Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Tchórzewski: Rozważamy rekompensaty za wzrost cen energii także dla MŚP

Tchórzewski: Rozważamy rekompensaty za wzrost cen energii także dla MŚP

Warszawa, 21.11.2018 (ISBnews) – Ministerstwo Energii rozważa wprowadzenie rekompensat za wzrost cen energii także dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), poinformował szef resortu Krzysztof Tchórzewski. Według niego, koszt rekompensat dla gospodarstw domowych przekroczyłby znacząco 1 mld zł, a dla MŚP – to kilka miliardów złotych.

"W tej chwili szacujemy koszty. Rozważamy także taką rekompensatę dla małych przedsiębiorstw, a nawet średnich – z punktu widzenia na to, że one także znacząco pracują dla ludności. W grę wchodzą różne kwoty, ale na pewno dotyczy to kwot dla obywateli przekraczających znacząco 1 mld zł, a jeśli byśmy wprowadzili w to małe i średnie przedsiębiorstwa, to kilka miliardów złotych. To są duże pieniądze" – powiedział Tchórzewski w wywiadzie dla Radia Wnet.

Udział energii elektrycznej w kosztach firm oscyluje wokół 2,5-5%, więc nie jest to udział znaczący, ale rząd chce utrzymać koszty energii na umiarkowanym poziomie, dodał.

"Chcemy zrekompensować wzrost cen energii wszystkim gospodarstwom domowych, choć z początku chcieliśmy tylko tym z pierwszego progu podatkowego. Ale cały system obliczeń, które musielibyśmy wprowadzić okazał się z punktu widzenia niewielkiej liczby tych osób, które mają powyżej dochody powyżej pierwszego progu okazał się tak samo kosztowny, więc zdecydowaliśmy, że obejmie to wszystkie gospodarstwa domowe" – tłumaczył minister.

Rekompensata będzie odejmowana od rachunku i spółka energetyczna będzie wystawiała notę z tego tytułu do funduszu, który będzie tę kwotę pokrywał, dodał.

"To jest pomoc publiczna dla obywateli, a taka pomoc nie jest regulowana przepisami UE i dlatego też nie musimy tego notyfikować, tak jak nie musieliśmy notyfikować 500+" – podsumował Tchórzewski.

Według wcześniejszych informacji mediów, spółki obrotu należące do grup energetycznych złożyły wnioski o dwucyfrowe wzrosty cen energii w taryfie dla gospodarstw domowych (taryfy G). Wnioskowane podwyżki mogą sięgnąć 20-40%.

(ISBnews)