Menu
Patronat honorowy Patronage

PGG ujednoliciła ceny sprzedaży węgla do średnio ok. 1,2 tys. zł za tonę

Polska Grupa Górnicza (PGG) ujednoliciła ceny sprzedaży poszczególnych sortymentów węgla we wszystkich kopalniach, podała spółka. Po zmianie średnia cena węgla opałowego w PGG wyniesie ok. 1,2 tys. zł za tonę w porównaniu do ok. 1 tys. złotych dotychczas.

"Konieczność ujednolicenia cen węgla dla gospodarstw domowych w PGG S.A. wymuszona została drastycznym wzrostem kosztów produkcji od początku 2022 r. Na rynku skokowo podrożała m.in. stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią aż o 78% więcej niż przed rokiem). Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa a także usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz techniczno-ekonomicznych w PGG S.A. wydatki będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe niż rok wcześniej" – czytamy w komunikacie.

Spółka deklaruje też, że poniesie istotnie zwiększone wydatki na działania inwestycyjne nieodzowne dla zwiększania produkcji i sprzedaży węgla opałowego dla sektora komunalno-bytowego. PGG wyda w tym roku na inwestycje o ponad 1,12 mld zł więcej niż rok wcześniej.

"Dominującym kanałem sprzedaży węgla opałowego dla gospodarstw domowych pozostanie powszechnie dostępny dla osób fizycznych sklep internetowy PGG S.A., w którym od początku roku do dziś w opał zaopatrzyło się ponad 170 tys. klientów. Za pośrednictwem e-sklepu do gospodarstw domowych trafiło dotąd blisko 700 tys. ton węgla. System sprzedaży w PGG S.A. będzie nadal doskonalony i rozbudowywany, aby obsłużyć jak najwięcej mieszkańców kraju zainteresowanych nabyciem opału po atrakcyjnej cenie producenta" – czytamy dalej.

PGG jest największą firmą górniczą zatrudniającą 38,7 tys. pracowników. W 2020 roku spółka wydobyła ok. 24 mln ton węgla kamiennego i zanotowała ok. 2 mld zł straty netto.

(ISBnews)