Warszawa, 24.10.2017 (ISBnews) – Ewentualna fuzja Banku Pekao z Alior Bankiem pozwoliłaby Pekao mocniej zawalczyć o klientów detalicznych. Silna bankowość korporacyjna oraz kompetencje banku inwestycyjnego to również atuty, które mogą pomóc w zdobyciu pozycji nr 1 w polskim sektorze bankowym, uważa analityk Millennium DM Marcin Materna.
"Najbardziej naturalnym procesem byłoby połączenie. Oba banki mają tego samego akcjonariusza i to na tym poziomie zapadną wszelkie decyzje" – powiedział Materna w rozmowie z ISBnews.
Analityk podkreślił, że Alior ma bardzo dobrą, nowoczesną bankowość detaliczną, zaś w Pekao "wygląda to średnio". Dzięki fuzji Pekao dostałoby silny zastrzyk w postaci nowoczesnych kanałów i produktów detalicznych, co przy dużej skali działalności i liczbie klientów Pekao wpłynęłoby pozytywnie na ten segment działalności.
"Pekao zamierza walczyć o detal, a obecnie musi konkurować na rynku z bardzo nowoczesnymi bankami, takimi jak mBank, ING Bank Śląski, czy BZ WBK. Tymczasem ma możliwość przejęcia konkurenta – o wiele mniejszego, ale też i bardzo dynamicznie rosnącego i zdobywającego wciąż nowych klientów" – podkreślił Materna.
Zaznaczył, że ewentualne plany połączenia Pekao i Aliora nie powinny przeszkodzić Pekao w staniu się bankiem o charakterze bardziej inwestycyjnym, niż dotychczas. Z kolei mocny segment korporacyjny pozwoli powalczyć o pozycję nr 1 z obecnym liderem rynku – PKO Bankiem Polskim.
"Oczekuję walki pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami. Mamy dwie firmy kontrolowane przez jednego akcjonariusza i każdy z zarządów będzie chciał być lepszy. Rywalizacja będzie bardzo duża" – uważa analityk Millennium DM.
Bank Pekao i Alior Bank poinformowały dziś, że zawarły list intencyjny dotyczący wstępnych dyskusji oraz analiz wykonalności ich potencjalnej współpracy oraz wymiany informacji lub połączenia obu podmiotów. Podkreślono, że obecnie strony nie podjęły jeszcze żadnych wiążących decyzji dotyczących swojej potencjalnej współpracy.
W innym komunikacie, zawierającym opóźnioną informację poufną z 11 października br., Bank Pekao poinformował, że w ramach trwających prac nad aktualizacją strategii na najbliższe lata, dokonuje przeglądu potencjalnych możliwości inwestycyjnych. Podkreślono, że aktualnie podejmowane analizy mają charakter wstępny.
"Na obecnym etapie, rozważane scenariusze pozostają zróżnicowane, przy czym bank podjął działania w sprawie rozpoczęcia prac mających na celu zbadanie wykonalności i opłacalności oraz dokonanie oceny możliwości i potencjalnych warunków przejęcia i/lub połączenia (fuzji) z polską instytucją finansową – Alior Bank" – czytamy w komunikacie.
Zarówno Bank Pekao, jak i Alior Bank są kontrolowane przez PZU. Udział PZU w kapitale Pekao wynosi 20%, zaś 12,8% należy do Polskiego Funduszu Rozwoju. Z kolei PZU SA, PZU Życie oraz TFI PZU posiadają łącznie 31,65% udziałów w kapitale Alior Banku.
Bank Pekao działa od ponad 85 lat i jest jednym z największych banków Europy Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku akcje Pekao są notowane na warszawskiej giełdzie.
Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa banku miały wartość 61,21 mld zł na koniec 2016 r.
Agnieszka Morawiecka
(ISBnews)