Menu
Patronat honorowy Patronage

OX2 rozpocznie budowę 3 nowych projektów OZE w Polsce w 2022 roku

Warszawa, 27.01.2022 (ISBnews) – OX2 planuje w Polsce rozpocząć budowę trzech nowych projektów odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym pierwszych farm fotowoltaicznych, i oddać do użytku dwa projekty farm wiatrowych w 2022 r., poinformowali przedstawiciele spółki.

"Aktualnie prowadzimy cztery budowy już rozpoczęte. Zakończyliśmy w tym roku z sukcesem pierwszy projekt wiatrowy Żary. Planujemy w tym roku uruchomienie trzech nowych budów. Po raz pierwszy będą w OX2 i to farmy fotowoltaiczne" – powiedziała dyrektor generalna OX2 w Polsce Katarzyna Suchcicka podczas telekonferencji.

W kolejnych latach spółka chce budować i uruchamiać kolejne instalacje.

"Jeśli chodzi o projekty wiatrowe, które będziemy w tym roku budować, to są to projekty od 20 do 80 MW" – powiedział dyrektor departamentu projektów wiatrowych Tomasz Guzowski.

Pierwszy z planowanych do budowy projektów fotowoltaicznych to farma o mocy 28 MW na pograniczu województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

"Drugi, duży projekt to 90 MW na Opolszczyźnie. Oba projekty mają status ready-to-build. O ile wszystko dobrze pójdzie, to ten mniejszy rozpocznie się tuż przed wakacjami lub w wakacje, a ten większy – w ostatnim kwartale tego roku" – dodała dyrektor departamentu projektów fotowoltaicznych Marta Głód.

Projekt fotowoltaiczny o mocy 28 MW należy do wygranych w aukcji na sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych. W sprawie drugiego z projektów decyzje jeszcze nie zapadły.

"Zobaczymy, co się będzie działo z aukcjami w tym roku. To, jak będziemy tę farmę finansować, jeszcze się klaruje" – wskazała Suchcicka.

Podkreśliła, że na innych rynkach OX2 realizuje projekty typowo komercyjne, bez systemów wsparcia.

"Prowadzimy rozmowy z inwestorami, którzy są zainteresowani odbiorem samych obiektów, ale też odbiorem energii z nich. Ostatnio zauważyliśmy, że jest bardzo duży 'ruch w biznesie' w tym obszarze. Widzimy teraz ogromne zainteresowanie tzw. corporate PPA" – dodała.

Spółka podkreśla też, że jej portfolio lądowych projektów wiatrowych mogłoby zostać rozwinięte, jeśli uda się doprowadzić do liberalizacji tzw. ustawy odległościowej.

"W 2022 r. planujemy chcielibyśmy oddać do użytku dwa projekty [wiatrowe] o mocy ok. 60 MW, w województwach wielkopolskim i podlaskim" – wskazał Guzowski.

OX2 prowadzi działalność w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Polsce, a także na Litwie i we Francji. Przychody ze sprzedaży w 2020 r. wyniosły 5 201 mln SEK.

(ISBnews)

 

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu