nbsp;PGE Energia Ciepła – spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) – oddała do eksploatacji nową, zasilaną gazem jednostkę wytwórczą w Zgierzu, podała PGE.
"Oddajemy do użytku nowoczesną elektrociepłownię, która będzie produkować energię elektryczną i ciepło w kogeneracji gazowej uzupełnionej kolektorami słonecznymi. Cieszę się, że ta inwestycja oprócz modernizacji elektrociepłowni przynosi także korzyści dla mieszkańców Zgierza. Przypomnę, że dotychczas była to elektrociepłownia wykorzystująca węgiel brunatny. Dzięki tej inwestycji wyeliminowany zostanie uciążliwy transport samochodowy węgla, który był codziennie dostarczany z Bełchatowa do Zgierza kilkudziesięcioma ciężarówkami. To już trzecia w tym roku niskoemisyjna inwestycja, po Bydgoszczy i Kielcach, zakończona w Grupie PGE. Do 2030 roku wszystkie nasze elektrociepłownie będą produkować ciepło z paliw nisko i zeroemisyjnych" – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie.
Nowa inwestycja PGE Energia Ciepła w Zgierzu składa się z nowego przyłącza gazowego, stacji sprzęgłowej 110/15kV, kotła rezerwowo- szczytowego o mocy 7 MWt oraz instalacji kolektorów słonecznych o mocy ok. 100 kWt, z których popłynie zielone ciepło do miejskiej
sieci ciepłowniczej. Nowy układ kogeneracyjny oparty jest na zespole 3 silników gazowych o mocy ok, 4,4 MWe / 5 MWt każdy.
Generalnym wykonawcą inwestycji było konsorcjum Smart EPC oraz Miko-Tech.
Inwestycja uzyskała dofinansowanie w ramach Programu "Środowisko, Energia i Zmiany klimatu" współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Dotacja udzielona na realizację projektu wynosi 17 069 tys. zł.
Obecnie w PGE EC prowadzonych jest 9 projektów inwestycyjnych, związanych z budową nowych źródeł niskoemisyjnych: w Bydgoszczy, Kielcach, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie Wrotków, Rzeszowie, Siechnicach koło Wrocławia i w dzielnicy Wrocław-Zawidawie. W fazie przygotowania do realizacji jest 15 kolejnych projektów kogeneracyjnych oraz ciepłowniczych, wykorzystujących paliwa gazowe, m.in. w Gdańsku, i Krakowie.
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie
wysokosprawnej kogeneracji. Spółka posiada ok. 25% udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
(ISBnews)