Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Grupa Azoty: Realizacja planu naprawy przyniesie efekty w 2025, w I kw. strategia rozwoju

Grupa Azoty: Realizacja planu naprawy przyniesie efekty w 2025, w I kw. strategia rozwoju

Grupa Azoty ocenia, że realizacja działań naprawczych i optymalizacji kosztowych przyniesie efekty w 2025 r., a spółce uda się odbudować pozycję na rynku, powrócić na drogę stabilizacji finansowej, zredukować zadłużenie i przejść do fazy rozwoju, poinformował prezes Adam Leszkiewicz. Grupa przygotuje strategię rozwoju do końca I kw. 2025 r., a do końca tego roku przygotuje plan dekarbonizacji. 

"Mimo trudnej sytuacji wyjściowej grupa funkcjonuje i realizuje zadania [….] Realizacja działań naprawczych i planu jest kontynuowana i w tej chwili jesteśmy w trakcie działań systemowych, które trochę będą trwać i będą przynosić efekty – może nie w tym tygodniu, ani miesiącu, ani roku, ale w 2025 r. Interesują nas efekty finansowe i rentowność na poszczególnych instalacjach i poszczególnych segmentach" – powiedział Leszkiewicz podczas konferencji prasowej.

"Grupa na bieżąco realizuje swoje zobowiązania, buduje swoją wiarygodność, a celem jest uzyskanie pozytywnych wyników i powrót na drogę stabilizacji finansowej, musimy też odzyskać pozycję rynkową w kluczowych segmentach […] Przygotujemy strategię rozwoju do końca I kw. 2025 r., a do końca tego roku chcemy przygotować plan dekarbonizacji. Dążymy do porozumienia z bankami, a chcemy też zbudować silną grupę kapitałową w oparciu o segmenty biznesowe. Chcemy zredukować zadłużenie i przejść do fazy rozwoju, aby konkurować na rynku" – dodał.

Wspomniał, że logistyka powinna się stawać coraz większą częścią biznesu Grupy, a także m.in. o wzmocnieniu segmentu środków wybuchowych i uruchomieniu procesów zmian w obszarach kosztowych. Do końca roku Grupa przedstawi też stronie społecznej projekt układu zbiorowego. Ma też model finansowy i strukturę finansowania do 2029 r.

"Jesteśmy też w fazie domknięcia pierwszego projektu w zakresie dezinwestycji i mam nadzieję, że ta sprawa znajdzie finał w ciągu kilku dni – chodzi o nie core'owe biznesy" – powiedział prezes.

Dodał, że do marca 2025 r. potrwa faza operacjonalizacji programu Azoty Business i równolegle trwa wypracowanie i wdrożenie inicjatyw naprawczych, które będą realizowane w ciągu 24 miesięcy.

"Celem programu jest podniesienie rentowności wszystkich biznesów, stworzenie efektywnej struktury zarządczej i organizacyjnej, konsolidacja i poprawa efektywności spółek zależnych, poprawa efektywności sprzedaży i ścisła kontrola wydatków inwestycyjnych" – wskazał Leszkiewicz.

Dodał, że plany do końca tego roku zakładają m.in. dalszą optymalizację kosztów, zmniejszanie zatrudnienia, realizację program trwałego zamknięcia 22 instalacji, co będzie kontynuowane przez najbliższe dwa lata, a także sprzedaż pierwszych spółek i nieruchomości.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 13,55 mld zł w 2023 r.

(ISBnews)