Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Przedstawiciele KIKE rozmawiają z Fransem Timmermansem o transformacji energetycznej Dolnego Śląska

Przedstawiciele KIKE rozmawiają z Fransem Timmermansem o transformacji energetycznej Dolnego Śląska

Dziś, we Wrocławiu, przedstawiciele Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE, biorą udział w spotkaniu z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Przy okrągłym stole dyskutują o innowacjach i rozwoju energetyki rozproszonej oraz czystych technologii na Dolnym Śląsku.   Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podkreślił, że nie możemy sobie pozwolić na kontynuację czegoś, co nie ma przyszłości, czyli wydobywania węgla.

WhatsApp Image 2022 06 03 at 14 41 21

Komisja Europejska, w zeszłym roku podjęła decyzję: regionowi turoszowskiemu nie należą się środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Tym samym wszystko wskazywało na to, że zgorzelczanie pozostaną sami z problemem przyszłej transformacji regionu. Przedstawiciele Komitetu Transformacji Regionu, z Agnieszką Spirydowicz i Albertem Gryszczukiem na czele, nie składają jednak broni.

– Region zgorzelecki dzięki naszej pracy, w ścisłej współpracy z samorządami, jest zauważany przez najważniejszych decydentów, nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Spotkanie z Fransem Timmermansem jest okazją, aby porozmawiać o możliwości pozyskania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Brak środków z FST, oznacza dla Zgorzelca i okolic, los jaki spotkał kiedyś region wałbrzyski. Musimy zrobić wszystko, żeby wsparcie dla regionu uzyskać – komentuje Agnieszka Spirydowicz, prezes Klastra Zgorzeleckiego.

Frans Timmermans spotkał się z przedstawicielami lokalnych władz i przedsiębiorstw, by omówić również działania dotyczące klimatu, badań i innowacji. Dzięki uprzejmości spółki Saule Technologies wszyscy mogli wziąć udział w rozmowach przy okrągłym stole. Spotkanie było moderowane przez dr Tomasz Rożka

WhatsApp Image 2022 06 03 at 15 05 55

Pełna lista uczestników spotkania.

Polski Fundusz Rozwoju SA, EkoEnergetyka-Polska , SPIE Elbud , PSEW , Polskie Towarzystwo Magazynowanie Energii , Zgorzelecki Klaster Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej Zklaster , CMC, Symbiona , Forum Energii , SEEDIA , Prezes Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE , ML System, Polska Izba Rozwoju Elektromobilności