Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. LW Bogdanka: GK Enea zgłosiła zmniejszenie zapotrzebowania na węgiel o ok. 934 tys. ton

LW Bogdanka: GK Enea zgłosiła zmniejszenie zapotrzebowania na węgiel o ok. 934 tys. ton

Lubelski Węgiel Bogdanka otrzymał od spółki Enea Trading działającej jako pełnomocnik Enea Wytwarzanie i Enea Elektrownia Połaniec pismo z informacją o zmniejszeniu zapotrzebowania na węgiel ze strony elektrowni należących do GK Enea o ok. 934 tys. ton w stosunku do wartości wynikających z obowiązujących na bieżący rok minimalnych wolumenów, ustalonych na podstawie aneksów do umów wieloletnich, podał LW Bogdanka.

W przedmiotowym piśmie pełnomocnik powołuje się na niezależne od jednostek wytwórczych GK Enea ograniczenia produkcji wprowadzone przez Operatora Systemu Przesyłowego – PSE, wynikające ze spadku zapotrzebowania Krajowego Systemu Energetycznego m.in. na energię produkowaną z węgla kamiennego, podano.

"Spółka informuje, że podejmie działania na rzecz sprzedaży wolumenu węgla, pochodzącego ze zmniejszenia odbiorów węgla przez jednostki wytwórcze GK Enea, na rynku krajowym i zagranicznym dla dotychczasowych i nowych odbiorców węgla. Jednocześnie należy pamiętać zarówno o występujących obecnie niesprzyjających warunkach rynkowych, wynikających z nadpodaży miałów energetycznych w Polsce, jak i sytuacji wojennej na rynku ukraińskim, która wpływa bezpośrednio na ukraińską infrastrukturę krytyczną i stabilność dostaw na potrzeby tego rynku" – czytamy w komunikacie.

Zmniejszenie wolumenu dostaw węgla do spółek z GK Enea może mieć wpływ na obowiązujący na 2024 r. plan produkcyjny. Jednocześnie spółka informuje, że posiada możliwości elastycznego kształtowania planu wydobycia w roku bieżącym z uwzględnieniem zapotrzebowania głównych odbiorców, w tym także posiada możliwości powiększenia poziomu wydobycia w przypadku zwiększenia tego zapotrzebowania, podkreślono.

LW Bogdanka na koniec 2022 r. miała 16,5% udziału w rynku węgla kamiennego i 21,7% udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce oraz 27,1% w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. Od października 2015 r. należy do grupy kapitałowej Enei. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.; wchodzi w skład indeksu mWIG40. Skonsolidowane przychody wyniosły 2,45 mld zł w 2022 r.

(ISBnews)