Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. R.Power inwestuje w Portugalii w farmy PV o mocy blisko 60 MWp za ok. 160 mln zł

R.Power inwestuje w Portugalii w farmy PV o mocy blisko 60 MWp za ok. 160 mln zł

Warszawa, 31.08.2021 (ISBnews) – R.Power nabyło portfel projektów farm PV w Portugalii o mocy 59 MWp. Wartość całej inwestycji po wybudowaniu to około 160 mln zł, podała spółka. Transakcja sprawia, że R.Power jest jednym z największych polskich inwestorów w Portugalii. Łączna moc farm, które firma będzie posiadać w tym kraju osiągnie prawie 70 MWp, co stanowi około 7% całego potencjału farm PV w Portugalii.

Farmy zlokalizowane są w różnych częściach kraju, m.in. w dystryktach: Santarém, Portalegre czy Castelo Branco. Będą one wytwarzać około 100 GWh energii elektrycznej rocznie. Przewidywana roczna redukcja emisji CO2 przekroczy 21 tys. ton. Wszystkie projekty mają osiągnąć status gotowości do budowy w 2021 roku, a ich budowa ma rozpocząć się w 2022 roku, zapowiedziano.

Wytworzona przez nie energia będzie sprzedawana w ramach długoterminowych umów PPA (Power Purchase Agreement) bez wykorzystywania systemu wsparcia.

"Portugalia, ze względu na jeden z największych poziomów nasłonecznienia w Europie, jest dla nas naturalnym kierunkiem. To rynek, który umożliwia budowę farm bez żadnych subsydiów, dlatego planujemy tu intensywny rozwój. Obecnie poszukujemy kolejnych projektów oraz prowadzimy rekrutacje na kilka kluczowych stanowisk. Nasza aktualna strategia opiera się nie tylko na nabywaniu i realizowaniu projektów PV, ale także na budowaniu własnego portfela farm słonecznych jako niezależny producent energii elektrycznej. Energia słoneczna jest rosnącym źródłem w portugalskim miksie energetycznym. Na koniec 2020 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w tym kraju wyniosła 1,03 GWp i stanowiła 3,6% całkowitej produkcji energii. Celem Portugalii jest osiągnięcie 6,4 GW łącznej mocy zainstalowanej pochodzącej ze słońca do 2023 r. oraz 9 GWp do 2030 r." – powiedział współzałożyciel i prezes R.Power Przemek Pięta, cytowany w komunikacie.

R.Power jest największą firmą w sektorze fotowoltaiki w Polsce. Poza Polską, R.Power rozwija projekty fotowoltaiczne na terytorium Portugalii, Włoch i Hiszpanii. R.Power działa w całym łańcuchu wartości rynku PV – rozwija projekty elektrowni, buduje je, jak i świadczy usługi zarządzania, serwisowania i obsługi elektrowni fotowoltaicznych.

(ISBnews)