Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. R.Power pozyskał pierwszego partnera w Rumunii i rozmawia z kolejnymi

R.Power pozyskał pierwszego partnera w Rumunii i rozmawia z kolejnymi

Warszawa, 08.09.2021 (ISBnews) – R.Power podpisał umowę o współpracy z jednym z czołowych rumuńskich deweloperów farm PV, wiatrowych oraz projektów hydroelektrycznych. Firmy chcą rozwijać portfel projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy sięgającej 100 MWp, podała spółka. Współpraca między firmami obejmuje rozwój projektów farm fotowoltaicznych zlokalizowanych na terenie całego kraju.

"Rumunia to wschodzący rynek o dużym potencjale. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi deweloperami z sektora fotowoltaiki i jesteśmy otwarci na nowe możliwości biznesowe. Chcemy wykorzystać coraz bardziej przyjazne otoczenie legislacyjne i wspierać władze w realizacji celów zrównoważonego rozwoju" – powiedział prezes i współzałożyciel Przemek Pięta, cytowany w komunikacie.

R.Power zabezpieczył środki na nabycie kolejnych projektów poza granicami Polski. Na początku czerwca firma ustanowiła program emisji zielonych obligacji o łącznej wartości nominalnej do 1 mld zł. W ramach pierwszej serii wyemitowano obligacje o łącznej wartości nominalnej 150 mln zł. Część z nich zostanie przeznaczona właśnie na rozwój w Rumunii, podano także.

Spółka zwraca uwagę, że zgodnie z zapisami Europejskiego Zielonego Ładu Rumunia musi do 2030 r. osiągnąć cel 30,7-proc. udziału energetyki odnawialnej w miksie energetycznym. Oznacza to, że w ciągu najbliższych 10 lat przyrost mocy z OZE powinien wynosić około 6 GW rocznie.

"W ostatnich miesiącach R.Power bardzo aktywnie rozwija swoją działalność międzynarodową. W marcu tego roku R.Power poinformował o pierwszej umowie we Włoszech, w ramach której zabezpieczono portfolio projektów o mocy ponad 160 MWp. Z kolei w lipcu deweloper poinformował o wejściu na rynek niemiecki, gdzie podpisał umowę o współpracy, obejmującą rozwój projektów farm fotowoltaicznych o mocy 80 MWp. R.Power umacnia również swoją pozycję w Portugalii. Łączna moc farm, które R.Power będzie mieć w Portugalii osiągnie prawie 70 MWp" – przypomniano.

R.Power jest największą firmą w sektorze fotowoltaiki w Polsce. Poza Polską, R.Power rozwija projekty fotowoltaiczne na terytorium Portugalii, Włoch i Hiszpanii. R.Power działa w całym łańcuchu wartości rynku PV – rozwija projekty elektrowni, buduje je, jak i świadczy usługi zarządzania, serwisowania i obsługi elektrowni fotowoltaicznych.

(ISBnews)