Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PGE, Enea i Tauron chcą aplikować o 4 nowe pozwolenia na farmy offshore

PGE, Enea i Tauron chcą aplikować o 4 nowe pozwolenia na farmy offshore

Warszawa, 18.11.2021 (ISBnews) – Polska Grupa Energetyczna (PGE), Enea i Tauron Polska Energia podpisały warunkową umowę sprzedaży udziałów w spółkach projektowych, które będą wnioskować o nowe pozwolenia na budowę sztucznych wysp pod farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Spółki mają aplikować o łącznie cztery lokalizacje.

"Enea, Tauron i PGE zawierają dziś warunkową umowę w spółkach projektowych, które będą realizować inwestycje na Morzu Bałtyckim. Jest to umowa warunkowa, wystąpiliśmy już o zgodę UOKiK" – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas uroczystości.

W ramach transakcji PGE sprzedaje udziały, które przejmą Enea i Tauron.

"Jest to znaczący krok w naszym dążeniu do budowy nowego zielonego systemu elektroenergetycznego, ważny krok w stronę neutralności klimatycznej" – skomentował prezes Taurona Paweł Szczeszek.

"Przechodzimy transformację. Miks energetyczny ma wyglądać całkiem inaczej, węgiel będzie odstawiony. Daje nam to szanse, by to polskie firmy budowały morskie farmy wiatrowe" – dodał p.o. prezesa Taurona Artur Michałowski.

W ramach współpracy spółki będą aplikowały o pozwolenia na łącznie cztery lokalizacje. W tym celu ma dojść do sprzedaży udziałów w czterech spółkach celowych.

"Wspólnie będziemy aplikowali o cztery lokalizacje: z Eneą na trzy, z Tauronem na jedną" – wyjaśnił Dąbrowski.

Spółki deklarują, że obecnie nie planują odsprzedaży udziałów w tych spółkach zagranicznym podmiotom.

"Oczywiście, w przyszłości nie wykluczamy tego, ale dziś chcielibyśmy realizować to własnymi siłami" – powiedział prezes PGE.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

(ISBnews)