Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. IJ: Średnie hurtowe ceny energii elektrycznej dziś jednymi z najniższych w Europie

IJ: Średnie hurtowe ceny energii elektrycznej dziś jednymi z najniższych w Europie

Średnie hurtowe ceny energii elektrycznej w Polsce 3 października wyniosły 503 zł/MWh (aukcja Market Coupling) i były jednymi z najniższych w Europie. Wpływ na to miał przede wszystkim silny wiatr, ostatni raz warunki meteo pozwoliły na taką generację na początku kwietnia, podał Instytut Jagielloński.

"Energia elektryczna produkowana w instalacjach OZE takich, jak elektrownie wiatrowe jest dziś od 3 do 5 razy tańsza niż w przypadku produkcji energii w konwencjonalnych elektrowniach wykorzystujących węgiel czy gaz. To w tym momencie najlepsze lekarstwo na wysokie rachunki za prąd. Niestety sektor odnawialnych źródeł w Polsce nie wykorzystuje swojego potencjału. Wszystko w rękach Sejmu – na uchwalenie czeka projekt, który uwolni na nowo rozwój najtańszej, zielonej technologii, która dodatkowo sprawi, że Polska będzie niezależna energetycznie i bezpieczna" – powiedział prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski, cytowany w komunikacie.

Analiza IJ "Lądowa energetyka wiatrowa a ceny hurtowe energii elektrycznej na rynku spot w Polsce" 1 pokazuje, że produkcja energii elektrycznej z farm wiatrowych na lądzie istotnie przyczynia się do obniżenia średnich cen energii hurtowych elektrycznej w Polsce. Dane za styczeń 2020 – marzec 2022 pokazują, że wyższy udział produkcji z lądowych farm wiatrowych w pokryciu krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną przekłada się na spadki jej cen na rynku spot.

"Generacja z farm wiatrowych pokryje ponad 40% zapotrzebowania na energię w godzinach porannych oraz ok. 30-35% przez większość dnia. Lądowa energetyka wiatrowa – najtańsze źródło energii realnie obniżające hurtowe ceny prądu niestety nie wykorzystuje swojego potencjału" – napisano w komunikacie.

(ISBnews)

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!