Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Grupa Orlen dostarczyła do klientów ok. 244 tys. ton LNG w 2024 r., wzrost o 30% r/r

Grupa Orlen dostarczyła do klientów ok. 244 tys. ton LNG w 2024 r., wzrost o 30% r/r

nbsp;Grupa Orlen dostarczyła do klientów blisko 244 tys. ton skroplonego gazu w 2024 r., co oznacza wzrost o blisko 30% r/r. LNG pochodzi głównie z terminalu w Świnoujściu, a także stacji przeładunku w Kłajpedzie i produkcji własnej. Skroplony gaz trafia m.in. do klientów indywidualnych z ograniczonym dostępem do sieci ogólnopolskiej.

Głównym punktem sprzedaży LNG Grupy Orlen jest Terminal w Świnoujściu, z którego w ubiegłym roku wyjechało ponad 11 tys. cystern, dostarczając klientom 197 tys. ton gazu, podano.

"Sprzedaż LNG małej skali przez Grupę Orlen w Polsce systematycznie rośnie. To potwierdza zarówno atrakcyjność samego surowca, jak i naszej oferty handlowej. Skroplony gaz ziemny załadowany na cysterny zapewnia dostęp do niskoemisyjnego paliwa wszędzie tam, gdzie nie dociera krajowa sieć gazociągowa. Z drugiej strony rozwój rynku LNG małej skali wspiera transformację polskiej gospodarki, w której gaz odgrywa ważną rolę, zapewniając potrzebne ilości energii" – powiedział dyrektor wykonawczy ds. handlu gazem Grzegorz Bujnowski, cytowany w komunikacie.

Do terminalu w Świnoujściu trafia skroplony gaz ziemny sprowadzany przez koncern statkami m.in. z USA, Kataru czy Norwegii. Większość ładunku podlega regazyfikacji i w formie lotnej jest wtłaczana do systemu gazociągów przesyłowych. Część pozostaje jednak w postaci skroplonej, co pozwala przewozić paliwo do odbiorców specjalnymi autocysternami i kontenerami kriogenicznymi.

Oprócz sprzedaży w terminalu w Świnoujściu Grupa Orlen wytwarza skroplony gaz ziemny również w swoich zakładach w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim, a także prowadzi sprzedaż ze stacji przeładunku w Kłajpedzie, z której korzysta od 2020 roku. Łącznie w 2024 roku koncern wprowadził na rynek blisko 244 tys. ton LNG:  z gazoportu w Świnoujściu – 197 tys. ton, z zakładów w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim – ponad 22 tys. ton, z Kłajpedy – 25 tys. ton.

"Wśród głównych odbiorców skroplonego LNG są klienci przemysłowi różnych branż, ale także odbiorcy indywidualni przyłączeni do wyspowych systemów gazowych. Systemy te nie mają połączenia z siecią ogólnopolską, dlatego gaz jest dostarczany tam w formie LNG, a następnie regazyfikowany w lokalnych stacjach regazyfikacyjnych. LNG wykorzystuje się również na terenach, które wprawdzie mają dostęp do ogólnopolskiej sieci dystrybucyjnej, ale popyt na gaz jest większy od możliwości dostaw istniejącymi gazociągami. W takim przypadku stacje regazyfikacji LNG uzupełniają podaż gazu w sieci, co umożliwia pełne zaspokojenie potrzeb odbiorców" – zakończono.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos  oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)