Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. R.Power planuje zbudować we Włoszech portfel projektów o mocy ponad 200 MWp

R.Power planuje zbudować we Włoszech portfel projektów o mocy ponad 200 MWp

Warszawa, 16.03.2021 (ISBnews) – R.Power planuje w ciągu 3 lat zbudować portfel projektów o mocy ponad 200 MWp we Włoszech, podała spółka. Tylko w ciągu ostatnich 6 miesięcy R.Power zabezpieczył na tym rynku portfolio projektów o mocy ponad 160 MWp.

Włochy to kraj, który w najbliższych latach może być jednym z najszybciej rosnących rynków dla energetyki odnawialnej w Europie. Fundamentalne znaczenie dla rozwoju OZE będzie odgrywać energia ze słońca. Rozwojowi ryku sprzyjają doskonałe warunki klimatyczne. Roczne promieniowanie słoneczne w południowej części kraju wynosi ok 2000 kWh/m2. Dla porównania w Polsce wynik ten jest blisko o połowę niższy, podkreślono.

W ciągu ostatnich dwóch lat rozwój fotowoltaiki we Włoszech dynamicznie przyspieszył. W tym czasie do sieci podłączono instalacje o łącznej mocy 1,5 GWp podczas gdy w latach 2017-2018 wzrost wyniósł nieco ponad 0,8 GWp. Narodowy plan rozwoju energetyki (Piano Nazionale Integrato per l'Energia e il Clima – PNIEC) zakłada zwiększenie mocy pochodzącej ze słońca aż o ponad 30 GWp do 2030 roku. Włochy zamierzają do tego czasu zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii do 28% w zużyciu energii i do 55% w zużyciu energii elektrycznej, wynika z materiału.

"W ciągu najbliższego roku spodziewany przyrost mocy ze PV we Włoszech ma wynosić od 2 do 3 GWp. Wynik ten ma zostać uzyskany dzięki kontynuacji systemu aukcyjnego oraz dynamicznemu rozwojowi rynku PPA. Warto pamiętać, że Włochy to jeden z pierwszych krajów, które osiągnęły parytet rynku energii słonecznej" – powiedział współzałożyciel i prezes R.Power Przemek Pięta, cytowany w komunikacie.

Firma planuje do końca tego roku zabezpieczyć we Włoszech portfolio projektów o mocy ponad 300 MWp, zlokalizowanych w różnych częściach kraju (m.in. na Sycylii, w Basilicacie, Umbrii, Abruzji oraz Lombardii). Rozpoczęcie budowy pierwszej farmy PV planowane jest na początek 2022 roku, podano także w materiale.

"Włochy to bardzo ważny kraj w planie naszego międzynarodowego rozwoju. Po czasie wyhamowania, bardzo wyraźnie widać tu chęć zwiększania mocy pochodzących z odnawialnych źródeł energii. Chcemy z tego skorzystać. W osiągnięciu tego ma pomóc nam strategia oparta na zróżnicowanym portfolio projektów. Obejmą one nie tylko różne lokalizacje geograficzne, ale także wielkość, czy rodzaj instalacji, w tym projekty agro-fotowoltaiczne. Te ostatnie, ze względu na duże ograniczenie w rozwoju projektów na terenach rolnych, będą istotnym elementem branży PV w Włoszech" – dodał Pięta.

R.Power jest największą firmą w sektorze fotowoltaiki w Polsce. W ciągu ostatnich lat wygrała aukcje solarne na łączną moc instalacji prawie 400 MWp. Tylko w Polsce, firma rozwija portfel farm fotowoltaicznych o mocy blisko 3 GWp. Poza Polską, R.Power rozwija projekty fotowoltaiczne na terytorium Portugalii, Włoch i Hiszpanii. R.Power działa w całym łańcuchu wartości rynku PV – rozwija projekty elektrowni, buduje je, jak i świadczy usługi zarządzania, serwisowania i obsługi elektrowni fotowoltaicznych.

(ISBnews)