Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Beta ETF: Kruk może wejść do WIG20 w miejsce PGNiG w wyniku korekty indeksu 4 listopada

Beta ETF: Kruk może wejść do WIG20 w miejsce PGNiG w wyniku korekty indeksu 4 listopada

Korekta nadzwyczajna składu indeksu WIG20 związana z wycofaniem z obrotu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) może nastąpić w piątek, 4 listopada, przy czym w miejsce PGNiG do indeksu może wejść Kruk, uważa zarządzający funduszami Beta ETF Dawid Bąbol.

"Jeżeli połączenie PGNiG z PKN Orlen zostanie przeprowadzone tak samo sprawnie, jak połączenie PKN Orlen z Lotosem, a GPW Benchmark zachowa się tak, jak w przypadku Lotosu, to korekta nadzwyczajna powinna zostać przeprowadzona nawet w pierwszym tygodniu listopada, prawdopodobnie w piątek, 4 listopada. W wyniku korekty nadzwyczajnej z indeksu WIG20 wykluczone zostaną akcje PGNiG, a w ich miejsce pojawią się akcje spółki Kruk – pierwszej spółki na liście rezerwowej do indeksu. Biorąc pod uwagę obecne ceny, udział Kruk w WIG20 wyniesie około 2,7%" – napisał Bąbol w komentarzu.

26 października zarząd GPW podjął uchwałę o zawieszeniu obrotu akcjami PGNiG od 31 października 2022 r. Inwestorzy mają zatem możliwość dokonywania transakcji akcjami na PGNiG do piątku 28 października włącznie.

Zarządzający wskazał, że później, przez kilka-kilkanaście dni, nie będą mogli z posiadanymi akcjami nic zrobić, po czym ich akcje PGNiG zostaną przekształcone na akcje PKN Orlen wg parytetu 1 akcja PGNiG = 0,0925 akcji PKN Orlen.

Bąbol zwrócił uwagę, że takie przetasowanie w WIG20 pociągnie za sobą również zmiany w indeksach mWIG40 i sWIG80.

"W miejsce Kruka w mWIG40 pojawią się akcje 'atomowej' w ostatnich dniach spółki ZE PAK, a ich udział wyniesie około 0,9%. Z kolei w sWIG80 miejsce ZE PAK zajmie Archicom, czyli druga spółka na liście rezerwowej dla tego indeksu (po Sygnity, która weszła w skład indeksu sWIG80 po umorzeniu akcji Getin Noble Bank). Udział Archicom w sWIG80 można szacować na 0,6%" – wyjaśnił zarządzający.

(ISBnews)

Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?
Zmienność czy stabilizacja: jak wygląda przyszłość handlu na TGE` Uczestnicy rynku energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii  wystawieni są na zmienność cen, często jednak szukają stabilizacji. Czego się spodziewać, jak skorzystać na cenach ujemnych czy dynamicznych taryfach, i czy wreszcie ceny energii dla odbiorców indywidualnych powinny zostać odmrożone – to główne tematy dyskusji o rynku energii elektrycznej na kongresie Energy Days.

Partnerzy portalu