Menu
Patronat honorowy Patronage

OX2 chce docelowo budować magazyny energii razem z farmami PV

Warszawa, 27.01.2022 (ISBnews) – OX2 chce docelowo budować magazyny energii razem z farmami fotowoltaicznymi, poinformowała dyrektor departamentu projektów fotowoltaicznych Marta Głód.

"Robimy projekty magazynowe przy farmach fotowoltaicznych. Uzyskując pozwolenia na projekty fotowoltaiczne, od razu staramy się uwzględnić budowę magazynu energii i prawie w 100% nam się to udaje. Z budową czekamy na korzystną sytuację ekonomiczno-prawną na polskim rynku. Będziemy gotowi, bo projektów mamy sporo" – powiedziała Głód podczas telekonferencji.

Na instalowanie magazynów OX2 patrzy dwutorowo. Być może będą one mogły istnieć w sieci, jako instalacje, które będą miały funkcję regulacji, ale w pewien sposób jako infrastruktura towarzysząca farmie fotowoltaicznej.

Aktualny portfel projektów fotowoltaicznych spółki to niemal 900 MW.

"Czy to się wydarzy w tych najbliższych projektach – nie wiem, być może w tych dalszych. Może się okazać, że to będzie już konieczne. Jesteśmy gotowi na to, że będzie taki wymóg" – dodała dyrektor generalna OX2 w Polsce Katarzyna Suchcicka.

Jej zdaniem, sam rynek mocy nie jest wystarczający do tego, by budowa magazynów energii się opłacała. Kolejny element, jaki jest potrzebny, to usługi systemowe.

"Jest jeszcze za wczesny etap, żeby podawać moc planowanych magazynów. Będzie to pewnie kilkadziesiąt projektów na może kilkaset MW" – wskazała także.

OX2 prowadzi działalność w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Polsce, a także na Litwie i we Francji. Przychody ze sprzedaży w 2020 r. wyniosły 5 201 mln SEK.

(ISBnews)

 

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu