r.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos  oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,51 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Piotr Apanowicz

(ISBnews/ ISBnews.TV)